وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
جمعه ٢٧ مهر ١٣٩٧  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > سه ساعت طلایی از شروع علایم را جدی بگیرید./کاهش عوارض سکته مغزی با کمک داروهای جدید
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 توصیه ها و هشدارهای متخصص بیماریهای اعصاب در خصوص سکته مغزی:
  سه ساعت طلایی از شروع علایم را جدی بگیرید./کاهش عوارض سکته مغزی با کمک داروهای جدید


 دکترفاطمه شعبانی متخصص بیماریهای اعصاب و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی فسا گفت: سکته مغزی از علل اصلی مرگ ومیر و ناتوانی در سراسر جهان می باشد و 70درصد کسانی که دچار سکته مغزی می شوند دیگر به محل کار بر نمی گردند و حدود 30 درصد نیز برای راه رفتن نیاز به کمک دارند.

به گزارش وبدا،دکترشعبانی اظهار داشت: در ایران تقریبا در هر سال بیش از یکصد هزار نفر یعنی در هر روز نزدیک به 300 نفر دچار سکته حاد مغزی می شوند. عوارض ناشی از سکته مغزی شامل هزینه های درمانی، بازتوانی و از کار افتادگی قسمتی از نیروی کار مفید جامعه،  سالیانه هزینه هنگفتی را بر نظام سلامت کشور و خانواده ها تحمیل می کند.

وی افزود: یکی از راههای کاهش عوارض و ناتوانی های ناشی از سکته حاد مغزی که در کشورهای پیشرفته مورد تائید قرار گرفته است، راه اندازی واحد مراقبت سکته حاد مغزی (stroke care unit scu ) است که در آن افرادی شاغل به کار خواهند شد که آموزش های تخصصی لازم جهت درمان سکته حاد مغزی و عوارض ناشی از آن را دیده باشند.

متخصص بیماریهای اعصاب بیان داشت: در حال حاضر مرکز مراقبت سکته حاد مغزی در بیمارستان حضرت ولیعصر(عج) شهرستان فسا راه اندازی شده است که در حال ارایه خدمت به بیماران سکته حاد مغزی می باشد که اخیرا موفق به دریافت لوح بیمارستان منتخب مدیریت درمان بیماران سکته حاد مغزی(724) در سطح کشور شده است.

دکترشعبانی با بیان اینکه مهمترین مساله برای ارایه درمان مناسب و به موقع برای بیماران سکته حاد مغزی رساندن بموقع بیمار به بیمارستان و دریافت مراقبت های پزشکی است، ادامه داد: داروی ترومبولیتیک به نام RTPA که هم اکنون در کشورهای پیشرفته برای درمان سکته حاد مغزی استفاده می شود در این بیمارستان موجود است و در صورتی که بیمار ظرف سه ساعت اول از بروز علایم به بیمارستان مراجعه کرده باشد و شرایط لازم دیگر را نیز برای تزریق داشته باشد برای رفع لخته ای که در عروق مغز تشکیل شده و باعث سکته مغزی شده است به کار می رود.

عضو هیات علمی دانشگاه افزود: این دارو می تواند به میزان قابل توجهی عوارض ناشی از سکته مغزی و معلولیت ناشی از آن را کاهش دهد.

این متخصص بیماریهای اعصاب گفت: متاسفانه عدم آگاهی عمومی در نحوه برخورد مناسب با بیماران سکته مغزی باعث شده است تا اغلب این بیماران بعد از گذشت زمان طلایی یعنی بعد از سه ساعت از شروع علایم مراجعه می کنند که دیگر تزریق دارو بلااثر است و بیمار از این امکان برای درمان بهتر خود محروم می شود.

دکترشعبانی با اشاره به علایم سکته مغزی شامل فلج یک نیمه بدن، اختلال در تکلم یا فلج یک طرف صورت، گفت: مردم و خانواده های گرامی توجه کافی داشته باشندو در صورتیکه خدای ناکرده یکی از عزیزانشان دچار این علایم شد سریعا با اورژانس 115 تماس بگیرید و در کمترین زمان ممکن بیمار را به بیمارستان برسانند تا بتواند از امکانات درمانی مناسب و فواید استفاده از این دارو بهره مند شود.

وی گفت: در 3 ساعت اول بروز سکته مغزی با کمک داروهای جدید می توان به کاهش عوارض ناشی از سکته مغزی کمک کرد

 
 سه شنبه ٢٨ شهريور ١٣٩٦- ١٢:٥٠ / شماره خبر: ١٦٦٣٢٨
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج