وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
پنج شنبه ٠١ فروردين ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > اقدامات درمانی در مواجه با مسمومیت/ از راه دهان به بیماران مسموم چیزی نخورانید
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 
  اقدامات درمانی در مواجه با مسمومیت/ از راه دهان به بیماران مسموم چیزی نخورانید

سم ماده ای است که در صورت ورود به بدن موجب آسیب، بیماری یا مرگ می شود. سموم ممکن است به شکل مایع، جامد، گاز یا بخار وارد بدن شود.

به گزارش وبدا، محسن لعل حسن زاده، کارشناس آموزش سازمان اورژانس کشور در گفتگو با شبکه رادیویی سلامت با بیان اینکه سموم از راه های مختلف وارد بدن می شوند، گفت: سموم از راه های مختلف از قبیل خوراکی: از طریق دهان و دستگاه گوارش؛  استنشاق: بخار یا گاز از طریق ریه ها؛   جذب: عصاره شیمیایی یا گیاهی از طریق پوست؛ و تزریق: از طریق عبور از پوست مانند گزیدگی، گاز گرفتگی، سرنگ و ...؛ وارد بدن می شوند.

 

وی در ادامه افزود: تهوع یا استفراغ، اسهال، تعریق شدید، درد شکمی، بیهوش شدن یا تغییر سطح هوشیاری،

 

تشنج و مشکلات تنفسی از علائم مسمومیت به شمار می آید.

کارشناس آموزش سازمان اورژانس کشور در خصوص چگونگی مدیریت  مسمومیت ها بیان کرد: امنیت صحنه را قبل از نزدیک شدن به بیمار بررسی کنید؛ قبل از نزدیک شدن به بیمار برای کمک، از امنیت خود بیمار و دیگران  اطمینان حاصل نمایید و در صورت ایمن بودن صحنه، مصدوم را به یک منطقه امن انتقال دهید.

وی با بیان اینکه در مسمومیت با سموم استنشاقی مراقب باشید خودتان دچار مسمومیت نشوید، گفت: به موارد مرتبط با مواد مسمومیت زا مانند قرص ها، مواد ناشناخته و هر گونه علامت مشکوک توجه کنید و یادداشت کنید.

حسن زاده با اشاره به اینکه سطح هوشیاری بیمار را بررسی کنید، افزود: در صورت بیهوش بودن، اگر تنفس طبیعی دارد او را به یک پهلو قرار دهید و اگر تنفس ندارد باید احیای قلبی ریوی را شروع کنید؛  در صورت هوشیار بودن، اگر سوختگی دهان ناشی از سموم خورنده و سوزاننده بوده است، ناحیه را با یک پارچه مرطوب پاک کنید.

 

این کارشناس آموزش سازمان اورژانس کشور در ادامه با تاکید بر اینکه هنگام مواجه با مسمومیت و فرد مسموم با اورژانس تماس بگیرید، تصریح کرد: به بیمار هوشیار یا نیمه هوشیار برای در آوردن لباس های آلوده کمک کنید و سموم را از روی پوست بشویید؛ اگر سموم به صورت پودری است ابتدا آن را از سطح پوست پاک کنید.

وی در پایان اظهارداشت: در مسمومیت های تزریقی در بیماران هوشیار ممکن است بیمار به سرعت تبدیل به فردی پرخاشگر و خشن شود. پس از تماس مستقیم با وی پرهیز کنید؛  از راه دهان به بیماران مسموم چیزی نخورانید.

یادآور می شود، نخستین جشنواره کشوری «پیشگیری از سوانح و حوادث» به همت شبکه رادیویی سلامت از چهارم شهریور ماه آغاز شده است و علاقه مندان برای شرکت در این جشنواره می توانند آثار خود تا یکم آذر ماه به دبیرخانه جشنواره به نشانی info@jpsh.ir یا سایت جشنواره به نشانی www.jpsh.irارسال کنند.

 آنچه باید درباره  مینی فیچر بدانیم؟!

دبیر کمیته داواران نخستین جشنواره کشوری پیشگیری از سوانح و حوادث  در خصوص چگونگی شرکت علاقمندان در بخش مینی فیچر این جشنواره توضیحاتی را بیان کرد.

سعید یوسفی بیله سوار در ادامه توضیح بخش های مختلف جشنواره در خصوص بخش مینی فیچر گفت: مینی فیچر خبری است که ساده بیان نمی شود بلکه  ب صورت مصداقی و داستانی یک خبر را در مدت 5 دقیقه بیان می کند.

سعید یوسفی بیله سوار در ادامه بیان داشت:  قالب ميني فيچر يک قالب ژورناليستي است، اما لزوما ترجمۀ اين قالب ژرناليستي، روزنامه نگاري يا خبرنگاري نيست ، این قالب در رادیو و تلویزیون بنابر مولفه های هرکدام از این رسانه ها می تواند تعریف خود را داشته باشد ولی به طور کلی می توان گفت خبر در مورد يک اتفاق اطلاع مي دهد، اما مینی فيچر بعد از خبر شروع مي شود؛ يعني چگونه و چرايي اتفاق افتاده را توضيح مي دهد،در واقع این قالب دقيقا بايد به چرايي ها و چگونگي ها بپردازد.

یوسفی افزود: ملموس کردن و واضح کردن يک امر پيچيده، از ويژگي هاي اصلي ميني فيچر است، اما خبر کليات را مطرح مي کند و وظيفۀ ميني فيچر واضح کردن آن خبر است. براي واضح کردن يک خبر، لازم است آن را به مصداق تبديل کنيم، يعني خبر را مصداقي کنيم ، بدين معني که افکار را جمع کرده و بايد براي واضح کردن امر پيچيده، مصداقي پيدا کنيم.

دبیر کمیته داواران نخستین جشنواره کشوری پیشگیری از سوانح و حوادث  عناصر برنامه سازی در رادیو و تلویزیون را عنوان کرد و گفت : در رادیو 4 عنصر  افکت ؛ سکوت ،موسیقی وکلام وجود دارد که  در تلویزیون تصویر به این عناصر افزوده می شود.

وی گفت:  مینی فیچر گزارشی است که بخش عمد‌ه‌ای از آن شامل، قطعات صوتی sound bitesو صداهای محیط، موسیقی ، وُکس پاپ VOX POPیا همان نظرخواهی عمومی (که خلاصه‌ی عبارت لاتین VOX POPULIبه معنای«صدای مردم» است) همچنین گفتار خلاقانه به همراه  متون ارتباطی مناسب و کوتاه است که با میکس صحیح و منطقی مواد صوتی و انتخاب موضوع مناسب با این قالب می تواند یک بسته اثرگذار برای مخاطب باشد.

یوسفی به علاقمندان به شرکت در این بخش توصیه کرد در انتخاب سوژه دقت کنند و گفت: سوژه مینی  فیچر باید مردم پسند باشد و  تنها بر روی یک موضوع تمرکز شود و برای این منظور لازم است سناریو نوشته شود و گزارشگر اطلاعات کافی در زمینه‌ی موضوع مورد نظر در اختیار داشته باشد و از حاشیه روی اجتناب کند.

سعید یوسفی بیله سوار در ادامه عنوان کرد: به یاد داشته باشید که یک مینی فیچر باید شروع قوی داشته باشد (مانند قلاب، ذهن شنونده را درگیر کند). برای آغاز قدرتمند می‌توان از صدای محیط، قطعه موسیقی، کلیپ با گفته‌هایی تاثیر گذار … استفاده کرد  و نیز لازم است مینی فیچر دارای پایان بندی مناسب باشد. (شنونده را گیج نکند، تا پیام را به راحتی متوجه‌ بشود، جایی برای تعبیر و تفسیر پیام نباشد و به تعبیر دیگر پیام ابهام نداشته باشد

یوسفی به علاقمندان به شرکت در این بخش توصیه کرد برای درک بهتر از مینی فیچر با مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی جشنواره به نشانی www.jpsh.irنمونه هایی از مینی فیچر را بشنوند تا بتوانند بهتر در این بخش شرکت کنند.

یادآور می شود، نخستین جشنواره کشوری «پیشگیری از سوانح و حوادث» به همت شبکه رادیویی سلامت از چهارم شهریور ماه آغاز شده است و علاقه مندان برای شرکت در این جشنواره می توانند آثار خود تا یکم آذر ماه به دبیرخانه جشنواره به نشانی info@jpsh.ir یا سایت جشنواره به نشانی www.jpsh.irارسال کنند.

 
 يکشنبه ٢ مهر ١٣٩٦- ١٣:٢١ / شماره خبر: ١٦٦٤٨٤
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج