وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
يکشنبه ٢٩ ارديبهشت ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > کمردردتان را جدی بگیرید/درد ناحيه كمر نشانه ای از بیماری تنگي كانال نخاع
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 متخصص طب فیزیکی و توانبخشی :
  کمردردتان را جدی بگیرید/درد ناحيه كمر نشانه ای از بیماری تنگي كانال نخاع

اگر ضایعه عصبی و فشار روی ریشه عصبی زیاد شود در این صورت، درمان با جراحی الزامی است.

به گزارش وبدا، دکتر حبیب مفخم، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در گفتگو با یرنامه «یک نکته یک متخصص» شبکه رادیویی سلامت با بیان این مطلب افزود: درمان با جراحی در بیمارانی که از کمر درد رنج می برند از یک الگوی منطقی و صحیح و علمی پیروی می کند و این گونه نیست که به صورت سلیقه ای باشد.

وی ادامه داد: به طور مثال، جراحی برای درمان بیرون زدگی دیسک و فشار روی ریشه عصبی یا روی نخاع؛ جراحی اورژانسی برای بیمارانی که بی اختیاری در دفع ادرار یا مدفوع دارند که به علت بیرون زدگی دیسک روی نخاع و عصب ایجاد می شود و بیمار را دچار کمر درد می کند؛ جراحی برای رفع نقص عصبی پیش رونده.

این متخصص طب فیزیکی و توانبخشی با بیان اینکه این بیماران، از ضعف در اندام و پیشرفت آن در وضعیت حسی رنج می برند، ادامه داد: برای مثال، در یک ناحیه از پای بیمار، اختلال حسی ایجاد می شود و ممکن است بعد از گذشت یک هفته یا ده روز یا یکی دوماه ، این ناحیه وسیع تر شود. این نقص پیشرونده، در معاینه هم اثبات می شود.

وی گفت: مثلا فرد در بالا آوردن شست پایش دچار مشکل شده و این ضعف در معاینه بعدی گسترش یافته است به طوری که با بالا آوردن پا یا روی پاشنه ایستادن نیز، احساس ناتوانی می کند. این ها نشان دهنده پیش رونده بودن آن ضایعه عصبی و فشار روی ریشه عصبی است که در این صورت، درمان با جراحی الزامی می شود.

درد ناحيه كمر نشانه ای از بیماری تنگي كانال نخاع

این متخصص طب فیزیکی و توانبخشی همچنین اظهار داشت: بیماران مبتلا به تنگي كانال نخاع با ايستادن و راه رفتن نیز در ناحیه کمر، احساس درد می کنند و این درد در اندام های تحتاني و پاها منتشر می شود.

دكتر حبيب مفخم با بیان این مطلب افزود: تنگي كانال نخاع، يكي از بيماري هايي است كه با درد ناحيه كمر، خود را نشان می دهد. بیماران مبتلا به این بیماری، با ايستادن و راه رفتن نیز در ناحیه کمر، احساس درد می کنند و این درد در اندام های تحتاني و پاها منتشر می شود.

وی ادامه داد: گاهی بدون اينكه در ناحيه كمر مشكلي داشته باشند با ايستادن و راه رفتن، دردي در ساق پايشان ايجاد مي شود كه آن ها را مجبور مي كند به وضعيت نشسته در بيايند که شايع ترين عارضه اين بيماري است .

این متخصص طب فيزيكي و توانبخشي در پایان اظهارداشت: عارضه ديگر تنگی کانال نخاع، اختلال در خون رساني به پاها است به ويژه در افراد سيگاري. راه هاي قابل توجهي براي درمان وجود دارد ولي حتما لازم است با پزشك مشورت شود تا علت درد پا و خواب رفتگي يا سر شدن در حالت هاي مختلف مشخص گردد .

 
 يکشنبه ١٣ اسفند ١٣٩٦- ٠٩:٥٤ / شماره خبر: ١٧٣٨٥٩
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج