وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
يکشنبه ٢٦ خرداد ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > تداخل دارویی، موضوعی مغفول است
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی زاهدان :
  تداخل دارویی، موضوعی مغفول است

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: یکی از رایجترین علل بروز عوارض ناخواسته دارویی، تداخلات دارویی هستند که بیشتر در اثر خوددرمانی و مصرف خودسرانه داروها بوجود می آید.

به گزارش وبدا، دکتر فرزانه فرجیان معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با بیان اینکه رژیم های غذایی نیز در اثربخشی داروها موثر است و می توانند سبب بروز تداخل دارویی شود، ادامه داد: مصرف فرآورده های لبنی مانند شیر بر روی اثربخشی بعضی از آنتی بیوتیک ها و مکمل های آهن اثر منفی داشته و باعث کاهش اثربخشی آنها می شود و یا مثلا مصرف میزان زیاد شیرین بیان درکنار مصرف داروهای کاهش فشار خون، سبب اختلال در عملکرد صحیح این داروها می شود.

مدیر گروه فارماکولوژی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان افزود: برخی مواقع بیماران بجای آب، از سایر نوشیدنی ها برای خوردن داروهای خود استفاده می کنند که این کار اشتباهی است مثلا استفاده از چای، قهوه و یا شیر به همراه مکمل های آهن سبب اختلال در جذب آهن و کاهش شدید اثربخشی این دارو می شود.

وی تصریح کرد: تداخلات دارویی همیشه با رویکرد کاهشی بروز نمی کنند و گاهی هم تداخلات، اثر بخشی افزایشی از خود نشان می دهند که می تواند جنبه مثبت یا منفی داشته باشد. بطور مثال خوردن مرکبات غنی از ویتامین ث، مثل لیمو ترش در افزایش جذب آهن تاثیر بسزایی دارد و اثر بخشی آن مثبت است ولی از سوی دیگر، مصرف موادغذایی از قبیل سیر، ذغال اخته، اکیناسه (سرخارگل)، شیرین بیان و جینسینگ که اثر ضد انعقادی داروی وارفارین را تشدید می کنند، جنبه منفی دارد و می تواند برای بیمار بسیار خطرآفرین باشد.

دکتر فرجیان با اشاره به اینکه بیشتر افراد به اشتباه، فکر می کنند داروهای گیاهی فاقد عوارض جانبی هستند و در رابطه با مصرف آنها با پزشک معالج خود مشورت نمی کنند، افزود: داروهای گیاهی نیز مانند سایر داروها، می توانند عوارض جانبی ایجاد کنند و باعث بروز تداخلات دارویی شوند لذا حتماً باید مصرف آن ها آگاهانه باشد و با مشورت پزشک صورت بگیرد. 

 

وی برای جلوگیری از بروز تداخلات و عوارض دارویی، به بیماران توصیه کرد: پزشک یا داروساز خود را در جریان تمامی داروهایی که مصرف می کنند یا قصد شروع مصرف آن ها را دارند و یا به تازگی مصرف آن ها را قطع نموده اند،قرار دهند.302/119

 
 شنبه ٢٧ بهمن ١٣٩٧- ١٣:٣٩ / شماره خبر: ١٨٧٠٥٥
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج