وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
يکشنبه ٠٥ خرداد ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > افرادی که تا سالمندی به کار روزانه خود ادامه می دهند، کمتر به آلزایمر دچار می شوند
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 متخصص مغز و اعصاب:
  افرادی که تا سالمندی به کار روزانه خود ادامه می دهند، کمتر به آلزایمر دچار می شوند

متخصص مغز و اعصاب در بیمارستان دکتر شریعتی فسا گفت: اختلال حافظه، اختلال در انجام وظایف روزمره، تغییر در خلق و خو و گم کردن زمان و مکان از علایم هشداردهنده بیماری آلزایمر هستند. 

  به گزارش وبدا، دکتر کاوه کاشانی با بیان این مطلب، افزود: اختلال در گفتار، اختلال در قضاوت، اختلال در تفکر، جا گذاشتن وسایل، از دست دادن یا کاهش انگیزه زندگی و تغییرات شخصیتی از دیگر علائم هشداردهنده این بیماری است. 

 وی با بیان اینکه ممکن است تنها علامت مورد توجه آلزایمر در مراحل ابتدایی، فراموشی و یا گیجی خفیف باشد، اضافه کرد: آلزایمر توانایی مغز را برای تفسیر آنچه فرد می بیند مختل می کند و به طور کل، فهم وقایع اطراف را با مشکل مواجه می سازد و در نتیجه بیماران ممکن است حتی در محیط های آشنا نیز گم شوند.

 متخصص مغز و اعصاب در بیمارستان دکتر علی شریعتی فسا با اشاره به اینکه آلزایمر باعث اختلال در توانایی تمرکز و تفکر به خصوص در مفاهیم انتزاعی مانند اعداد می شود، ادامه داد: بیماران ممکن است در مدیریت مالی، تنظیم یادداشت ها و صورتحساب ها و پرداخت به موقع آنها با مشکل مواجه شوند، حتی با پیشرفت این اختلال ممکن است توانایی فرد برای فهم و محاسبه اعداد با مشکل مواجه شود.

 دکتر کاشانی گفت: افراد مبتلا به آلزایمر ممکن است عبارات و سوالات خود را بارها و بارها تکرار کنند و متوجه نباشند که قبلا آن سوال را پرسیده اند. اگر مراقبت‌ از یکی‌ از اعضای‌ خانواده‌ که‌ دچار این‌ بیماری‌ است‌ را به‌ عهده‌ دارید، از دیگران‌ درخواست‌ کمک‌ کنید تا بتوانید به‌ خود استراحت‌ دهید. همچنین می توانید برخی‌ از مشکلات‌ بیمار را با اجرای‌ بعضی‌ کارها‌ مانند تکرار، کاهش دهید. برای‌ بیمارانی‌ که‌ مشکلی‌ در حافظه‌ دارند نیز شاید یادآوری‌ مکرر، کمک ‌کننده‌ باشد.

 وی با بیان اینکه سرعت پیشرفت علائم در افراد مختلف متفاوت است، اظهار داشت: ممکن است خود بیمار هیچ مشکلی احساس نکند و خانواده، دوستان نزدیک یا همکاران این تغییرات را حس کنند. در واقع آلزایمر در کسانی که تا سالمندی به کار روزانه خود ادامه می دهند شیوع و شدت کمتری دارد.

 به گفته این متخصص، افراد مبتلا به آلزایمر ممکن است فراموش کنند که غذا بخورند یا علاقه ای برای تهیه غذا نداشته باشند و یا قادر نباشند غذایی تهیه کنند که ترکیب سالمی داشته باشد. همچنین ممکن است فراموش کنند که به اندازه کافی مایعات بنوشند که این امر می تواند منجر به بی آب شدن بدن و ایجاد یبوست شود.

 دکتر کاشانی با بیان اینکه افراد مبتلا به آلزایمر ممکن است آگاهی خود را نسبت به شرایط  فعلی که در آن زندگی می کنند مثل روزها و فصل ها از دست بدهند، توصیه کرد: اگر یکی‌ از اعضای‌ خانواده‌ دچار این‌ بیماری‌ است‌، حالت‌ خصومت‌ آنها را به‌ خود نگیرید. محیط‌ خانه‌ را طوری‌ تغییر دهید که‌ فرد بیمار دچار آسیب‌ بدنی‌ نشود.

 گفتنی است، بیماری آلزایمر یا فراموشی یک نوع اختلال عملکرد مغزی است که به تدریج توانایی‌های ذهنی بیمار تحلیل می‌رود و با گذشت زمان بیشتر خاطرات به خصوص حافظه از یاد می رود. همچنین از دست دادن حافظه در این بیماری از بازیابی اطلاعاتی آغاز می شود که بیمار اخیرا آنها را یاد گرفته است./128/205

 
 دوشنبه ١٧ دی ١٣٩٧- ١٣:٤٦ / شماره خبر: ١٨٥٥١٥
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج