وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
چهارشنبه ٣٠ خرداد ١٣٩٧  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > زانو یکی از مستعد ترین مفاصل بدن در ابتلا به آرتروز است
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی فسا:
  زانو یکی از مستعد ترین مفاصل بدن در ابتلا به آرتروز است

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی فسا گفت: زانو یکی از مستعد ترین مفاصل بدن در ابتلا به آرتروز است،

به گزارش وب دا ؛ دکتر علیرضا عسکری گفت: آرتروز زانو رایجترین‌ نوع آرتروز به شمار می‌رود و در حقیقت تخریب و فرسایش مزمن غضروف مفصلی اطراف زانو است. این عارضه یکی از مهم ترین علل درد زانواست. این بیماری عموماً افراد بالای ۴۵ سال را هدف قرار می‌دهد.

این متخصص ارتوپدی بیان کرد: با این همه در هر سنی احتمال ابتلا به آرتروز زانو وجود دارد. غضروف مفصلی صافی روی استخوان‌های مفصل زانو (پشت کشکک زانو، پایین استخوان ران و بالای استخوان درشت نی) را می‌پوشاند.این غضروف در زمان بروز آرتروز زانو دستخوش تغییراتی تدریجی می‌شود: خاصیت کشسانی خود را از دست می‌دهد، به مرور سخت و سفت می‌شود، ترک برمی‌دارد و حین انجام فعالیت یا در اثر ضربه راحت‌تر از پیش آسیب می‌بیند و فرسوده می‌شود.

این متخصص ارتوپدی اضافه کرد: ممکن است با آسیب زانو به دلایل مختلف، حرکات آن دچار محدودیت شوند.

دکتر عسکری با بیان اینکه این محدودیت حرکت که می تواند حتی به علت جراحی نیز رخ دهد، قابل درمان یا حداقل تسکین است، اظهار داشت: راه هایدرمان آرتروز زانوشامل بریس ها و ارتزهای پیشرفته و راه های تسکین آن استفاده از داروهای مسکن می باشد.

وی گفت: هنگامی که زانو دچار آرتروز می شود سطح آن آسیب می بیند و به آن خوبی که باید حرکت کند حرکت نمی کند واژه استئوآرتریت (آرتروز) منحصراً به تخریب و از بین رفتن شدید غضروف مفصلی اشاره دارد، هر چند تغییرات تدریجی در استخوان های زیرین نیز اتفاق می افتد.

دکتر عسکری اضافه کرد: این وضعیت با آنچه که در اثر افزایش سن اتفاق می افتد یکی است. این عارضه ممکن است اولیه یا ثانویه باشد آرتروزی اولیه که علت آن هنوز ناشناخته است بیشتر در زنان و دیابتیها اتفاق می افتد.

وی با بیان اینکه این عارضه در میان مردمان مشرق زمین رایج نیست، ادامه داد: به احتمال زیاد نمی توان از چاقی به عنوان یکی از علل پیدایش این بیماری یاد کرد، ولی پس از شروع موجب تسریع در روند تخریب بافتی می شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی فسا گفت: آرتروز ثانویه، ممکن است به دنبال آسیب مفصل یا بیماری مفصلی ایجاد شود.

این جراح استخوان ادامه داد: شکستگی سطوح مفصلی، آسیب دیدگی رباط ها و در رفتگی ها را عموماً می توان علت بروز آن تلقی کرد. عفونت و روماتیسم مفصلی نیز می تواند علت بروز آن باشد.

این متخصص ارتوپدی بیان کرد: آرتروز ممکن است در اثر وارد آمدن نامناسب نیرو به مفصل (به عنوان مثال در دونده ای که بر روی قوس و سطح دارای انحنا یا بر روی سطح سخت می دود) بروز کند./128/205

 

 
 سه شنبه ٢٦ آبان ١٣٩٤- ١١:٠٩ / شماره خبر: ١٣٥٦٦٣
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج