وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
چهارشنبه ٣٠ خرداد ١٣٩٧  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > با انتخاب کوله‌پشتی مناسب از بیماری‌های اسکلتی عضلانی کودکان خود پیشگیری کنید
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 
  با انتخاب کوله‌پشتی مناسب از بیماری‌های اسکلتی عضلانی کودکان خود پیشگیری کنید

کارشناس مسئول واحد بهداشت حرفه‌ای شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه گفت: انتخاب یک کوله‌پشتی مناسب که موجب شود بار حمل شده توسط دانش‌آموز به‌صورت متقارن نگهداری شود، می‌تواند از بیماری‌های اسکلتی عضلانی کودکان پیشگیری کند.

مهندس مجید یزدانی افزود: دانش آموزان خصوصاً پایه ابتدایی به دلیل رشد سریع جثه و شکل‌گیری سیستم اسکلتی- عضلانی، در معرض پیامدهای منفی ناشی از حمل دستی وسایل مورد نیاز مدرسه خود در طول سال تحصیلی هستند.

وی تصریح کرد: کوله‌پشتی نامناسب که شرایط ارگونومیکی (تطبیق شرایط کار و محیط کار با انسان) لازم را ندارد در ایجاد اختلالات اسکلتی- عضلانی (MsDs) می‌تواند نقش به سزایی ایفا کند.

کارشناس مسئول واحد بهداشت حرفه‌ای شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه عنوان کرد: تا حد ممکن، حداقل بار در کوله‌پشتی مدرسه حمل شود زیرا وقتی کوله‌پشتی سنگین باشد کودک بیش‌ازحد پشت را قوس‌دار  و یا سر و تنه را به جلو خم می‌کند تا بتواند وزن آن را تحمل کند که همین امر باعث بروز عوارضی مانند انحنا غیرطبیعی ستون فقرات، ابتلا به دردهای جسمی و ناهنجاری‌های قامتی می‌شود.

مهندس مجید یزدانی بابیان اینکه اندازه کوله‌پشتی باید مناسب با سن و جثه دانش‌آموز باشد، خاطرنشان کرد: باید پهنای کوله با عرض تنه کودک همخوان باشد و همچنین کوله باید حتماً پدهایی در ناحیه شانه، پشت و سینه داشته باشد، زیرا شانه‌ها محل عبور عروق خون و رشته‌های عصبی مهم می‌باشند.

کارشناس بهداشت حرفه‌ای شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه ادامه داد: پهنای نوار کوله‌پشتی که روی شانه قرار می‌گیرد باید متعادل و 5cmباشد و همچنین بهتر است کوله‌پشتی داری یک‌لایه زیرین پشتی در داخل باشد تا شانه‌ها و کمر را از فشار زیاد محافظت کند.

مهندس یزدانی در توصیه به خانواده‌ها در مورد آموزش صحیح به دانش آموزان گفت: به دانش‌آموز بیاموزید هنگام بلند کردن کوله‌پشتی به‌جای کمر، زانوها خم شوند و به آنان یاد دهید که کوله‌پشتی را تا حد ممکن به خود بچسباند و از معلق نگه‌داشتن آن خودداری کند.

وی خاطرنشان کرد: در این مورد کارگاهی با عنوان ارگونومی و روش‌های ارزیابی بار جهت کارشناسان و کاردان‌های بهداشت محیط و حرفه‌ای شهرستان گناوه برگزار شد و از آنان خواسته شد کلاس‌های آموزشی متعددی هم برای دانش آموزان در مدارس و هم‌جهت صنوف مختلف تولیدی و خدماتی برگزار کنند و آموزش‌های لازم نیز انجام شود/302/110

 
 دوشنبه ٦ دی ١٣٩٥- ١٠:٣٢ / شماره خبر: ١٥٥٥٦٩
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج