وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
چهارشنبه ٠٥ ارديبهشت ١٣٩٧  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > بیشتر بدانیم: آیا وزوز گوش شما را هم آزار می دهد؟
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 
  بیشتر بدانیم: آیا وزوز گوش شما را هم آزار می دهد؟

وزوز گوش، يك صداي دروني است كه در سر يا گوش احساس مي شود؛ این در حالی است که در محيط پيرامون اين صدا وجود ندارد و بیشتر مواقع اطرافيان هم متوجه آن نمی شوند، اما يكي از شايع ترين نشانه هايي است كه همراه با كاهش شنوايي مشاهده مي شود.

به گزارش وبدا، فوق تخصص گوش، حلق و بینی و رییس مرکز آموزشی درمانی خلیلی شیراز، گفت: وزوز گوش به صورت سر و صدا يا زنگ در گوش و يا صدايی مانند صداي باد احساس مي شود و بیشتر به صورت ذهني است و تنها خود شخص احساس مي كند، اما گاهي به صورت عيني بوده و پزشك با كمك وسايلي نيز می تواند متوجه آن شود.

دکتر "رضا کبودخانی" ادامه داد: ممكن است وزوز گوش به قدري خفيف باشد كه بیمار آن را تنها در سكوت شب حس کند يا آنقدر شديد باشد كه در مدت روز، شنوايي شخص را مختل كرده و باعث آسیب های عصبي و حتي خودكشي شود، اما باید دانست که وزوز گوش بیشتر ناشي از بيماري هاي گوش است. 

انواع وزوز گوش و دلایل ایجاد آن

او با بیان اینکه وزوز گوش می تواند ذهنی و یا عینی باشد؛ اضافه کرد: وزوز گوش ذهني مي تواند ناشي از بيماري هاي گوش خارجي، پرده صماخ، استخوانچه های حلزون، عصب شنوايي، ساقه مغز يا خود مغز باشد، البته مشخصات وزوز گوش راهنماي خوبي براي شناخت محل ضايعه نيست.

این فوق تخصص گوش، حلق و بینی، افزود: واكس گوش خارجي، پارگي پرده صماخ و وجود مايع در گوش مياني علاوه بر وزوز گوش، باعث گنگي شنوايي شخص و تغيير صداي او مي شود و بيمار صداي خود را به صورت صدايي غير طبيعي و ميان تهي توصيف مي كند؛ التهاب گوش مياني نیز باعث وزوز گوش ضرباني مي شود و با بهبود التهاب، وزوز گوش برطرف مي شود، عفونت هاي مزمن گوش مياني هم به ندرت سبب وزوز گوش مي شوند.

دکتر کبودخانی، بیان کرد: در اشخاصي كه وزوز گوش آنها به دنبال آسيب صوتي مكرر(شليك تفنگ) است، وزوز گوش يك علامت هشداردهنده محسوب می شود و فرد بايد مدتي از سر و صدا دور باشد، در غير اين صورت احتمال كاهش شنوايي دایمي وجود دارد، همچنین داروهايي كه به گوش داخلي آسيب مي زنند و باعث كاهش شنوايي مي شوند، مي توانند منجر به وزوز گوش شوند.

او در خصوص وزوز گوش عيني، ادامه داد: اگر وزوز گوش از سوی پزشك هم قابل شنيدن باشد، عيني است و علت آن مي تواند باز بودن غير طبيعي شيپور اوستاش به دليل كاهش وزن ناگهاني و شديد يا انقباض عضلات كام نرم باشد؛ نوع ديگر كه حالت ضرباني دارد و همزمان با ضربان قلب است، مي تواند در اثر آنوريسم شرياني – وريدي(به  طور شايع در جمجمه) رخ دهد.

درمان وزوز گوش

این متخصص گوش، حلق و بینی، در خصوص درمان وزوز گوش، گفت: وزوز گوش ناشی از تغييرات مجاري گوش و گوش مياني، قابل درمان است و وزوز گوش ناشي از التهاب در اثر بهبود التهاب، برطرف مي شود، اما وزوز گوش ناشي از اختلالات عصبي گوش، تنها با اصلاح عامل ايجاد كننده قابل درمان است.

او تاکید کرد: پس از مشخص شدن بدخيم نبودن بیماری، بیمار باید به طور كامل از صداهاي بلند پرهيز كند، زيرا صداهاي بلند باعث تشديد وزوز گوش مي شود، همچنین بيمار بايد از مواد كافئين دار و داروهاي محرك دوری کرده و قهوه، چاي، كولا و شكلات را از رژيم غذايي خود حذف کند، ضمن  اینکه بيمار بايد از مصرف دخانيات بپرهیزد؛ بيماران می توانند براي پوشش وزوز گوش از موزيك يا صدايي كه فركانسي معادل فركانس وزوز گوش دارد، استفاده كنند.

دکتر کبودخانی یادآور شد: این گونه بیماران، می توانند با دوری کردن از هرگونه استرس و افسردگی و استراحت کافی و جلوگیری از خستگی و مهار فشار خون بالا، به بهبود بیماری کمک کنند که با انجام این نکات در 80درصد موارد، وزوز گوش درمان می شود./126/302

 
 چهارشنبه ١٥ دی ١٣٩٥- ٠٩:٠٥ / شماره خبر: ١٥٥٩٣٠
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج