وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
دوشنبه ٠٦ خرداد ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > «الکل» کارکردهای مغزی را تحت تاثیر قرار مي دهد/ مركز فرماندهي بدن نياز به مراقبت دارد
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 
  «الکل» کارکردهای مغزی را تحت تاثیر قرار مي دهد/ مركز فرماندهي بدن نياز به مراقبت دارد

امروزه مغز را بعنوان مرکز فرماندهی بدن می شناسند، این فرماندهی تنها برای کارکردهای حسی و حرکتی نیست؛ بلکه کارکردهای شناختی را هم شامل می شود؛ اما آيا مصرف الكل بر فعاليتهاي مغز تاثيرگزار است؟

به گزارش وبدا ،دكتر رضا دانشمند، روانپزشك در برنامه «مجله پزشكي» شبكه راديويي سلامت با بيان اينكه بخش عمده ای از مغز مسئول اجرای کارکردهای ارتباطی و کارکردهای شناختی است، افزود: کارکردهای شناختی، اجرایی و ارتباطی هرکدام حوزه های وسیعی دارند برای مثال وقتی دست فردي با یک محرک دردناک برخورد می کند او دستش را پس می کشد و فاصله مناسب و منطقی را با محرک دردناک برقرار می کند؛ ولی داستان به این سادگی نیست.

وي با بيان اينكه داستان رفلکس به یک واکنش ساده نخواهد بود، ادامه داد: در واقع بین حس و آن حرکت مجموعه ای از کارکردهای مغزی فعال می شود که در نهایت منجر به این پیام می شود که دست را پس می کشید. مجموعه ای از تجربه ها، خاطرات، باورها و آموخته هایی که وجود دارد که به تو درد وارد می کند و می تواند آسیب رسان باشد. خطرات و یا هرچیز دیگری را ایجاد کند.

اين روانپزشك در ادامه تاكيد كرد: فاصله بین حس و حرکت فرد، کارکردهای فراوانی از مغز او را فعال می کند که این کارکردها به اینکه فرد چه تحلیلی از آن حس داشته باشد و متعاقب آن یک حرکت مناسبی انجام دهد، کمک می کند. آن چیزی که باعث این تحلیل می شود کارکردهای شناختی مغز است.

وي تصريح كرد: بین همین حس و حرکت ساده هم فقط قسمت های حسی و حرکتی مغز نیستند که فعال شدند؛ بلکه در همین بین، قسمت های دیگری از مغز که مسئول عواطف، حافظه، تمرکز و توجه ما هستند نيز فعال می شوند که در نهایت منجر به دادن پیام حرکتی می شوند.

دانشمند با تاكيد بر اينكه کارکردهای شناختی در تمام امور روزانه افراد دخالت دارند، گفت: تعریف کارکردهای شناختی این است که هر آنچه که در هیجانات و در ذهن افراد برای تصمیم گیری، ساخت خاطرات، حافظه، توجه، تمرکز و مدیریت هیجان ها، درک موقعیت های خطرناک و درک احساسات دیگران لازم است؛ در مغز و در قسمت های مختلفی از مغز پردازش می شود.

وي در ادامه بيان كرد: کارکردهای اجرایی مغز فعالیت هایی هستند که شامل توجه و تمرکز مغز است، از جمله حافظه که خود حافظه می تواند اجزای متفاوت و مختلفی داشته باشد. هیجانات و مدیریت هیجانات، تصمیم گیری، مدیریت زمان كه تمام این موارد جز کارکردهای اجرایی و کارکردهای شناختی مغز است.

اين روانپزشك تصريح كرد: اولین عوارض یا مهم ترین عوارضی که از مصرف مواد و یا الکل ناشی می شود این است که مواد و الکل می توانند کارکردهای مختلف مغزی را تحت تاثیر قرار دهند و به آنها آسیب بزند.

وي اظهارداشت: ساختار شیمیایی یا کارکردی مغز تحت تاثیر موادي همچون الكل آسیب هایی را می بیند که نتیجه این آسیب ها تغییرات خیلی جدی در کارکردهای شناختی و اجرایی افراد خواهد بود.302

 
 دوشنبه ١ خرداد ١٣٩٦- ١٢:٤٨ / شماره خبر: ١٦١٦١٤
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج