وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
جمعه ٣٠ فروردين ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > کمبودهای فصلی خون بیشتر در گروه‌های خونی منفی است/ با اهدای یک واحد خون می‌توان جان ۳ نفر را نجات داد
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 سخنگوی سازمان انتقال خون اعلام کرد:
   کمبودهای فصلی خون بیشتر در گروه‌های خونی منفی است/ با اهدای یک واحد خون می‌توان جان ۳ نفر را نجات داد

سخنگوی سازمان انتقال خون، با اشاره به کمبود فصلی در برخی از گروه‌های خونی منفی خواستار حضور مردم به ویژه جوانان در صف اهداکنندگان خون شد.

 
به گزارش وبدا به نقل از ایکنا، دکتر بشیر حاجی‌بیگی با بیان این مطلب، تصریح کرد: همه ساله با آغاز فصل سرما و بارش برف و باران، همچنین کوتاهی روز‌ها مراجعه به مراکز اهدای خون کمتر می‌شود، از سوی دیگر با توجه به در پیش بودن تعطیلات نوروز میزان جراحی‌ها در این فصل افزایش پیدا کرده و به همان نسبت مصرف خون و فرآورده‌های خونی نیز افزایش می یابد.
 
وی افزود: همچنین توسعه و تشخیص‌ها نیز در مراکز خون و آنکولوژی در سراسر کشور بهبود یافته و عمده جراحی‌ها در خود استان‌ها انجام می‌شود. این امر نیز موجب شده تا عمده جراحی‌ها در خود استان‌ها انجام شوند و مصرف خون نیز به تبع آن افزایش پیدا کند.
 
سخنگوی سازمان انتقال خون با بیان اینکه عمده کمبود‌های خونی که در کشور اتفاق می‌افتد در گروه‌های خونی منفی است، چراکه تعداد اهداکنندگان آن کم است، گفت: تنها ۱۰ درصد مردم ایران دارای گروه‌های خونی منفی هستند و وقتی میزان مراجعه کم شود، ذخایر خون منفی هم پایین می‌آید. تعداد افراد دارای گروه خونی o منفی در کشور، ۳ تا ۴ درصد، A منفی ۲ تا ۳ درصد، B منفی ۲ درصد و AB منفی ۱ درصد که نادرترین گروه خونی در کشور محسوب می شوند، است.
 
وی افزود: وجود گروه خونی o منفی به این دلیل که می‌تواند به تمامی گروه‌های خونی، خون اهدا کند و عموما در جراحی‌های عمومی و مواقع بحران مصرف بالایی دارد، حائز اهمیت است. 
 
دکتر حاجی بیگی با بیان اینکه افراد دارای گروه خون منفی تنها می‌توانند از گروه‌های خون منفی، خون دریافت کند، یادآور شد: گاهی بعضی از جراحی‌ها، مانند جراحی قلب باز نیاز به ۵ تا ۶ واحد خون است، تصادفات و شکستگی‌های استخوان و پارگی نیز گاه نیاز به ۱۰ تا ۱۵ واحد دارد، در برخی دیگر مانند جراحی پیوند کبد نیز نزدیک به ۶۰ واحد خون و فرآورده نظیر پلاکت و پلاسما و گلبول قرمز فشرده شده مصرف می‌شود به همین دلیل همیشه باید بانک‌های خون بیمارستان‌ها خون و فرآورده‌های خونی کفایت خونی لازم را به ویژه گروه خون‌های منفی داشته باشد. 
 
وی با تاکید بر اینکه به دلیل نیاز همیشگی به گروه‌های خونی منفی، افراد دارای این گروه‌های خونی همیشه باید در دسترس باشند، اظهار داشت: یکی از توصیه‌های ما به مردم این است که مردم به ویژه افراد دارای گروه‌های خونی منفی، گروه‌های خونی خود و نزدیکان خود را دانسته و آن را یاداشت کنند، چراکه این مساله در زمانی که هرگونه اتفاقی برای فرد رخ دهد اهمیت پیدا می‌کند.
 
دکتر حاجی بیگی ضمن درخواست از مردم برای مراجعه به مراکز اهدای خون در فصل زمستان گفت: درخواست ما از مردم به ویژه جوانان ۱۸ سال به بالا این است که به صف اهداکنندگان بپیوندند، و جای اهداکنندگانی که به سن ۶۰ سالگی می‌رسند را بگیرند.
 
وی افزود: با اهدای یک واحد خون می‌توان جان ۳ نفر را نجات داد. از یک واحد خون، گلبول خون فشرده شده گرفته می‌شود که در جراحی‌ها کاربرد دارد، پس از آن پلاکت گرفته می‌شود که به مصرف بیماران سرطانی می‌رسد، پلاسمای این واحد خونی نیز که در بیماران کبدی و سوختگی استفاده می‌شود.302
 
 شنبه ٦ بهمن ١٣٩٧- ١٤:٤٢ / شماره خبر: ١٨٦١٦٧
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج