وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
دوشنبه ٠٢ ارديبهشت ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > عفونت ؛ قابل پیشگیری ترین دلیل ایجاد سرطان
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی عنوان کرد:
  عفونت ؛ قابل پیشگیری ترین دلیل ایجاد سرطان

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی عنوان کرد: عفونت های ناشی از ویروس هپاتیت B و C، میکروب عامل زخم معده و ویروس زگیل تناسلی قابل پیشگیری ترین دلایل ایجاد سرطان در دنیا هستند . 

به گزارش وبدا، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی با بیان این مطلب افزود : دو میلیون مورد از سرطان ها در سطح جهان ناشی از عفونت ها هستند که اغلب افراد کمتر از 50 سال را مبتلا می کنند. 

دکتر  سید احمد هاشمی  تصریح کرد : ویروس های هپاتیت Bو C از علل عمده سرطان کبد در دنیا هستند که از طریق تزریق خون آلوده، سرنگ مشترک در داروهای تزریقی در افراد معتاد و فعالیت جنسی منتقل می شوند . 

این پزشک فوق تخصص بیماری های عفونی افزود :  آفلاتوکسین سم ناشی از قارچی است که روی مواد غذایی نظیر حبوبات ، آجیل ، نان و ...که به درستی نگهداری نشده اند، رشد می کند و باعث ایجاد سرطان کبد می شود . 

وی همچنین بیان کرد : میکروب هلیکوباکتر پیلوری علت اولیه زخم و التهاب معده است که می تواند در ابتلا به سرطان معده نقش داشته باشد لذا درمان این عفونت می تواند از بروز نوع خاصی از سرطان معده جلوگیری کند .

دکتر  هاشمی  همچنین در خصوص ویروس HPV (پاپیلوم که منجربه زگیل تناسلی می شود )بیان کرد : این ویروس عامل رایج ترین عفونتی است که از طریق آمیزش جنسی اتفاق می افتد و عفونت در زنانی که دچار آن هستند در نهایت برطرف می شود اما در برخی از آن ها به عفونت دائمی تبدیل می شود که از عوامل خطر ایجاد سرطان گردن رحم است.

وی افزود : در این راستا به همه زنان در معرض خطر این عفونت توصیه می شود که واکسن HPV را دریافت نمایند.

دکتر هاشمی در پایان یادآور شد : توجه به اصول بهداشت فردی و عمومی ، انجام واکسیناسیون به موقع ، رعایت اصول ایمنی تزریق ، مصرف درست و به جای آنتی بیوتیک های تجویز شده توسط پزشک از مهمترین راهکارهای ساده برای محافظت در برابر عوامل عفونی می باشد.302/116

 

 
 سه شنبه ٩ بهمن ١٣٩٧- ١٠:٤٢ / شماره خبر: ١٨٦٣٢٩
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج