وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
سه شنبه ٣١ ارديبهشت ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > خودمراقبتی اولین عنصر سلامتی در مردان
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 در گفت و گو با مديركل دفتر سلامت جمعيت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت مطرح شد:
   خودمراقبتی اولین عنصر سلامتی در مردان

مديركل دفتر سلامت جمعيت، خانواده و مدارس معاونت بهداشت وزارت بهداشت با بیان اینکه اصلاح شیوه زندگی اولین گام درجهت پیشگیری از بیماری ها در مردان است، گفت: حاکمیت، دولت و نهادهای مدنی باید فضاهای بیشتری ایجاد کنند که به سلامت مردان کمک بیشتری کند.

 دکتر سیدحامد برکاتی در گفت و گو با وبدا، درخصوص لزوم اهمیت دادن به مقوله سلامت مردان، اظهار کرد: سلامت مردان به اندازه سلامت زنان اهمیت دارد.

 وی ادامه داد: گرچه در هر دو گروه زنان و مردان، شایع ترین علت مرگ و میر، بیماری های قلبی عروقی است، اما این علت با تفاوت قابل توجهی در مردان بیشتر از زنان است. عوامل خطر این بیماری ها مانند تغدیه نامطلوب و استعمال دخانیات نیز در مردان  بسیار بیشتر از زنان است  و گروه کثیری از مردان نیز زندگی کم تحرک دارند. دومین علت مرگ و میر در مردان حوادث و سوانح ترافیکی و پس از آن سرطان ها می باشد. بیش از ۹۰ درصد حوادث شغلی کشور در مردان اتفاق می افتد. بیماری های واگیر مانند ایدز، مالاریا و سل نیز در مردان شیوع بیشتری دارد، چراکه مردان بیشتر در فضای خارج از منزل به سر می برند و کنش های اجتماعی و رفتارهای پرخطر آنها بیشتر است.

 

مديركل دفتر سلامت جمعيت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت با بیان اینکه توجه به عوامل خطر متابولیک از پیشامد عوامل خطر اصلی و بیماری پیشگیری می کند، گفت: کنترل فشارخون، چربی خون، قند خون، چاقی و افزایش وزن می تواند از بروز برخی بیماری ها بکاهد، لذا مردان باید امر پیشگیری و غربالگری را جدی بگیرند، زیرا در مردان مصرف الکل و سیگار و اعتیاد هم آمار بیشتری دارد.

 وی بیان کرد: مردان کمتر از زنان به علائم و نشانه های خطر و بیماری زا توجه می کنند، به همین دلیل بیماری در آنها پیشرفت می کند و یا اینکه مرگ و میر بیشتری را به همراه دارد. با درنظر گرفتن هفته ای با عنوان سلامت مردان اهمیت این موضوع روشن می شود و زنگ خطری خواهد بود تا مردان این مقوله مهم را درنظر بگیرند.

 دکتر برکاتی با اشاره به اینکه رعایت برخی فاکتورها مانند سبک زندگی از جمله رژیم غذایی مناسب، فعالیت جسمانی کافی، مدیریت استرس و کاهش رفتارهای پرخطر بر طول عمر مردان می افزاید.

 وی ادامه داد: شایع ترین سرطان ها در مردان به ترتیب سرطان پوست با شیوع ١٤ درصد، سرطان معده با شیوع ١٢ درصد، سرطان مثانه با شیوع ٩ درصد، سرطان پروستات با شیوع ٨ درصد، سرطان روده بزرگ با شیوع ٨ درصد، سرطان ریه و مری با شیوع ٦ درصد است. 

 مديركل دفتر سلامت جمعيت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت درخصوص آمار مرگ و میر مردان در سال گفت: می توان به گزارش های سال ٩٠ رجوع کرد، طبق آمار سال ٩٠ میزان مرگ و میر در گروه سنی ٣٠ تا ٧٠ سال در مردان بیشتر از زنان است، یعنی مردان ١.٧ برابر بیشتر از زنان فوت می کنند.

 وی ادامه داد: در سال ٩٠، میزان مرگ و میر مردان روستایی، ١٤ هزارنفر بوده، درحالی که آمار مرگ زنان روستایی ١٠ هزار نفر بوده است. در شهر نیز مردان با آمار مرگ و میر ٥٦ هزار نفری روبرو بوده و زنان آمار ٣٢ هزارنفری مرگ را به خود  اختصاص داده بودند و به طورکلی آمار مرگ و میر در گروه سنی ٣٠ تا ٧٠ سال ١١٢هزار نفر در سال بوده که ٧٠ هزار مرگ برای مردان و ٤٠ هزار نفر برای زنان ثبت شده است. 

 دکتر برکاتی با بیان اینکه خودمراقبتی اولین عنصر سلامتی در مردان است، گفت: حوادث و سوانح عمد ٤.٣ برابر، حوادث غیرعمد ٣.٦ برابر، بیماری عفونی ٣ برابر و بیماری های اعصاب و روان نیز ٧ برابر در مردان بیشتر از زنان است، علت آن هم این است که مردان در معرض استرس ها، آلودگی های محیطی، رفتارهای پرخطر و همچنین مخاطرات بیشتری قرار می گیرند، اما آنچه منجر به مرگ می شود، این است که مردان نقش خودمراقبتی را جدی نمی گیرند. 

 وی تصریح کرد: زن به عنوان فردی که نقش همسر یک مرد را بر عهده دارد، می تواند در آگاه سازی مرد در مراقبت از خود نقش بسزایی ایفا کند و در راستای نهادینه کردن عادات مطلوب، رژیم غذایی مناسب و تشویق به تحرک بدنی مرد تلاش کند./٢٠٧

 

 

 

 

 
 دوشنبه ٦ اسفند ١٣٩٧- ٠٩:٤٩ / شماره خبر: ١٨٧٣٢٦
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج