وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
چهارشنبه ٠١ خرداد ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > استفاده از آنتی بیوتیک در درمان بیماری آسم اشتباه است
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 دبیر علمی سمینار ملی تازه‌های آسم در بجنورد:
  استفاده از آنتی بیوتیک در درمان بیماری آسم اشتباه است

 دبیر علمی سمینار ملی تازه‌های آسم با بیان اینکه آسم یک بیماری عفونی نبوده بلکه بیماری التهابی است، گفت: استفاده از آنتی بیوتیک ها جایگاه علمی در درمان بیماری آسم ندارد و اشتباه است.

 به گزارش وبدا، دکتر احمد وثوقی مطلق در سمینار تازه های آسم اظهار کرد: هر ساله نخستین سه شنبه ماه می میلادی را روز جهانی آسم اعلام کرده اند که با مساعدت دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی امسال برای نخستین بار برنامه بزرگداشت این روز در بجنورد با حضور متخصصان مطرح کشور برگزار شد .

وی ادامه داد: شیوع آسم در دنیا در حال توسعه است و باید برای پیشگیری،شناسایی زودهنگام و درمان بیماری اقدام شود.

وی با اشاره به اینکه هنوز درک درستی از بیماری آسم در جامعه وجود ندارد و در مواردی درمان های غلط انجام می شود، خاطرنشان کرد: آسم یک بیماری التهابی است نه عفونی و تجویز آنتی بیوتیک در درمان آن جایگاه علمی ندارد.

فوق تخصص آسم و ایمونولوژی بالینی اضافه کرد: مصرف زودرس آنتی بیوتیک در کودکی خود عامل ابتلا به آسم است و نباید از بیماری های همراه آسم غافل شد.

دکتر وثوقی مطلق آسم را بیماری شایعی خواند که 15 درصد افراد جامعه را درگیر خود کرده است و با بیان اینکه آسم در کشورهای در حال توسعه رو به افزایش است، خاطرنشان کرد: توقف آسم شعار جهانی امسال است و مبحث پیشگیری و توقف آسم در این سیمنار گنجانده شده است.

وی تصریح کرد: سال 2004 حدود 300 میلیون نفر مبتلا به آسم شناسایی شدند و از هر 250 مرگ یک مورد مربوط به آسم است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی با اشاره به اینکه این بیماری بار مالی زیادی برای جامعه به وجود می آورد، ادامه داد: آسم تعریف خاصی ندارد و باید یکسری علائم را کنار یکدیگر بگذاریم که آسم را توصیف کند.

دکتر وثوقی مطلق با اشاره به اینکه آسم یک بیماری التهابی مزمن است که باعث انسداد راه هوایی بیمار می شود، اضافه کرد: استعداد خود فرد نسبت به آسم و عوامل محرک محیطی در ابتلا به آسم بسیار موثر است.

وی یادآور شد: ژنتیک در ابتلا به این بیماری بسیار مهم و معمولا 18 الی 80 درصد از والدین مبتلا به آسم این ژن را به فرزند و یا نسل بعدی خود انتقال می دهند.

وی رعایت رژیم غذایی سالم را در جلوگیری از ابتلا به آسم بسیار مهم دانست و گفت: تغذیه با شیر مادر حتی فقط تا سه یا چهار ماهگی نوزاد ریسک ابتلا در سنین 4 تا 6 سال را کاهش می دهد.

وثوقی مطلق اضافه کرد: عفونت های مکرر در کودکی باعث آسم می شود و عفونت های تنفسی عامل تشدید آسم است.

وی با بیان اینکه مصرف سیگار به صورت مستقیم در بروز و تشدید آسم موثر است، اظهار کرد: کنترل چاقی، ورزش، تغذیه سالم، پرهیز از استعمال دود و دخانیات و روش های سالم زیستن گامی در راستای تحقق شعار جهانی سال 2019 یعنی توقف آسم است.

دبیر علمی سمینار تازه‌های آسم هدف از برگزاری این سمینار را آشنایی متخصصان و مراقبین بهداشتی با راه های درمان روز دنیا عنوان کرد و گفت: باید راه های پیشگیری، کنترل و درمان این بیماری همواره بیان شود.

دکتر وثوقی مطلق اضافه کرد: استقبال جامعه پزشکی، دانشجویان و بیماران از سیمنار مناسب است و هدف دانشگاه حساس سازی جامعه نسبت به بیماری آسم بود که خوشبختانه محقق شد.

 

وی تاکید کرد: خراسان شمالی ظرفیت های گسترده ای در برگزاری سمینارهای ملی و بین المللی دارد و می توان در کنار برگزاری این سمینارهای علمی، ظرفیت های استانی را نیز معرفی کرد.302/116

 
 شنبه ١٤ ارديبهشت ١٣٩٨- ٠٨:٢٤ / شماره خبر: ١٨٩٨٢٥
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج