وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
شنبه ٣١ فروردين ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > علاج واقعه را حین وقوع نکنیم
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 به مناسبت روز جهانی ایمنی و بهداشت حرفه ای؛
  علاج واقعه را حین وقوع نکنیم

بهداشت حرفه ای رشته ای است که به محیط کار بر می گردد. در واقع متخصصان در این رشته خطرهای بالقوه ای که در محیط کار وجود دارد را شناسایی می کنند و در مراحل بعد به اندازه گیری و ارزیابی این خطرات و کنترل آنها می پردازند. البته کسانی که علم بیشتری در این رشته دارند، خطرهای شغلی را پیش بینی نیز می کنند. به این نکته باید اشاره کرد که کسب این مهارتها به نحوه تربیت دانشجویان بستگی دارد. فارغ التحصیلان این رشته باید جایگاه بسیار خوبی در جامعه داشته باشند اما اینکه در کشور ما به خوبی از آنها بهره گرفته می شود یا نه، جای سوال دارد!

اما در کنار رشته بهداشت حرفه ای، رشته طب کار نیز باید مورد بحث قرار گیرد. طب کار یک رشته تخصصی پزشکی است که به شناسایی، تشخیص، پیشگیری، کنترل و درمان بیماری ها و آسیب های مرتبط با کار یا ناشی از کار می پردازد. با توجه به این که متخصصان بهداشت حرفه ای موظف هستند خطرهای محیط کار را شناسایی کرده و در اختیار متخصصان طب کار قرار دهند، در اینجا این دو رشته با هم همپوشانی پیدا می کنند. البته متاسفانه سیاست های مربوط به این همپوشانی در کشور ما پیاده نشده است.

ولی می توان این توضیح را داد که در سیستم ارتباط بین متخصصان بهداشت حرفه ای و متخصصان طب کار، درمان انسان با متخصص طب کار است و درمان محیط کاری با متخصص بهداشت حرفه ای.

مشاغل بسیار گسترده هستند و طیف وسیعی را به خود اختصاص می دهند. بحث سلامت شغلی نیز در تمام محیط های پرفشار و کم فشار مطرح است. به طوری که از یک زن خانه دار گرفته تا یک جراح، حوادث شغلی باید بررسی شود. فراموش نکنیم که در تمام دنیا سرمایه های ارزشمند سازمان ها را انسان های توانمند و کیفی تشکیل می دهند. انسان نیز ابعاد مختلفی دارد و به غیر از مسائل جسمی، مسائل روانی حین کار نیز می تواند روی او تاثیر گذاشته و متقابلا این تاثیر به کیفیت کارش برگردد.

بنابراین حتی از دید یک بنگاه اقتصادی، اگر به این قضیه نگاه کنیم که نیروی انسانی سالم، بهره وری و تولید بیشتر را در پی دارد، می بینیم که اگر طبق نظر تیلور روی این نیرو بیشتر سرمایه گذاری کنیم، می توانیم تولید و بهره وری را حتی تا چهاربرابر افزایش دهیم.

در کشور ما یک سری از سازمان ها و ارگان ها به سلامت شغلی کارکنانشان اهمیت داده و دست متخصص طب کار را در آن سازمان باز می گذارند. البته کارفرما موظف است برای همه کارکنان سالی یکبار پرونده تشکیل دهد و این یعنی اجرای ماده 92 قانون اساسی. این کار انجام می شود ولی کیفیت اجرای آن به کارفرما برمی گردد. در حال حاضر خیلی از خدمات متخصصان طب کار در سازمان های مختلف فقط در حد تشکیل پرونده است و از اطلاعاتش نیز هیچ استفاده ای نمی شود. چون تمام پرونده ها بعد از تشکیل به بایگانی رفته و فراموش می شوند. در حالیکه متخصص طب کار زمانی می تواند خدمات ارائه دهد که بر اساس مواد قانونی و نگاه کارفرما بعد از جمع آوری اطلاعات، بتواند تمام آنها را تفسیر و بررسی کرده و نتایج را در اختیار کارفرما قرار دهد تا او بفهمد گره های ضایعات تولیدش از کجا ناشی می شود و کارکنانش در این بخش چه مشکلاتی دارند.

از نگاه دیگر باید گفت متاسفانه هیچ آماری در زمینه شیوع بیماری های شغلی در کشور وجود ندارد ضمن این که میزان ارجاع توسط گروه های دیگر پزشکی به متخصصان بهداشت حرفه ای و طب کار را نباید نادیده گرفت. اگرچه پزشکان به این دو رشته آگاهی کافی دارند، ولی میزان ارجاع بیماران توسط آنها بسیار ناچیز است. رشته های دیگر پزشکی همگی جنبه درمانی دارد. در این مورد باید گفت فرد تا زمانی که از محیط کارش دور است، با درمان دارویی به نتیجه می رسد ولی به محض بازگشت به محیط کار مجددا بیماری اش تشدید خواهد شد.

به هر حال باید امیدوار بود که طب کار جزو اولویت های کشور شود تا حداقل بتوان سلامت کارمندان و کارکنان را حفظ کرد. لااقل اگر به ارتقای سلامت فکر نمی کنیم، خوب است که برای حفظ آن در همان حدی که هست، گام برداریم.

این واقعیت را نیز نباید نادیده گرفت که بودجه های بخش بهداشت و درمان باید بیشتر روی بخش پیشگیری متمرکز شود نه بخش درمان. در کشورهای دیگر این اتفاق افتاده و در واقع آنها علاج واقعه را قبل از وقوع می کنند. ما علاج واقع را حین وقوع هم نمی کنیم. این را از دفترچه های بیمه حتی می توان فهمید که همگی شامل خدمات درمانی می شوند نه خدمات پیشگیرانه و بهداشتی./204

 
 دوشنبه ٨ ارديبهشت ١٣٩٣- ١٠:٢١ / شماره خبر: ١٠٦٦٧٥
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج