وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
جمعه ٠٣ خرداد ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > «سلطان اهدای خون در دنیا» یک پزشک ایرانی است
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 
  «سلطان اهدای خون در دنیا» یک پزشک ایرانی است

سید محمد حسن شیخ الاسلامی پزشک 77 ساله و فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز رکورد دار و سلطان اهدای خود در دنیاست.

به گزارش وب­دا این پزشکی ایرانی رکورددار کتاب ثبت رکوردها در جهان، «گینس» است اما رکورد او با دیگر رکوردها تفاوت چشمگیری دارد.

پدر اهدای خون ایران، سه رکورد جهانی در امر انتقال خون دارد که مهمترین آن رکورد، بالاترین آمار اهدای خون است که چند سالی است از آن اوست و در کتاب رکوردهای گینس هم ثبت شده است.

رقم اعجاب انگیز اهدای خون دکتر شیخ الاسلامی 77 ساله در آخرین نوبتی که او به یک پایگاه انتقال خون مراجعه کرد، به 190 رسیده است.

وی در این خصوص گفت: علاوه بر رکورد تعداد اهدای خونی که در دنیا داشتم و در حدود یک ونیم تا دو ماه قبل در آخرین باری که خون اهدا کردم به 190 امین بار بالغ شد، اگر بنا باشد هر بار که 500 سی‌سی خون اهدا می کنم ، دست کم جان سه نفر نیازمند به خون و فرآورده‌های خونی را از مرگ نجات بدهد می توانم بگویم تاکنون 570 نفر را از مرگ حتمی نجات داده‌ام.

وی افزود: رکورد دومی که دارم پشت سر گذاشتن مرز سنی معمول برای اهدای خون است. این سن در تمام دنیا بین 16 تا 65 سال را در بر می گیرد. از 65 سالگی به این خاطر که انسان وارد سن کهنسالی شده و خسته و رنجور می‌شود، بهتر است اهدای خون صورت نگیرد. اما با وجود اینکه 77 سال دارم، هنوز هم هر سه ماه یک بار خون اهدا می‌کنم که اقدامی نادر و یگانه در تمام دنیا است.

بنا بر این گزارش شیخ الاسلامی یک رکورد عجیب دیگر هم دارد. او 16 ماه تمام، بدون وقفه ماهی یک بار خون داده است در حالی که طبق قوانین بین‌المللی از سن 16 تا 65 سالگی، مردان هر سه ماه یکبار و بانوان هر چهار ماه یکبار می‌توانند خون اهدا کنند.

وی در این باره گفت: در دوران دفاع مقدس که مسئول انتقال خون شیراز بودم به دنبال کسی می‌گشتم که شش ماه تمام ماهی یک بار خون از وی بگیرم و حتی در قبال آن هزینه‌اش را هم پرداخت کنم که بتوانم تحت مراقبت‌های پزشکی، بر روی وی بررسی و مطالعه کرده و متوجه شویم چه کمبودی در این فرد پس از یک ماه خون دادن اتفاق می‌افتد تا نتیجه را به صورت یک مقاله علمی در دنیا عرضه‌ کنیم.

وی تاریخچه اولین اهدای خونش را به ایسنا چنین توضیح داد: در آن زمان تشکیلاتی برای دریافت خون وجود نداشت و مردم حتی از اسم خون می ترسیدند، چه برسد به اینکه بخواهند اجازه بدهند کسی خونی از آنها بگیرد.  به همراه استاد و چند تن از همکلاسی هایم مشغول سرکشی از بیماران بودیم که چند نفر سراسیمه و مضطرب وارد بخش شدند و از مردم درخواست کردند بروند و خون بدهند چرا که زن جوانی در حین زایمان به علت خونریزی شدید و سختی عمل، هر آن ممکن است تلف شود و نوزادش نیز از دست برود. وقتی دیدم کسی برای این امر داوطلب نمی‌شود از استادم اجازه گرفتم و برای اهدای خون اعلام آمادگی کردم. اتفاقا گروه خونی‌ام هم که O مثبت بود، با مادر جوان عرب‌تبار تطابق داشت.

این گزارش حاکیست دکتر شیخ الاسلامی متولد 1314 و در ابتدا پزشک عمومی بوده است. اما کمی بعد در دانشگاه شیراز موفق به اخذ دو تخصص پاتولوژی کلینیکال و پاتولوژی آناتومیکال شده و به علت علاقه شدیدی که به اهدای خون و انتقال خون داشته است، برای ادامه تحصیل به لندن اعزام شده و در دانشگاه لندن فوق تخصص خون گرفته است.

این پزشک با وجود از مرز گذشتن سن او برای اهدای خون هنوز هم خون اهدا کرده و در خصوص سلامتی خود گفت: تا کنون هیچ مشکلی برای سلامتی من پیش نیامده است و در این سن کاملا روبه راه و سرحال هستم. باید بگویم این سلامتی و چابکی را آن هم در این سن تا حدود زیادی مدیون اهدای خون می‌دانم.

وی ادامه داد: از فواید اهدای خون مستمر این است که فرد با انجام این عمل تمامی سکته‌های قلبی، مغزی، مشکلات ریوی، مشکلات عروقی، بالا بودن اسید اوریک ، قند و همگی را پشت سر می‌گذارد. طول عمر و شادابی و سرحالی اهداکننده مستمر در واقع از جمله فواید اهدای خون است. فرد با اهدای خون سلامتی‌ و طول عمرش را تضمین و شادابی خود را حفظ می‌کند. پس هر دو طرف بهره نیکو می‌برند. هم خون دهنده و هم خون گیرنده.

 
 شنبه ٥ شهريور ١٣٩٠- ١١:٣٤ / شماره خبر: ٤١٩٦٠
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: