وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
سه شنبه ١٠ اسفند ١٣٩٥  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > سازمان های بیمه داروهای جدید را در لیست بیمه قرار دهند
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 قدردانی رئیس جمهور از دست اندرکاران دارویی کشور؛
  سازمان های بیمه داروهای جدید را در لیست بیمه قرار دهند

 رییس جمهور در مراسم رونمایی از یکی از نانوداروهای تولید داخل ضمن قدردانی از دست اندرکاران دارویی کشور از بیمه ها خواست لیست داروهای تحت پوشش خود را گسترش دهند.

به گزارش وب­دا در این مراسم که باحضور مدیران ارشد سازمان غذا و دارو و صاحبنظران حوزه فنآوری نانو برگزار شد، پنج دستاورد مهم درزمینه نانو فنآوری بدست رییس جمهور رونمایی شد.

بنا بر این گزارش نانو داروی سینا داکسوزوم (دوکسوروبیسین)که برای درمان انواع سرطانها مورد استفاده قرار می گیرد، از دستاوردها وافتخارات صنایع دارویی کشور و سازمان غذا ودارو است و رییس جمهور برای تولید آن از تلاش و زحمات دست اندرکارن صنایع دارویی کشور تشکر کرد و گفت: سازمان های بیمه گر باید با قرار دادن این داروها درلیست بیمه از این اقدامات پشتیبانی کنند.

وی با اشاره به هزینه های بالای درمان بیماری های صعب العلاج گفت: با این هزینه های سنگین، یک خانواده به کلی از هستی ساقط می شود.

رئیس جمهور تصریح کرد: صهیونیست ها بازار داروی جهان را در اختیار گرفته اند، خودشان مریضی تولید می کنند تا دارو و تجهیزات را به قیمت گزاف بفروشند اما داروسازهای ما این داروها را به قیمت یک پنجم آن داروها در داخل تولید می کنند که جای تشکر دارد.

احمدی نژاد با تاکید بر این که این داروها نیز باید بیمه شوند گفت: اکنون داروهای گیاهی خوبی در کشور تولید شده که نیاز به پشتیبانی دارد و باید همه این داروها تحت پوشش بیمه قرار گیرند که هم کار ادامه پیدا کند و هم خدمتی به مردم شود.

رئیس جمهور مراسم دیروز را از زیباترین جلسات دانست و افزود: همه این جلسات ، نشاط ،‌ امید و افتخار است و نشان دادید که ملت ایران ملت بزرگی است و ان شاء‌الله عظمت ملت ایران به دست شما در جهان تثبیت و به رخ دشمنان کشیده خواهد شد.

روابط عمومی سازمان غذا ودارو در این خصوص توضیح داد: با توجه به قیمت بسیار بالای فرآورده نانویی وارداتی در مقایسه با قیمت داروی غیر نانویی هر کسی قادر به تهیه آن نیست.در حال حاضر این فرآورده با همکاری شرکت اکسیر نانو سینا و با حمایت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو و همکاری مؤسسه توسعه فناوری نخبگان وابسته به دفتر همکاریها و فناوری های ریاست محترم جمهور در شرکت سبحان انکولوژی با دریافت مجوز اولین سری ساخت تحت نظارت سازمان غذا ودارو تولید آن شروع شده و ان شاءالله در زمان کوتاهی این محصول وارد بازار ایران و منطقه خواهد شد.

بنا بر این توضیحات نانو داروي سيناداکسوزوم يک نوع آنتي بيوتيک است که دردرمان انواع سرطان ناحيه شکمي کاربرد دارد. عملکرد اين دارو به گونه‌اي است که داکسيل به DNA ‌متصل شده و ساخت اسيد نوکلئيک را مهار مي‌کند. دوکسوروبيسين که براي درمان سرطان استفاده مي شود، درواقع يک سم سلولي است که چون انتخابي عمل نمي کند، غلظت آن در بافت هاي سالم و توموري تقريبا برابر است. در نانوداروی جدید، اين ماده درون نانو کپسول هاي ليپوزومي محبوس مي شود تا هم اثرات جانبي آن کاهش يابد هم اثرگذاري دارويي آن بالا رود. قطر اين نانو دارو در حدود 100 نانومتر است و علاوه بر اينکه کوچکي آن براي ورود به بافت پرعروق تومورها مناسب است، توانايي انتقال يک حجم قابل توجه از دارو را نيز دارد. همچنين حلاليت بهتر دارو، سميت کمتر، مدت زمان بيشتر باقي ماندن در سلول هدف و تسهيل ورود به داخل سلول از ديگر مزاياي آن عنوان شده است.

شايان ذکر است چهارمين جشنواره و نمايشگاه فناوري نانو نیز در روزهاي 13 الي 17مهرماه سال جاري در محل سالن خليج فارس نمايشگاه‌هاي بين‌المللي تهران برگزار مي‌شود./202

 

 
 سه شنبه ١٢ مهر ١٣٩٠- ١٠:٠٥ / شماره خبر: ٤٥١٧٧
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج