وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
سه شنبه ٣٠ بهمن ١٣٩٧  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > ترامادول پر عارضه ترین داروی مخدر
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 
  ترامادول پر عارضه ترین داروی مخدر

رئیس منتخب جامعه سم شناسی پزشکی آسیا اقیانوسیه ترامادول را پرعارضه ترین داروی مخدر عنوان کرد.

به گزارش وب دا، دکتر رضا افشاری با اشاره به اینکه این دارو یکی از مسکن های مخدر به شمار می رود، اظهار داشت: مصرف بدون تجویز و اعتیاد گونه این دارو موجب بروز تشنج، نارسایی کبد و کلیه، مشکلات قلبی و عروقی و مرگ می شود.

عضو مرکز تحقیقات سم شناسی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه این دارو پرعارضه ترین داروی مخدر به شمار می رود، خاطر نشان کرد: بر اساس آمارها بیشترین علت بستری در بخش مسمومین بیمارستان امام رضا(ع) ناشی از مصرف غیر متعادل و بدون تجویز قرص ترامادول است و در 15 درصد موارد این دارو موجب بروز تشنجهای ناگهانی می شود.

عضو گروه سم شناسی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه قرص ترامادول از دسته داروهای محدود و تحت کنترل به شمار می رود، خاطر نشان کرد: پزشکان باید در تجویز غیر ضروری قرص ترامادول دقت کافی را داشته باشند و بیمار را نیز از وجود ترکیبات مخدر در داروی تجویز شده مطلع کنند  همچنین حتی الامکان باید از داروهای غیر مخدر استفاده کرد.

دکتر رضا افشاری با اشاره به اینکه این دارو باید از طریق شبکه های قانونی کشور و از طریق داروخانه ها همراه با نسخه پزشک توزیع شود، اظهار داشت: برخی از افراد سود جو اقدام به قاچاق این دارو و توزیع آن در مراکز غیر مجاز می کنندکه این قرصها با میزان ترکیبات مخدر غیر مجاز آسیبهای جدی به سلامتی مصرف کننده می زند.

رئیس منتخب جامعه سم شناسی پزشکی آسیا اقیانوسیه خاطر نشان کرد: بر اساس قانون جمهوری اسلامی ایران توزیع این دارو به صورت غیر مجاز جرم محسوب می شود و لازم است دستگاههای ذیربط  نسبت به این مقوله توجه کافی داشته باشند./140/205/201

 
 يکشنبه ١٧ ارديبهشت ١٣٩١- ١٤:٤٥ / شماره خبر: ٦٢٥٩٠
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج