وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
پنج شنبه ٠٢ خرداد ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > پیام های سلامتی درباره آزمایشگاه
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 
  پیام های سلامتی درباره آزمایشگاه

-          آيا مي دانيد كه آگاهي شما از حقوقتان به عنوان مراجعه كننده به آزمايشگاه، به شما كمك ميكند كه مرز خواسته هاي بحق خود را از خواسته هاي غير معقول شناسائي نمائيد؟

-          آگاهي شما از حقوقتان به عنوان مراجعه كننده ي آزمايشگاه، سبب مي شود كه ارائه دهندگان خدمت در احقاق حقوق شما دقت و اهتمام بيشتري به خرج دهند.

-          منشور حقوق مراجعين به آزمايشگاه باید در معرض دید همگان قرار گرفته و مراجعین میتوانند آن را از آزمايشگاه مطالبه، و آن را مطالعه نمایند.

-          شرایط بیمار قبل از آزمایش از جمله شرایط روحي، جسمانی، فیزیولوژیک مانند قاعدگی و ناشتابودن، مصرف داروها و غذاهای خاص در نتیجه آزمايش ها و تفسير نتايج، تاثیر به سزائی دارد.

-          براي دريافت نتايج آزمايشگاهي صحيح راهنمایي هاي كاركنان آزمایشگاه را جدّي بگيريد.

-          استفاده از دفترچه ديگران نه تنها از نظر شرعی و قانونی خلاف است، بلكه به لحاظ تاثیر سن و جنس و ...، تفسیر نتایج را دچار مشكل مي كند.

-          شرح حال دقیق بيمار به ارائه نتایج دقيق آزمايشگاهي و تفسير صحيح نتايج كمك مي كند.

-          بعد از نمونه گیری خون در آزمايشگاه، رعایت مواردي از جمله استراحت بعد از خونگیری، و در صورت نياز خوردن مواد قندی مناسب و فشار روی محل نمونه گیری مهم است.

-          مقایسه ي نتایج آزمایشی که از دو آزمايشگاه  مختلف ارائه شده به علت استفاده از روشهای مختلف و همچنین تغییرات بیولوژیک، از نظر علمی صحیح نمی باشد.

-          پيگيري درمان و تفسير بعضي از آزمايشها نياز به مقايسه ي جواب فعلي با جواب آزمايشهاي قبلي دارد، لذا سوابق پزشکی خود از جمله نتایج آزمایشهاي قبلي را به خوبي نگهداري نمائيد.

-          زمان انجام آزمايش براي بعضي از آزمايش ها از جمله غربالگری نوزادان، غربالگری مادران باردار، غربالگری بيماريهاي خاص و... از اهميت ويژه اي برخوردار است، لذا توصيه ي آزمايشگاه در مورد زمان نمونه گيري را جدي بگيريد.

-         براي آگاهي از تفسير نتايج آزمايشگاهي فقط به پزشك معالج خود مراجعه فرماييد.

 

 
 يکشنبه ٢٧ بهمن ١٣٩٢- ١٠:٢٣ / شماره خبر: ١٠٢٩٨٩
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج