صفحه اول
تماس با ما
پایگاه خبری - اطلاع‌رسانی وب ‌دا
پنج شنبه ٠٤ ارديبهشت ١٣٩٣  -  
 » 

تا 31 فروردین ماه 93 برگزار می شود؛
ارزیابی شما درباره ایجاد سایت مستقل آموزش و فرهنگ سازی سلامت چیست؟

ضرورت دارد
ضرورت ندارد
نظری ندارم

     درباره وب دا

به نام خدا

 يكي از حقوق اساسي مردم دانستن و آگاهي است. آن هم در عصر ارتباطات و جامعه اطلاعاتي كه براساس آگاهي و دانايي استوار است. بديهي است در اين ميان، آگاهي دادن و اطلاع رساني به مردم در زمينه سلامتي و بهداشت، اولي‌تر و ابتدايي‌ترين حق مردم خواهد بود.

مرکز روابط عمومي و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در راستاي ماموريت سازماني خود، همواره تمام توان خود را در امر اطلاع‌رساني صحيح و شفاف به مردم به كار گرفته است.
در بررسي سند چشم‌انداز 20 ساله كشور و برنامه‌هاي توسعه جمهوري اسلامي ايران، به نكات مهمي توجه شده كه مبناي برنامه‌ريزي برنامه‌هاي روابط عمومي است.
تقويت نهضت نرم‌افزاري يكي از محورهاي سياست كلي برنامه چهارم توسعه و چشم‌انداز 20 ساله است كه يكي از مصاديق آن در حوزه روابط عمومي، «روابط عمومي الكترونيك» است. ماده 44 برنامه چهارم توسعه مشخصاً به نقش روابط عمومي در گسترش ارتباطات و تحقق جامه اطلاعاتي اشاره مي‌كند. اطلاع رساني مناسب براي تحقق ويژگي‌هاي مورد نظر در افق «چشم‌انداز» يكي ديگر از مواردي است كه در برنامه چهارم توسعه به آن اشاره شده است.
از اين رو در سال شكوفايي و نوآوري، گذر از روابط عمومي سنتي و حركت به سوي روابط عمومي مدرن، به عنوان يك هدف كلان در روابط عمومي وزارتخانه در نظر گرفته شد و با تلاش‌هاي صورت گرفته، پايگاه اطلاع‌رساني و خدمات الكترونيك با مشاركت مركز مديريت آمار و فن‌آوري اطلاعات راه‌اندازي شد.
با رويكرد مديريت جديد روابط عمومي مبني بر ضرورت مجهز شدن روابط عمومي به سلاح قدرتمند رسانه و توسعه بخش خبري، پايگاه خبري و اطلاع‌رساني وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي همزمان با روز خبرنگار در مرداد ماه سال 89 با حضور وزير محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشكي افتتاح و به عنوان مرجع اعلام رسمي اخبار حوزه بهداشت و درمان كشور به همه خبرگزاري‌ها، جرايد، نشريات و رسانه‌هاي ديداري و شنيداري معرفي شد.
با توجه به تشكيل تحريريه وب‌دا به عنوان واحدي مستقل در روابط عمومي و به كارگيري خبرنگاران حرفه‌اي و نيز راه‌اندازي فايل‌هاي صوتي و تصويري وب‌دا، از يك سو و نيز افزايش تعداد خبرهاي سايت و همچنين استقبال رسانه‌ها از اخبار وب‌دا، امسال همزمان با دهه مبارك فجر پايگاه خبري و اطلاع‌رساني وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي به نشانيwww.webda.ir  از سايت اصلي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي به نشانيwww.behdasht.gov.ir  تفكيك شد. و وب‌دا در حال حاضر به عنوان پايگاه خبري مستقل به عنوان مرجع رسمي اعلام اخبار حوزه بهداشت و درمان كشور محسوب مي‌شود.
وب‌دا مي‌كوشد اطلاعات حوزه بهداشت، درمان و آموزش پزشكي را به موقع و شفاف و دقيق به اطلاع رسانه‌ها و هم‌وطنان برساند. در اين پايگاه ضمن انتشار آخرين اخبار نظام سلامت، اخبار فرهنگ‌سازي سلامت نيز مورد توجه جدي قرار مي‌گيرد. زيرا براين باوريم چنانچه بتوان هم فرهنگ پيشگيري از حوادث و بيماري‌ها در جامعه را ارتقا داد و هم فرهنگ مربوط به ملحوظ كردن معيارهاي سلامتي را در تمام تصميم‌گيري‌ها لحاظ كرد، بي‌ترديد با حفظ سلامت مردم، جلوي بسياري از هزينه‌ها نيز گرفته خواهد شد. در واقع رويكرد اصلي اطلاع‌رساني وب‌دا، در نظر گرفتن اولويت بهداشت و پيشگيري بر درمان و فرهنگ‌سازي سلامت و سپس آموزش و پژوهش پزشكي، مطابق با اهداف و ماموريت‌هاي اصلي وزارت بهداشت، تحقق شعار انسان سالم محور توسعه پايدار را مدنظر قرار دارد. به اميد داشتن انسان‌هاي سالم در جامعه‌اي سالم و با نشاط.