وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی:

به اندازه ۱۰ سال قبل از دولت یازدهم، تجهیزات پزشکی به خراسان شمالی آمده است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: به جرات می توانم بگویم طرح تحول سلامت باعث شد تا در بخش تجهیزات رشد بی نظیری داشته باشیم و تجهیزات و امکاناتی که با اجرای این طرح در اختیارمان قرار داده شد، با ۱۰ سال قبل از دولت یازدهم برابری می کند.
به گزارش وبدا به نقل از سلامت آنلاین ،دکتر ابراهیم گلمکانی با تاکید بر این که قبل از اجرای طرح تحول سلامت بخش اعظم مراکز روستایی از داشتن متخصص دندانپزشک محروم بودند، گفت: پس از اجرای این طرح حتی در روستاها هم دندانپزشک در اختیار داریم و مردم مجبور نیستند برای حل مشکلات دهان و دندان به شهرهای دیگر مراجعه کنند.
وی افزود: در سال های گذشته پزشکان پس از اتمام طرح شان به محل زندگی خود مراجعه می کردند، اما پس از اجرای طرح تحول سلامت و ارتقای نظام سلامت، پزشکان پس از اتمام طرح خود با بیمارستان ها و مراکز درمانی قرارداد می بندند و ماندگار می شوند. همین باعث شده تا هم اکنون در بسیاری از رشته های پزشکی با کمبود مواجه نباشیم.
وی ادامه داد: البته هنوز در برخی از رشته های فوق تخصصی همچون هماتولوژی کودکان، رادیولوژی و نفرولوژی به متخصص نیاز داریم، اما در سایر رشته های پزشکی، هرچند نیازهای مان متناسب با استانداردهای ملی است، اما با استانداردهای جهانی هنوز فاصله داریم. در مقام مقایسه مثلا تعداد پزشک و پرستار متناسب با وضعیت کشور است، اما در مقایسه با استانداردهای جهانی هنوز دچار کمبود هستیم.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی با بیان این که در گذشته اقشار محرومی که توان مالی مناسبی نداشتند، به دلیل کمبود پزشک متخصص از خیر درمان می گذشتند و همین مساله باعث مزمن شدن بیماری شان می شد، عنوان کرد: آن دسته از بیماران هم که برای درمان به مراکز خصوصی مراجعه می کردند، هزینه های کمرشکنی به آن ها تحمیل می شد، اما با اجرای طرح تحول سلامت بسیاری از این مشکلات مرتفع شدند.
گلمکانی با بیان این مطلب که پس از اجرای طرح تحول سلامت، حتی میزان اقلام دارویی نیز افزایش یافت، اظهار داشت: داروهایی که در اختیار داشتیم، ۳۰۰ قلم بود و بیماران ناچار بودند خود دارو و ملزومات ضروری پزشکی را تامین کنند، اما با اجرای این طرح میزان داروها به ۴۰۰ قلم افزایش پیدا کرد.
وی با اشاره به این که بسیاری از شهرستان های خراسان شمالی از خدمات طرح تحول سلامت منتفع شدند، بیان کرد: اجرای این طرح باعث شده تا در شهرستان های سملقان و مانه نیز بیمارستان افتتاح کنیم. حتی شهرستان های راز و جرگلان نیز از طرح تحول سلامت در زمینه دسترسی به خدمات و امکانات درمانی بهره بردند.

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ١٠ ارديبهشت ١٣٩٦ - ١٤:٥٢ / شماره خبر: ١٦٠٦٢٤ / تعداد نمايش: 2767

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج