وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

اجرای موفق طرح تحول سلامت با وجود تنگناهای مالی دولت ،بیشتر به معجزه می ماند


طرح تحول سلامت بی شک مهم ترین برنامه اجرایی دولت یازدهم در عرصه داخلی به شمار می آید؛ طرحی که اجرای موفق آن با وجود تنگناهای مالی دولت، بیشتر به معجزه می ماند.
دکتر روحانی در حالی سکانداری دولت را از همتای پیشین خود در سال 92 تحویل گرفت که کشورمان با بحران هایی در حوزه داخلی و خارجی روبرو بود؛ تشدید تحریم های ظالمانه، تورم سنگین، افت شدید درآمدهای نفتی و بدهی ده ها هزار میلیارد تومانی دولت به پیمانکاران، از این جمله بود. در این شرایط خاص، دولت تدبیر و امید برنامه هایی را حول چند محور طراحی و اجرایی کرد تا از بار سنگین مشکلات مردم به ویژه اقشاری که از این وضعیت متحمل بیشترین فشار و مضیقه بودند، بکاهد.
طرح تحول سلامت، در چنین شرایطی طرح ریزی و اجرایی شد ؛ طرحی که اگرچه ابتدا با توجه به مشکلات ساختاری انباشته از قبل در نظام بهداشتی و درمانی کشورمان، موفقیت آن نزد بسیاری از مردم و حتی کارشناسان حوزه بهداشت و سلامت در هاله ای از ابهام قرار داشت، اما هر چه به پیش رفتیم، دستاوردها و موفقیت های روزافزونی را نصیب این نظام کرد و اکنون همگان به موفقیت های آن اذعان داشته و بر ضرورت استمرار این حرکت در دولت های بعدی نیز تأکید دارند.
کاهش قابل ملاحظه هزینه های سلامت، ارتقای کیفیت و افزایش دسترسی مردم به خدمات درمانی در راستای رضایتمندی روزافزون آحاد جامعه، مهم ترین اهداف این طرح محسوب می شد که در 3 سال سپری شده از اجرای آن، بسیاری از آن ها جامه عمل پوشیده و در واقع، عدالت درمانی را در کشور نهادینه کرده است. البته استمرار این دستاورد هم چنان نیازمند همراهی دیگر بازیگران عرصه سلامت به ویژه بیمه ها و تأمین منابع مالی آن است تا شیرینی این طرح برای مردمی که حلاوت آن را در این مدت چشیده اند، مستدام باشد.
اینک عموم اقشار جامعه در عمل، شاهد دستاوردهایی کم نظیر برای نخستین بار در کشورمان هستند که شامل کاهش میزان پرداختی بیماران بستری در بیمارستان های دولتی، حفاظت مالی از بیماران صعب‌العلاج، خاص و نیازمند، ارتقای کیفیت خدمات ویزیت و هتلینگ در بیمارستان‌های دولتی، حضور پزشكان متخصص مقیم در بيمارستان‌ها، ماندگاری پزشکان در مناطق کمتر توسعه یافته و محروم و بالاخره، ترویج زايمان طبيعي است و اثرگذاری آن در سطح جامعه به خوبی نمود دارد.
در خراسان شمالی، این نگین سبز واقع در شمال شرقی ایران اسلامی که ساکنان خونگرم و صبورش، برای مدت زمانی طولانی در اوج محرومیت از خدمات شایسته درمانی بودند، به یمن اجرای طرح تحول سلامت و به مدد توجهات ویژه نظام اسلامی و دولت یازدهم به این خطه و تأمین منابع مالی لازم، اکنون شاهد شکل گیری مراکز مدرن درمانی و کاهش فزاینده مشکلات و چالش های بخش بهداشت و درمان هستیم؛ تا جایی که دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی در برخی بخش ها جزو پیشتازان دانشگاه های علوم پزشکی کشور شناخته شده است؛ به گونه ای که این استان در راه اندازی کلینیک های تخصصی رتبه اول کشور را کسب کرد و تجهیزات خریداری شده در 2 سال اخیر، بیشتر از تجهیزاتی بوده که در 10 سال گذشته به مراکز درمانی این استان افزوده شده است و به برکت این طرح، تعداد زیادی پزشک متخصص و فوق تخصص در زمینه های مختلف جذب شده اند.
با اجرایی شدن طرح تحول نظام سلامت، جذابیت های زیادی برای فعالیت پزشکان در مناطق محروم ایجاد شده و دریافت وجوه غیر متعارف از بیماران تحت عنوان زیرمیزی نیز به صفر رسیده است. هم چنین، قبل از اجرای طرح تحول سلامت 40 درصد مراکز درمانی استان از پزشک خالی بود که با اجرای این طرح تعداد زیادی پزشک با تخصص های مختلف جذب و هم اکنون در قالب پزشک خانواده روستایی تمامی مراکز دارای پزشک هستند و علاوه بر آن، حاشیه نشینان شهری نیز زیر پوشش خدمات مراکز جامع سلامت قرار گرفته اند.
افزوده شدن 88هزار مترمربع به فضای درمانی و آموزشی دانشگاه علوم پزشکی استان، افزایش ماندگاری پزشکان، راه اندازی مراکز جامع سلامت شهری و روستایی با محوریت ارائه خدمات پیشگیرانه، گسترش چتر بیمه فراگیر برای اقشار مختلف به ویژه دهک های پایین جامعه، افزایش ناوگان آمبولانس استان به 116 دستگاه با رشد 40 درصدی نسبت به گذشته و افزایش تعداد اعضای هیئت علمی این دانشگاه، از دیگر آثار اجرای موفقیت آمیز طرح تحول سلامت در خراسان شمالی بوده است.

آن چه در این میان به طور خاص جلب توجه می کند، افزایش شمار تخت های بیمارستانی و مراکز درمانی استان به میزان تقریبی مراکز درمانی و تخت هایی است که در نیم قرن اخیر به بهره برداری رسیده که زمینه ساز جهش و تحول عظیمی در این حوزه محسوب می شود. ساخت، تجهیز و بهره برداری از بزرگ ترین طرح های حوزه سلامت در استان شامل دو بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی در بجنورد و شیروان که به تنهایی، حدود 550 تخت به ظرفیت بخش درمان این استان اضافه کرده اند، شاهدی بر این مدعاست و می تواند رضایتمندی مردم از خدمات نظام سلامت را دوچندان کند.
در کنار همه این دستاوردهای درخشان دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی تلاش کرده است با استفاده مطلوب از فضای بین المللی مساعد پسا برجام، برای جلب همکاری های موثر داخلی و خارجی نهایت بهره برداری را داشته باشد. دیدار اخیر اینجانب با پروفسور سمیعی در آلمان به عنوان یکی از متبحرترین جراحان مغز و اعصاب جهان که به قول مساعد وی برای سفر به این استان و مساعدت و مشارکت در امر درمان و تأمین نیازهای بیماران این خطه منتج شد، در کنار دعوت از سرمایه گذاران و خیران حوزه سلامت که مقیم خارج کشور هستند، طلیعه گشایش های مضاعفی را برای بهره گیران از خدمات نظام بهداشت و سلامت استان با خود همراه داشته است و امید می رود طی سال جاری، بسیاری از آن ها عملیاتی و محقق شود.


دکتر ابراهیم گلمکانی
رئیس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ١٣ ارديبهشت ١٣٩٦ - ٠٩:٣٥ / شماره خبر: ١٦٠٨١٠ / تعداد نمايش: 2399

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج