وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
جمعه ٣٠ فروردين ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > ادعای اجرای دو ساله برنامه پزشک خانواده اشتباه بود/ عدالت در سلامت دغدغه دولت و مجلس
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 اظهارات وزیر بهداشت در برنامه نگاه یک (بخش اول):
  ادعای اجرای دو ساله برنامه پزشک خانواده اشتباه بود/ عدالت در سلامت دغدغه دولت و مجلس

اجرای مطالعه شده و صحیح برنامه پزشک خانواده 10 تا 15 سال زمان می خواهد و ادعای اجرای دوساله یا یک ساله این برنامه اشتباه بود.

به گزارش وب­دا؛ وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان این مطلب در برنامه "نگاه یک" شبکه یک سیما، گفت: مشکلات برنامه پزشک خانواده از وقتی شروع شد که این برنامه بدون مطالعات لازم و برخلاف قانون که به پایلوت برنامه تاکید کرده است و با ادعای اجرای دو ساله و یکساله، اجرایی شد.

دکتر سیدحسن قاضی زاده هاشمی افزود: در اجرای این برنامه طوری عمل شد که پزشکان خانواده صرفاً به درمان توجه می کردند نه به پیشگیری، در حالی که نگاه پیشگیرانه نداشتن، خود باعث تحمیل هزینه های سربار دیگری به وضعیت درمان کشور می شود.

وی با اشاره به اینکه برای پیشگیری هم باید زیرساخت های برنامه فراهم شود، ادامه داد: برنامه پزشک خانواده را در استان های فارس و مازندران که تاکنون هزینه های زیادی برای آن انجام شده است ادامه داده و برای اجرای برنامه در سایر استان ها با رفع مشکلات برنامه و مطالعه بیشتر عمل می کنیم.

 

عدالت در سلامت دغدغه دولت و مجلس

وزیر بهداشت چالش های دیگر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را ساختار این وزارتخانه، ناکارآمدی سیستم، پیاده سازی عدالت در سلامت، منابع محدود، بیمه ناکارآمد، فشار به مردم به خاطر هزینه های سنگین درمان، خوداتکایی و مشکلات دارویی برشمرد و گفت: تحول در ساختار وزارت بهداشت و دانشگاه ها و همچنین اقتصادی دیدن بیمارستان ها برنامه ای است که در 50 سال گذشته ناکام مانده و عملی نشده است و بدون تحول در این ساختار ناکارآمد مشکلات حل نخواهند شد.

دکتر هاشمی خاطرنشان کرد: مهم ترین چالش وجود یک نظام سلامت مقتدر است که مردم در آن احساس کنند سلامت شان تضمین می شود.

وی افزود: بنابراین بحث عدالت در سلامت مهم ترین دغدغه دولت و مجلس و کمیسیون بهداشت و درمان مجلس است.

 

برنامه 100 روزه وزارت بهداشت

وزیر بهداشت در پاسخ به این پرسش که اقدامات 100 روزه وزارت بهداشت در راستای برنامه 100 روزه اعلام شده از سوی دولت چیست؟ بیان داشت: طبیعی است که یکی از برنامه ها مطالعه برای انتخاب همکاران باشد. چرا که هر نوع اشتباهی در این زمینه دستگاه را 4 سال معطل می کند.

وی افزود: البته رسیدن به ضرورت ایجاد تغییر هم مهم است. ضرورت تغییر یک بحث و ایجاد تغییر مناسب هم بحث دیگر در این راستاست./202

 
 يکشنبه ١٠ شهريور ١٣٩٢- ٠٩:٠٦ / شماره خبر: ٩٣٣٤٧
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج