وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
دوشنبه ٣٠ ارديبهشت ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > گامی عملی برای تحقق اهداف بزرگ
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 یادداشت؛
  گامی عملی برای تحقق اهداف بزرگ

نخستین روزهای سال جاری گامی بزرگ در عرصه سلامت کشور برداشته شد. سالی که به سال فرهنگ و اقتصاد با عزم ملی و مدیریت جهادی نامگذاری شده است، با اقدامی بنیادین در عرصه سلامت بهداشت همراه شده است. مقام معظم رهبری در نخستین روزهای سال الگویی فرا روی مسئولان بهداشت و سلامت جامعه قرار دادند که این الگو می تواند در آینده منجر به دستاوردهای بزرگی باشد.

ابلاغ سیاست های کلی سلامت از سوی ایشان، به معنی توسعه و ترویج عرصه بهداشت و سلامت در نقاط مختلف کشور و توجه ویژه به مناطق کمتر برخوردار و غیر برخوردار و همچنین توجه جدی به اقشار نیازمند جامعه از مهمترین محورهای این تحول بنیادین است. در واقع ابلاغ سیاست های کلی سلامت رویکردهای مهمی را فرا روی مسنولان وزارت بهداشت قرار می دهد. مسئولیتی که وزیر محترم بهداشت آنرا اینگونه تعبیر می کند: «مدیریت جهادی مربوط به ماست و قطعا مقام معظم رهبری از حوزه هایی که مسئولان آنها دارای سبقه جهادی هستند انتظار بیشتری دارند.»

اما آنچه ابلاغ سیاست های کلی فرا روی وزارت بهداشت قرار می دهد توجه بیشتر به حوزه سلامت و درمان و بهداشت مردم کشور است. در واقع با اختصاص 10 درصد از درآمد هدفمندی یارانه ها به حوزه بهداشت و درمان، مسلما انتظار برای افزایش خدمات دهی در این عرصه بیشتر می شود. تاکید مقام معظم رهبری و ریاست محترم جمهوری بر تحول در نظام سلامت کشور و تاکید بر کاهش هزینه های مردم، دغدغه ای است که این روزها می بایست در بدنه نظام سلامت کشور نیز به وجود آید.

وزیر محترم بهداشت با تاکید بر اینکه در طول سالهای گذشته به مسائل فرعی توجه بیشتری شده است و کمتر به امر سلامت شهروندان توجه شده است در اجلاس روسای دانشگاه علوم پزشکی خواسته است تا بیش از پیش بر صرف هزینه کرد درآمدهایی که از سوی دولت و در قالب اختصاص بودجه از ردیف هدفمندی یارانه ها به حوزه سلامت اختصاص یابد، دقت بیشتری کنند. مشکلی که در طول یک دهه گذشته همواره وجود داشته و نظام سلامت کشور را به چالش کشیده و دست کم در افکار عمومی تا حدودی با کاهش مقبولیت مواجه کرده است.

چالش ها در حوزه سلامت که با جان وسلامتی مردم در ارتباطند بسیار است اما سیاست های کلی سلامت، افق های روشنی را نوید می دهند .یکی از مهم ترین بند های سیاستهای ابلاغی سلامت مقام معظم رهبری به تفکیک وظایف تولیت، تأمین مالی و تدارک خدمات در حوزه سلامت با هدف پاسخگویی، تحقق عدالت و ارائه خدمات درمانی مطلوب به مردم مورد تاکید قرار گرفته است به نحوی که تولیت نظام سلامت شامل سیاست‌گذاری‌های اجرایی، برنامه ریزی‌های راهبردی، ارزشیابی و نظارت ، توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است این بند از سیاستها، پراکندگی در مراکز تصمیم گیری بخش سلامت را متمرکز و در یک جا قرار داد و مسیر شفاف و مشخصی برای بخش سلامت کشور تبیین نمود.

وزیر محترم بهداشت به عنوان اولین متولی سلامت و بهداشت جامعه با آگاهی از این امر تمام مسئولان و مدیران بهداشت و سلامت کشور را بر اولویت اصلی و بنیادین وزارت بهداشت و درمان توجه داده است و از همه مسئولان خواسته است تا در سالی که ابلاغ سیاست های سلامت از سوی مقام معظم رهبری صورت گرفته است و همچنین تاکید رئیس جمهور بر تغییر در خدمات رسانی در نظام سلامت بسیار است، بیش از پیش بر خدمات رسانی نوین و گسترده توجه کنند.

به تعبیر دکتر هاشمی «یکی از مشکلاتی که شاید در گذشته کمتر به آن توجه می شد، ارائه خدمات به مردم در بخش بهداشت و درمان بود به طوری که هزینه های زیادی را در بخشهایی که اولویت کمتری داشتند صرف کردیم و در برخی شهرها ساختمان های شیک و متعددی برای ستادها و دانشکده ها ساختیم، در حالی که می توانستیم با تعیین اولویت های مهمتر به ویژه در بخش خدمت رسانی به مردم شرایط مناسب تری را فراهم کنیم بنابراین دیگر نباید طرح های جدید در زمینه فعالیت های عمرانی در حوزه هایی که اولویت ندارند را شروع کنیم.»

شاید این راهکار بزرگترین گامی است در جهت اجرایی شدن سیاست های کلی سلامت که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده است. این نخستین گام است. اگرچه عزم جهادی مدیران میانی وزارتخانه نیز برای دست یازیدن به این موضوع می تواند  موانع فرا روی این وزارتخانه را کمتر کرده و قدم ها برای دستیابی به آن را بیشتر کند.

* مریم غفاری

 
 سه شنبه ٢ ارديبهشت ١٣٩٣- ١٥:١٩ / شماره خبر: ١٠٦٢٣٤
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج