وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
دوشنبه ٣٠ ارديبهشت ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > مطالبه داروی زیاد و نامناسب سلامت آحاد جامعه را تحت تاثیر قرار داده است
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 تحلیل بند 5 سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه سلامت؛
  مطالبه داروی زیاد و نامناسب سلامت آحاد جامعه را تحت تاثیر قرار داده است

  

  ساماندهی تقاضا و ممانعت از تقاضای القایی و اجازه تجویز صرفاً بر اساس نظام سطح بندی و راهنماهای بالینی، طرح ژنریک و نظام دارویی ملی کشور و سیاست گذاری و نظارت کارآمد بر تولید، مصرف و واردات دارو، واکسن، محصولات زیستی و تجهیزات پزشکی با هدف حمایت از تولید داخلی و توسعه صادرات.

تجویز و مصرف منطقی دارو ضرورتی است که متاسفانه باید اذعان نمود هنوز با آن فاصله ای طولانی داریم.  مطالبه داروی زیاد و نامناسب و القای این تقاضا به تجویز کنندگان و زنجیره ی تامین کنندگان معضلی است که از یک سو اصل سلامت آحاد جامعه که هدف غایی این سیاست ها  است را تحت تاثیر قرار داده است و از دیگر سو ذخیره ی دارویی کشور را همواره با کمبود کاذب مواجه می‌نماید. این وجه از مصرف گرایی را  نیز می توان از یک سو با فرهنگ سازی و نهادینه کردن الگوی زندگی اسلامی ایرانی مد نظر مقام معظم رهبری تعدیل نمود و از سوی دیگر با اعمال انضباط در تجویز و مصرف در نظام ارائه خدمات سلامت محدود کرد. بند پنجم از سیاست های ابلاغی به موثرترین تاکتیک‌های اعمال این انضباط اشاره دارد.

نوطلبی، نایاب طلبی و گران طلبی بعض بیماران و همراهان با این ذهنیت ناصحیح که "دارو  هر چه نایاب‌تر، گران‌تر و یا  تازه به بازار آمده باشد لابد موثرتر است" معضلی است که سال ها است با آن دست در گریبانیم. گسترش اخطار دهنده مقاومت میکروبی در مقابل آنتی بیوتیک های رایج حتی آنها که به تازگی وارد بازار شده اند خطر کوچکی نیست. در هیچ جای دنیا هر کالایی که نام دارو گرفت بلافاصله به سبد درمان وارد نمی شود. عبارت "نظام دارویی کشور" که به درستی در بند پنجم مورد عنایت قرار گرفته معادل "فرمولاری ملی" است که نه تنها در بسیاری از کشورهای دنیا در سطح ملی تنظیم شده است بلکه حتی موسسات درمانی نیز بر اساس نظام سطح بندی و راهنماهای بالینی( فرمولاری )مورد عمل خود را تنظیم می‌کنند و به آن ملتزم هستند. این یعنی انتخاب هدفمند دست چینی از داروهایی که براساس الگوی بیماری ها و علل آنها و ویژگی های اقلیمی و سایر فاکتور ها برای  ارائه درمان موثر لازم و کافی است.

اگر قرار است مایحتاج درمانی بیماران خصوصاً داروهای مورد نیاز آنها در بیمارستان محل بستری آنها تامین گردد که به حق سیاست پسندیده و ضرورتی انکار ناپذیر است پس می بایستی موسسات درمانی، نظام دارویی خود را با استفاده از نظرات متخصصین مربوطه تنظیم و تامین و تدارک آن را وجهه همت خود قرار دهند تا با کمترین سرمایه گذاری و ذخیره سازی بتوان درمان موثر را ارائه و سرگردانی بیمار و همراهان را کاهش داد. بدین گونه نظر مقام معظم رهبری که بیمار جز رنج بیماری زحمت دیگری را متقبل نشود نیز تامین خواهد شد. چنین باد.

 

دکتر باقر امیرحیدری

رئیس دانشکده داروسازی کرمان

 
 شنبه ٢٠ ارديبهشت ١٣٩٣- ٠٩:١٠ / شماره خبر: ١٠٧٣٧٢
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج