وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان عنوان کرد:

صرف ماهیانه حدود 4 میلیارد ریال برای ارائه خدمات درمانی به اتباع دیگر کشورها

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: در دو سال گذشته ماهیانه به طور متوسط 4 میلیارد و صد میلیون ریال هزینه برای ارائه خدمات درمانی به اتباع سایر کشورها در بیمارستان های تحت پوشش این دانشگاه صرف شده است.
به گزارش وبدا، دکتر علی خواجه تصریح کرد: یکی از اهداف مهم طرح تحول نظام سلامت اجرای عدالت در سلامت بود و در حال حاضر با هدف کاهش پرداختی از جیب مردم هم میهنان ساکن روستاها 5 درصد و هموطنان ساکن مناطق شهری تنها 10 درصد از مجموع هزینه های درمانی در بیمارستان های دولتی را پرداخت می کنند و از آنجا که مابقی هزینه های درمان از سوی نظام بیمه ای جمهوری اسلامی ایران تقبل می شود، شهروندان جمهوری اسلامی مشکل چندانی در زمینه پرداخت هزینه درمان در بیمارستان های دولتی را ندارند.
وی ادامه داد: واحد مددکاری بیمارستان ها برای ارائه مساعدت مالی به بیماران بی بضاعت سالیان سال است که خدمات ارائه می کند اما پس از اجرای طرح تحول نظام سلامت میزان مراجعات هموطنان ایرانی انگشت شمار شده امّا اتباع کشورهای همسایه همچنان مشتریان دائم و ثابت واحد مددکاری را تشکیل می دهند.
وی با تاکید بر اینکه خدمات حمایتی بیمه مختص شهروندان جمهوری اسلامی ایران است، افزود: با وجود پی گیری های متعددی که در سطح دانشگاه علوم پزشکی و حوزه معاونت درمان وزارت بهداشت انجام شده است، اتباع سایر کشورها صرفا در صورت وجود اسناد قانونی اقامتی مانند گذرنامه می توانند از خدمات بیمه درمان استفاده کنند.
به گفته دکتر خواجه با وجود آنکه امکان برخورداری اتباع کشورهای دیگر که در استان ما زندگی و یا تردد می کنند به لحاظ قانونی از مزایای مالی طرح تحول نظام سلامت وجود ندارد؛ اما بیمارستان های استان ما بر اساس رسالت انسانی خود تمامی خدمات مورد نیاز این افراد را ارائه می کنند.
وی ادامه داد: عموما این قبیل افراد پس از پایان بستری امکان پرداخت کامل هزینه های درمان خود را ندارند و به دلیل فقدان حمایت از سوی نهادهای خیریه، معمولا هزینه درمان این افراد بر دوش بیمارستان ها و مراکز درمانی تحمیل می شود.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان افزود: از ابتدای سال 95 و 6 ماه نخست سال 1396 مبلغ 74 میلیارد ریال صرف درمان این قبیل افراد شده است و مسلما اگر این اعتبارات در اختیار بیمارستان ها قرار می گرفت، می توانست منجر به ارتقاء بیشتر شاخص های خدمت رسانی توسط این مراکز گردد.
وی با اشاره به انتشار تصاویری از فاکتور چند ده میلیونی هزینه بستری یک بیمار در بیمارستان علی ابن ابیطالب زاهدان گفت: بدنبال اطلاع از انتشار این تصویر، بلافاصله بررسی های لازم صورت گرفت و همانگونه که انتظار می رفت مشخص شد که این بیمار تبعه یکی از کشورهای همسایه بوده است.
دکتر خواجه تصریح کرد: فرد مزبور به مدت 66 روز در بخش مراقبت های ویژه( ICU ) بیمارستان بستری بوده و بر اساس آخرین استا نداردهای پزشکی از خدمات تخصصی و دارو و تجهیزات لازم از قبیل عمل جراحی قلب باز و اکوکاردیوگرافی بهره گرفته است.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با بیان اینکه نظام سلامت متعهد به انجام درمان بیماران با بهره گیری از تجهیزات و نیروی انسانی متخصص است، گفت: بعلت عدم وجود حمایت بیمه ای تمامی هزینه های اینگونه بیماران به صورت آزاد محاسبه می شود و انتظار می رود تا در کشور ما نیز همانند بسیاری از کشورهای مهاجر پذیر، سازمان های خیریه ملی و یا حتی بین المللی قدم پیش گذاشته و در صورت عدم توان پرداخت هزینه های درمانی توسط افراد غیرایرانی بخشی از هزینه درمان آنان را پرداخت نمایند تا از تحمیل هزینه های سر سام آور بر بیمارستان ها پیشگیری شده و این اعتبارات صرف بهبود ارائه کیفیت به مراجعین گردد. 302/119

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ١٩ فروردين ١٣٩٧ - ١٢:٠٤ / شماره خبر: ١٧٥١٥٤ / تعداد نمايش: 2015

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج