وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رییس گروه بیماری های واگیر دانشگاه علوم پزشکی زاهدان عنوان کرد:

کاهش 70 درصدی موارد قطعی تب خونریزی دهنده کریمه کنگو نسبت به سال 96 در حوزه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان

با تلاش تیم های سلامت و مشارکت سازمان ها و شهروندان، موارد قطعی تب خونریزی دهنده کریمه کنگو (CCHF) نسبت به سال گذشته به میزان 70 درصد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان کاهش یافته است. 
 
رییس گروه بیماری های واگیر دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با بیان این مطلب که بیماری های زئونوز یا مشترک بین انسان و دام از تنوع زیادی برخوردار است، تصریح کرد:  شایع ترین نوع بیماری های مشترک بین انسان و دام در حوزه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان شامل تب خونریزی دهنده کریمه کنگو (CCHF )، سالک، تب مالت، هاری و حیوان گزیدگی است که در سال های گذشته تاکنون اقدامات موثر و پیشگیرانه تیم های سلامت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان برای کنترل این بیماری ها به نحو مطلوبی اجرایی شده است.   
 
وی هدف از برگزاری این کارگاه آموزشی را ارتقای سطح آگاهی و انتقال آخرین تجربیات درخصوص مدیریت و درمان بیماران مبتلا به CCHF و آشنایی با نظام نوین درمان پیشگیری از هاری عنوان کرد.  
 
دکتر کیانی ادامه داد: در این کارگاه آموزشی در زمینه انتقال مطالب به سطوح محیطی، تقویت نظام مراقبت بیماری ها به منظور آموزش و ارتقای سطح سواد سلامت جامعه تاکید شد. 
 
 دکتر کیانی خاطرنشان کرد: علی رغم اینکه حدود ۱۰ تا ۴۰ درصد از موارد بیماری CCHF یا همان تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در سایر نقاط جهان فوت می کنند، ولی به دلیل شناسایی فوری بیماران و انجام اقدامات درمانی به موقع و موثر و مشارکت خوب سازمان ها و نهادها و همکاری مردم، خوشبختانه مرگ و میر ناشی از این بیماری در مبتلایان در ایران به کمتر از 5 درصد در سال گذشته کاهش پیدا کرده و در سال جاری نیز با کاهش ۷۰ درصدی موارد این بیماری نسبت به زمان مشابه سال قبل مواجه هستیم.  
 
در ادامه این کارگاه، مهندس نقی زاده، کارشناس بیماری های مشترک بین انسان و دام گفت: با  توجه به  فرا رسیدن فصل گرما و افزایش فعالیت ناقلین به خصوص کنه ها و خطر وقوع طغیان های ناشی از بیماری های منتقله توسط ناقلین به ویژه تب خونریزی دهنده کریمه کنگو،  این کارگاه آموزشی با حضور متخصصین گروه بیماری های عفونی و کارشناسان بیماری ها و بهداشت محیط مراکز بهداشتی و درمانی شهرستان های تابعه دانشگاه در سراوان برگزار شد.

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ٢٤ تير ١٣٩٧ - ٠٨:١٥ / شماره خبر: ١٧٨٧٤١ / تعداد نمايش: 727

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج