وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رییس انستیتو پاستور ایران در هاوانا عنوان کرد

توافقات خوبی برای انتقال فناوری تولید واکسن پنتاوالان از کوبا انجام شد/ همکاری کوبا با شرکت های دانش بنیان ایرانی برای تولید 4 داروی بیوتکنولوژی در کشور/ برای تولید واکسن پنوموکوک در ایران و کوبا، تحقیقات مشترکی انجام می شود/ کوبا در حوزه زیست فناوری رشد بسیار مناسبی داشته و ایران علاقه مند به همکاری در این زمینه است

 

رییس انستیتو پاستور ایران گفت: کار کارشناسی انتقال فناوری تولید واکسن پنتاوالان از کوبا به ایران از روزهای گذشته در کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در هاوانا انجام شد و مشکلاتی در مورد قیمت انتقال فناوری تولید این واکسن به ایران وجود داشت.

دکتر مصطفی قانعی در گفتگو با خبرنگار وبدا، با بیان این مطلب، اظهار داشت: کوبا برای انتقال فناوری تولید واکسن پنتاوالان به ایران 15 میلیون دلار را درخواست کرد اما ما حاضر نشدیم در مورد انتقال فناوری این واکسن، پولی را پرداخت کنیم و پیشنهاد دادیم که آنها در بخشی از فروش این واکسن، سهیم باشند.

وی تصریح کرد: در خصوص زمان بندی انتقال فناوری تولید این واکسن به ایران توافقاتی انجام و بنا شد طرف کوبایی به ایران سفر کند و وضعیت زیرساخت های ایران را بررسی کند و در صورت لزوم، زیرساخت ها را ارتقاء بدهیم تا پنتاوالان در ایران تولید شود.

رییس انستیتو پاستور ایران بخشی از مذاکرات کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و کوبا را مربوط به حوزه تحقیق و توسعه پزشکی عنوان کرد و گفت: در حال حاضر در ایران و کوبا واکسن پنوموکوک تولید نمی شود اما کار کارشناسی برای تولید آن در حال انجام است و این واکسن به شدت مورد نیاز است که بنا شد برای تولید آن تحقیقات مشترکی انجام شود.

وی با اشاره به سابقه طولانی کوبا در تولید داروهای بیوتکنولوژی، اظهار داشت: در کوبا 18 داروی بیوتکنولوژی تولید می شود که خوشبختانه 14 داروی آن در ایران هم تولید می شود و برای تولید 4 داروی بیوتکنولوژی دیگر نیازمند تحقیق و توسعه هستیم و بنا شد طرف کوبایی در این زمینه با شرکت های دانش بنیان ایرانی همکاری کند.

دکتر قانعی خاطرنشان کرد: یکی از فرصت هایی که در کوبا رشد بسیار خوبی داشته، حوزه زیست فناوری است که سابقه زیادی دارد و تلاش ما بر این است تا با توجه به روابط مناسب سیاسی بین دو کشور، همکاری مشترک مناسبی در این زمینه آغاز شود تا دو طرف از منافع آن بهره مند شوند./206

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ٢٧ بهمن ١٣٩٥ - ٢٠:٥٠ / شماره خبر: ١٥٧٧٥٧ / تعداد نمايش: 3357

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج