وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد:

اتخاذ تمهیدات بهداشتی و پیشگیرانه لازم برای سفر حجاج

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه تمهیدات بهداشتی و پیشگیرانه لازم برای سفر حجاج درنظر گرفته شده است، گفت: برای جلوگیری از گسترش برخی بیماری‌ های عفونی خاص، سیستمی را طراحی کرده ‌ایم تا بتوان افراد مبتلا به این بیماری‌ ها را در فرودگاه شناسایی کرد.

به گزارش وبدا، دکتر ایرج حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت امروز در نشست خبری ، درخصوص تجمع پرستاران و تشکیل جلسه ای درخصوص تصمیمات حوزه پرستاری گفت: این جلسه از قبل هماهنگ شده بود و در آن افراد مختلفى از وزارت بهداشت و گروه هاى ذينفع شركت داشتند.

وی افزود: در این جلسه ضمن روشن شدن موضوعات، قرار شد دستورالعملی که در اصفهان به توافق رسيده بود با كنترل معيارها انجام شود.

دکتر حریرچی درخصوص آموزش پرستاران در بیمارستان‌ها و اعتراضاتی که به این موضوع انجام شده است، گفت: ما از نظرات کارشناسی استقبال می‌ کنیم، اما درخواست ما از گروه‌های مختلف این است که به صورت مکتوب و یا در جلسات حضوری صحبت‌ هایشان را مطرح کنند.

سخنگوی وزارت بهداشت در عین حال گفت: هدف از ایجاد نظام سلامت و وزارت بهداشت این است که سلامت مردم را ارتقا دهیم و بنابراین همه سیاست ‌های ما باید بر اساس توجه به ارتقای سلامت مردم پیش رود.

وی خاطرنشان کرد: آموزش پرستاران تفاوتی با آموزش آکادمیک پرستاران ندارد. چرا که این افراد از طریق کنکور پذیرش و جذب می شوند و آموزش‌های لازم هم با معیارهای شورای عالی انقلاب فرهنگی به آنها ارائه می ‌شود و تعداد واحدها و نحوه آموزش نیز کاملا مشابه سیستم آکادمیک است، اما به موازات آموزش‌ های آکادمیک پرستاران، از ظرفیت آموزش ‌های بالینی در بیمارستان‌ ها واجد شرایط هم استفاده می ‌کنیم


دکتر حریرچی با بیان اینکه در کل کشور کمبود پزشک و نیروی پرستاری وجود دارد، افزود: کادر درمانی که در حال حاضر در بیمارستان‌ ها و مراکز درمانی مشغول به کار می باشند، تحت فشار هستند، زیرا بیش از اندازه کار می کنند و از طرفی مردم در تامین خدمات تخصصی و پزشکی دچار مشکلاتی هستند بنابراین باید نیرو تامین شود تا از ظرفیت خدمت رسانی آنها استفاده کنیم.

وی در خصوص سطح بندی خدمات نیز خاطرنشان کرد: در نگاه اول شاید خوب به نظر برسد که در یک شهر ۵۰۰۰ نفری یک بیمارستان ۲۰۰ تخت خوابی داشته باشیم. اما در دنیا ثابت شده که اولا در هر جایی نسبت مشخصی از بیماردهی وجود دارد و معلوم است که چند درصد از مردم بیمار شده و یا در بیمارستان بستری می ‌شوند و بر این اساس مشخص می ‌کنیم که چه تعداد تخت بیمارستانی نیاز داریم و چگونه باید آن را توزیع کنیم.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: در ایران نیز طبق قانون اجرای سطح بندی خدمات که از اواسط برنامه چهارم در وزارت بهداشت اجرا شده مشخص می‌ شود که در آینده چند تخت بیمارستانی نیاز داریم و این تخت‌ ها از نظر جغرافیایی چگونه باید توزیع شوند. بر همین اساس نزدیک به یک سال است که مطالعات وسیعی را در داخل وزارتخانه انجام دادیم و امیدواریم که الگوی درمان ۱۴۰۴ در یک ماه آینده رونمایی شود و بر اساس آن سطح بندی، اقدامات جاری را طراحی و اجرا کنیم.

دکتر حریرچی بیان کرد: اقدامات پیشگیرانه بهداشتی و مراقبت‌های اولیه سلامت، سطح یک خدمات سلامت است و طبق سطح بندی فعلی معتقد هستیم که هیچ روستایی در کشور وجود ندارد که نیازمند پزشک باشد یا پزشکی نداشته باشد. همچنین در حال برنامه ‌ریزی برای تکمیل مراقبین سلامت و بهورزها هستیم.

وی ادامه داد: باید توجه کرد که سطح ۲ و ۳ نیز در حوزه خدمات تخصصی سرپایی و بستری قرار دارند و بنابراین ما بر اساس امکانات موجودمان سطح بندی را انجام می‌ دهیم و بسته به اولویت دولت‌ ها امکاناتش را در زمینه توزیع متخصص و سایر خدمات انجام می‌ دهیم.


دکتر حریرچی گفت: در حال حاضر نظام ارجاع در استان‌های فارس و مازندران وجود دارد. البته پایلوت نظام ارجاع الکترونیک را هم از استان گلستان شروع کردیم و آن را به ۱۰ استان دیگر نیز گسترش می ‌دهیم.
 
تمهیدات وزارت بهداشت برای زائران حج
سخنگوی وزارت بهداشت در مورد اقدامات وزارت بهداشت برای سلامت زائران سفر حج گفت: امسال ۸۰ هزار نفر از مردم‌ در رده‌ های سنی بالا به حج سفر کرده اند و این سفر و مناسک آن، شرایط خاصی را می طلبد و بنابراین هر ساله برنامه‌ ریزی پیچیده ای در خصوص حج پیش بینی می ‌کنیم. به عنوان مثال قبل از رفتن حجاج اقدامات لازم در جهت واکسیناسیون و معاینات مختلف انجام می شود و با توجه به بیماری‌ های احتمالی موجود برنامه ریزی‌ هایی را انجام می ‌دهیم، ضمن اینکه برای بروز سوانح احتمالی نیز با طرف سعودی همکاری‌ هایی را خواهیم داشت.

دکتر حریرچی گفت: بیماری‌ هایی مانند آنفلوآنزای فصلی یا سرماخوردگی در درصدی از حجاج ایجاد می شود که برای جلوگیری از گسترش برخی بیماری‌ های عفونی خاص هم سیستمی را طراحی کرده ‌ایم تا بتوان افراد مبتلا به این بیماری‌ ها را در فرودگاه شناسایی کرد.

وی با بیان اینکه اقدامات بهداشتی و درمانی ایده الی در این زمینه ارائه خواهد شد، افزود: مردم نگران نباشند، چرا که اگر آموزش‌ ها و موارد اعلام شده را رعایت کنند، می‌ توانند حج را با سلامت سپری نمایند.

سخنگوی وزارت بهداشت درخصوص طب سنتی و ورود بعضی افراد در این حوزه با ادعای طبابت نیز گفت: طبق سیاست‌هاى کلى سلامت ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، نظارت بر طب سنتى بر عهده وزارت بهداشت است و در واقع نظارت بر هر شخصى که در زمینه طب سنتی ادعاى طبابت و معاینه و تجویز نسخه را دارد، بر عهده وزارت بهداشت است و ما از تلفیق و به روز شدن طب ایرانى اسلامى استقبال مى کنیم.

دکتر حریرچی گفت: توصیه های طب سنتی براى ساعت خواب و تغذیه سالم منع قانونى ندارد، اما اینکه برخى افراد در امور طب دخالت مى کنند، طى نظارت‌ ها و شکایت ها، وزارت بهداشت بر آنها نظارت مى کند و مراقب سلامت مردم است.

وی ادامه داد: در زمینه طب سنتى، هم توصیه کننده و هم شنونده باید عاقل باشند. برخى حوزه‌ ها تحت کنترل ما هست، اما برخى حوزه‌ها را نمى توانیم کنترل کنیم و بی اعتمادی به درمان هاى علمى و قانونى که به صورت خودآگاه یا ناخودآگاه به دلیل عوامل مختلف ایجاد مى شود در رفتن مردم به این سمت تاثیر دارد.

وی خاطرنشان کرد: هر شخصی که موازین قانونى لازم را طى نکرده باشد، با آن برخورد قانونى مى کنیم و قطعا ما نیز در نحوه برخورد با کسانى که به طور غیرقانونى طبابت مى کنند، چندان راضى نیستیم.

دکتر حریرچی درخصوص عملکرد رسانه ها در حوزه سلامت گفت: توجه به اولويت سلامت در اين دولت و اجراى طرح تحول سلامت، حوزه سلامت را بیش از سایر حوزه ها مورد تجزيه و تحليل قرار داد.

وی گفت: به دليل پير شدن جامعه، توجه به سلامت به مرور بيشتر مى شود و در نتيجه رسانه نيز به آن توجه مى كند.

سخنگوی وزارت بهداشت در پایان گفت: ما از انتقادهاى منصفانه و غيرمنصفانه رسانه ها تشكر مى كنيم، اما باید گفت، فعالیت بیشتر رسانه ها در خصوص سواد سلامت و آموزش اقدامات پيشگيرانه ضروری است و از سویی بهتر است که رسانه ها در انتشار مطالب سلامت، مصلحت عمومى جامعه را در نظر بگيرد./207

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ١٦ مرداد ١٣٩٦ - ١٥:٢٨ / شماره خبر: ١٦٤٥١٥ / تعداد نمايش: 3165

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج