وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

گزارشی از چهار سال همکاری آزمایشگاه ایمنوهماتولوژی انتقال خون ایران با سازمان جهانی بهداشت

برگزاری کارگاه نظری و عملی غربالگری آنتی­بادی­های غیر منتظره از کشورهای  منطقه امرو و  ارائه و تصویب موضوع تعیین شیوع و نقشه گروه های خون اصلی و سایر سیستم های گروه خون در منطقه از مهمترین فعالیت های  آزمایشگاه رفرانس ایمونوهماتولوژی و انجماد خون در راستای همکاری های سازمان  انتقال خون و سازمان جهانی بهداشت ( WHOCC) است .

به گزارش وبدا، مصطفی مقدم مدیر این آزمایشگاه با بیان این مطلب افزود: کارگاه نظری  و عملی غربالگری آنتی­بادی­های غیر منتظره در راستای همکاری به سازمان جهانی بهداشت برای  کشورهای عضو EMRO  برگزار شد و 9 شرکت کننده از کشورهای :  افغانستان ، عراق ، ترکیه ، عمان ، مصر و سودان در آن حضور داشتند که مباحث برای آنها بسیار جدید و جالب و مفید بود.

مقدم با اشاره به سطح علمی بالای ایران در این رابطه و رضایت  شرکت کنندگان این کارگاه آموزشی از مباحث و موارد معرفی شده گفت: در این کشورها در بهترین شرایط چند مرکز خصوصی با امکاناتی نا همسان و غیر همگن خدماتی را در زمینه غربالگری آنتی بادی های ناخواسته انجام می دهند و از این نظر ایران نسبت به این کشورها برتری دارد.

وی معرفی سطح علمی و توان و دانش فنی آزمایشگاه ایمنو هماتولوژی ایران را از دستاوردهای این سمینار آموزشی دانست و افزود:  این سمینار همچنین بازاریابی برای کیت های تولید ایران به شمار می رفت  و از میان کشورهای منطقه برای همکاری مشترک و خرید کیتهای تشخیصی پیشنهاد داشتیم.

مصطفی مقدم رییس طرح ملی خونهای نادر ایران همچنین خبر از ارائه و تصویب موضوع تعیین شیوع و نقشه گروه­های خون اصلی و سایر سیستم­های گروه خون در منطقه داد.

وی ارسال نمونه و مشاوره برای غربالگری آنتی بادی های ناخواسته را از دیگر دستاوردهای سمینار یاد شده دانست و گفت:کیت های تشخیصی مربوط، در ایران تولید انبوه می شود و در 400 مرکز ایران توزیع و مورد استفاده قرار می گیرد.

وی در مورد این طرح گفت: این طرح از سوی سازمان جهانی بهداشت پذیرفته شده است و منتظر شروع مراحل اجرایی طرح هستیم.

مصطفی مقدم از استمرار کارگاه مشاوره فنی و آموزشی خبر داد و افزود: در سال 2018 نیز سمینار دیگری برای کشورهای منطقه امرو پیشبینی شده است.

وی گزینش نا مناسب افراد شرکت کننده در سمینار آموزشی و نداشتن اطلاعات نسبتا پیشرفته انتقال خون و ضعف زبان انگلیسی در نماینده برخی از کشورها را از مشکلات این کارگاه آموزشی دانست.302/226

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ٢٩ مرداد ١٣٩٦ - ٠٩:١٧ / شماره خبر: ١٦٥٠٣٤ / تعداد نمايش: 1653

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج