وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون اجتماعی وزارت بهداشت در سفر به بنگلادش و بازدید از اردوگاه پناهندگان رو هینگیا، تاکید کرد:

لزوم انجام اقدامات سریع در کوتاه مدت برای بهبود شرایط بهداشتی در اردوگاه پناهندگان روهینگیا

 

معاون اجتماعی وزارت بهداشت بر لزوم انجام کلیه روشهای بهسازی مبتنی بر شرایط علمی برای ایجاد یک کمپ دائمی به عنوان اقدامی دراز مدت برای ایجاد بهداشت در اردگاه های پناهندگان روهینگیا تاکید کرد و گفت: انجام اقدامات آزمایشگاهی به منظور تشخیص نوع پارامترهای آلودگی و انجام اقدامات سریع در کوتاه مدت برای بهبود شرایط بهداشتی در این اردوگاه ها در بنگلادش امری ضروری است.

به گزارش وبدا، دکتر سید محمد هادی ایازی ضمن اشاره به بررسی های اولیه کارشناسان اعزامی از سوی ایران به منطقه روهینگیا از کشور میانمار در خاک بنگلادش، گفت: در حال حاضر به دلیل شرایط اسکان نامناسب خانوارهای این منطقه، تحت آسیب های بهداشتی از جمله گزش حشرات، جوندگان و موارد ناشی از پسماند ، فاضلاب و امکان بروز حوادث بهداشتی دیگر می باشند.

معاون اجتماعی وزارت بهداشت با بیان این که در این منطقه توزیع آب به 3 صورت تانکر سیار، بطری های آب و برداشت آب از چاههای حفاری شده محلی با تلمبه های دستی صورت می گیرد، افزود: هیچ اقدامی در خصوص گندزدایی آب تانکر و چاههای حفر شده صورت نگرفته است و چاه های حفر شده محلی از نوع سطحی با عمق کمتر از 10 متر است که آلودگی باکتریولوژیک و سایر پارامترهای شیمی فیزیک را دارا بوده و به نظر میرسد برداشت انجام شده در واقع آبهای کاملا سطحی و در اختلاط با فاضلاب صورت می گیرد.

وی با تاکید بر ضرورت انجام اقدامات آزمایشگاهی به منظور تشخیص نوع پارامترهای آلودگی، افزود: آلودگی باکتریایی و افزایش پارامترهای نیتریت و نیترات محتمل است و حتی تانکرهای سیار مستقر شده دارای ایمنی بسیار پایین و کلر آزاد باقیمانده صفر است.

دکتر ایازی با اشاره به پخش فاضلاب ناشی از شستشوی لباس و ظروف و استحمام در محوطه کمپ، افزود: کمپهای مشاهده شده فاقد سیستم جمع آوری و نگهداری و حمل و نقل بهداشتی بوده و در تمام محوطه پخش پسماند ناشی از ظروف یکبار مصرف و پسماند آلی که به سرعت در محیط میتواند تجزیه و متعفن شوند وجود دارد.

معاون اجتماعی وزارت بهداشت افزود: به دلیل فقدان شرایط بهداشتی مسکن در کمپ، ضوابط اولیه بهداشت مواد غذایی رعایت نمی شود و کاملا مواد غذایی مصرفی در کنار آلودگی های محیطی قرار دارد.

دکتر ایازی با اشاره به وجود حشرات و جوندگان و مگس خانگی در اطراف کمپ ها، بخصوص سرویس های بهداشتی و تجمع های پسماند، افزود: سرویس های بهداشتی ایجاد شده دارای شرایط اولیه بوده ولی جانمایی آنها به صورت کاملا غیر کارشناسی و در بالادست منابع موجود آب قرار گرفته و حمامهای ایجاد شده نیز فاقد اقدامات اولیه برای دفع مناسب فاضلاب ناشی از آن هستند.

معاون اجتماعی در ادامه بر لزوم انجام اقدامات سریع در کوتاه مدت برای بهبود شرایط بهداشتی در این منطقه تاکید کرد و گفت: در صورتی که اقدامی در این خصوص صورت نگیرد شاهد بروز بیماریهای گوارشی و واگیر منتقله از غذا و بیماریهای انگلی خواهیم بود چرا که حتی مراکز فروش مواد غذایی محلی نزدیک به کمپ ها نیز دارای مشکلات بهداشتی عدیده هستند.

دکتر ایازی با بیان این که بیماری های منتقله از آب به دلیل مصرف آب آلوده برای آشامیدن و استحمام و شستشوی ظروف محتمل خواهد بود، افزود: شیوع بیماریهایی نظیر وبا و تیفوئید و بخصوص هپاتیت محتمل است.

معاون اجتماعی یکی از اقدامات پیشنهادی کوتاه مدت در این منطقه را ضدعفونی با قرصهای کلر در تانکرهای سیار بیان کرد و گفت: گندزدایی محیط فاضلاب، مراکز تجمع مگس،پسماند با محلولهای دوستدار محیط و آهک پاشی، ایجاد سیستم بسیار ساده و اولیه جمع آوری و نگهداری و در صورت فقدان سیستم حمل و نقل و دفع پسماند در محل با تمهیدات علمی متناسب با شرایط از دیگر اقدامات کوتاه مدت بهداشتی در این منطقه است.

دکتر ایازی افزود: مهار فاضلاب با روشهای مهندسی ساده و متناسب با شرایط، جانمایی مجدد توالتها و حذف تلمبه های دستی و نصب تانکرهای ایمن می تواند اقدامات میان مدت برای بهداشت در این منطقه باشد.

وی بر لزوم انجام کلیه روشهای بهسازی مبتنی بر شرایط علمی برای ایجاد یک کمپ دائمی به عنوان اقدامی دراز مدت برای ایجاد بهداشت در این منطقه تاکید کرد و گفت: در تمام برنامه های فوق آموزش بهداشت فردی الزامی و ضروری است و اعزام تیم های مجرب مرکب از کارشناسان بهداشت محیط با تجهیزات مداخله ای پیشنهاد می شود./203

نسخه چاپي ارسال به دوست

جمعه ٢١ مهر ١٣٩٦ - ٠٨:٢٧ / شماره خبر: ١٦٧١٥٩ / تعداد نمايش: 2434

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج