وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

مشاور وزیر بهداشت در همایش بین‌المللی «سیره نبوی در طب»:

نگاه به استفاده از آموزه‌های اسلامی در پزشکی نباید تجاری باشد

مشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت در سومین همایش بین‌المللی «سیره نبوی در طب»، نسبت به نگاه تجاری در استفاده از آموزه‌های اسلامی برای سلامت مردم، هشدار داد.
به گزارش وبدا، در سومین همایش بین‌المللی سیره نبوی در طب که 21 تا 23 آذر ماه در شیراز برگزار شد، دکتر محمود خدادوست، مشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت با اشاره به اهمیت استفاده از آموزه‌های اسلامی برای تکامل و ارتقای سلامت انسان‌ها، گفت: از آنجایی که این حوزه از پیچیدگی‌های خاصی برخوردار است، نگاه به آن نباید تجاری بوده و باید از نگاه سطحی‌گرایانه و اخباریگری نسبت به روایات و احادیث پرهیز شود.
وی تاکید کرد: در روایات و احادیث، هیچ‌گاه به نگاه اسلام در تشخیص بیماری اشاره نشده و نگاه سطحی در خصوص تجویز و توصیه درمانی به بیماران باید برچیده شود.
مشاور وزیر بهداشت افزود: نتیجه ادامه روند برداشت سطحی از احادیث و روایات طبی و تجویز و درمان بر اساس این نگاه، ظلمی است که به اسلام و مردم در سلامت افراد جامعه وارد می‌شود و به باورهای دینی مردم آسیب می‌زند.
دکتر خدادوست در ادامه، با تاکید بر اینکه سلامت ابعادی پیچیده‌تر از بعد جسمانی و روانی دارد، گفت: برای رسیدن به سلامت انسان‌ها، استفاده از مبانی دینی و احادیث، ضروری است و می‌توانیم از ظرفیت دین اسلام، به عنوان کامل‌ترین دین، برای توسعه ابعاد فرشتگی انسان کمک بگیریم.
وی افزود: این موضوع غیر از آن است که به نام دین و با سوء استفاده از نام اسلام و ائمه، برای مردم دارو تجویز کنیم که به معنی مداخله جسمانی است.
در اصلاح سبک زندگی با شیوه زندگی اسلامی می‌توانیم در دنیا پیشرو باشیم
براساس این گزارش، دکتر حسام الدین علامه، قائم‌مقام برنامه‌ریزی معاون فرهنگی وزارت بهداشت با اشاره به ظرفیت‌های کامل و نگاه کل‌نگر دین اسلام، گفت: نگاه نادرست به استفاده از آموزه‌های اسلامی در سلامت، علاوه بر ضربه زدن به دین، موجب خدشه‌دار کردن ریشه‌های اعتقادی مردم می‌شود.
دکتر محمدهادی ایمانیه، رییس سومین همایش بین‌المللی سیره نبوی در طب نیز با تاکید بر شیوه زندگی اسلامی، همایش بین‌المللی سیره نبوی در طب را الگویی برای دانشگاه‌ها و غیر دانشگاهیان دانست و گفت: هر چقدر تکنولوژی پیشرفت می‌کند، ارتباطات انسانی کاهش و بیماری‌های غیر واگیر مانند دیابت، فشارخون بالا و چاقی افزایش می‌یابد که با توجه بیشتر به ارزش‌های معنوی و توصیه‌های مربوط به شیوه زندگی اسلامی، می‌توانیم در امر وقوع برخی بیماری‌ها، اقدامات پیشگیرانه انجام دهیم و در دنیا پیشرو باشیم.
وی تاکید کرد: در اسلام، کتابی با عنوان طب اسلامی وجود ندارد و آنچه که مورد هجوم قرار می‌گیرد، آنهایی هستند که از روی جهالت و غرض، در این حوزه افراط کرده و درآمدهای بسیاری کسب می‌کنند.
در ادامه، دکتر محمود نجابت، دبیر علمی همایش و معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز با تاکید بر ضرورت نگاه علمی به استفاده از آموزه‌های اسلامی در طب، گفت: این همایش بین‌المللی، جلوه‌ای از وحدت حوزه و دانشگاه است و تلاش داریم با برگزاری آن، به سه موضوع مهم نقد منصفانه، پژوهش عالمانه و طراحی عاقلانه برای معرفی و تحقیق در روش‌های آموزه‌های اسلامی در طب توجه شود.
دکتر علی بهادر، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز با اشاره به ضرورت برگزاری همایش‌های بین‌المللی با این موضوعات، گفت: ضرورت دارد با برگزاری این همایش‌ها و ارایه موضوعات علمی در راستای استفاده از آموزه‌های اسلامی در طب، جامعه را نسبت به اهمیت این حیطه، آگاه سازیم.
وی افزود: دنیای علم در حال پیشرفت است و هیچ علمی آخرین نیست و ادامه دارد و امیدواریم بار علمی که از این همایش برداشته می‌شود، در آینده با مفاهیم و بهره بیشتری همراه باشد.
براساس این گزارش حجت‌السلام و المسلمین احمد عابدی، مدیر حوزه علمیه استان فارس، با اشاره به توصیه‌های قرآنی و احادیث در خصوص سلامت، گفت: در زمینه کارهای علمی، فرهنگی و معنوی، قدم‌های ایده‌آلی برداشته شد و لازم است تلاش شود تا عالم روح و جسم را برای جامعه نزدیک کنیم.
گفتنی است، همایش بین‌المللی «سیره نبوی در طب»، 21 تا 23 آذر ماه با حضور میهمانان داخلی و خارجی و در دو بخش دانشجویی و استادان، برای سومین بار به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار و از مجموع 304 مقاله ارسالی به دبیرخانه همایش، 157 مقاله برای ارائه به صورت پوستر و سخنرانی پذیرفته شد./229/205

نسخه چاپي ارسال به دوست

شنبه ٢٥ آذر ١٣٩٦ - ١٤:٣٢ / شماره خبر: ١٧٠٢٤٠ / تعداد نمايش: 1530

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج