وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

با حضور وزیر بهداشت و معاون علمی و فنآوری رییس جمهور ؛

اولین پروژه ملي و منطقه اي ايرانوم (پايگاه اطلاعاتي جامع ژنتيک اقوام ايراني) افتتاح شد

پروژه کشوری "ایرانوم" که به همت مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی اجرایی شده است، امروز با حضور دکتر هاشمی وزیر بهداشت ،دکتر سورنا ستاری معاون علمی ‌و فناوری رییس‌جمهور ، دکتر ملک زاده معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت افتتاح شد.

فاز اول این پروژه به عنوان پایگاه جمعیتی ژنوم جمعیتی کشور در دسترس محققان قرار گرفته است.
این پایگاه شامل داده‌های مربوط به ژنوم ۸۰۰ فرد سالم با ویژگی‌های مشخص از ۸ قوم ایرانی "فارس"، "آذری"، "کرد"، "ترکمن"، "لر"، "بلوچ"، "عرب" و "جزایر خلیج فارس" است که هر کدام از یکصد نفر مورد مطالعه قرار گرفته و اطلاعات آنها بدون نام و مشخصات فردی و به صورت کدگذاری شده در این پایگاه ثبت شده است.

اطلاعات ثبت شده در این پایگاه ملاک مقایسه تغییرات ژنتیکی افراد در جمعیت‌های مختلف کشور است تا با مطالعه و مقایسه آنها به سرعت به راه‌های پیشگیری و تشخیص و درمان بیماری‌های ژنتیک پی ببریم.

در گذشته امکانات محدود مراکز تحقیقاتی و پیشرفته‌ترین آزمایشگاه‌ها در کشور اجازه تشخیص سریع بیماری‌های ژنتیکی را نمی‌داد؛ ولی اکنون با استفاده از این تکنولوژی جدید قدرت تشخیص در بیماری‌های ژنتیک افزایش یافته است.

برای دستیابی به یک تغییر بیماری‌زا در یک ژن از میان ژنوم انسانی نیاز به وجود اطلاعات ژنوم جمعیتی خاص کشور خود را داریم تا از بین تغییرات، تغییری را کشف کنیم که سبب بیماری در فرد شده است. از این رو اطلاعات و داده‌های ژنوم جمعیتی در پایگاه جمعیتی در پایگاه ایرانوم، زیرساخت‌های مطالعاتی را فراهم کرده است.

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ٢٦ دی ١٣٩٦ - ١١:٣٩ / شماره خبر: ١٧١٦٢٢ / تعداد نمايش: 1411

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج