وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی:

بیمارستانها، از کانونهای اصلی تربیت نیروی انسانی متخصص هستند

:

اولین کارگاه بهره وری و مدیریت هزینه بیمارستانهای دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با حضور رییس و معاونان دانشگاه و تیم درمانی بیمارستان های این دانشگاه، برگزار شد.

به گزارش وبدا، دکتر محمد آقاجانی رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این کارگاه ضمن تبیین شاخصهای کلیدی عملکرد موثر در افزایش بهره وری و مدیریت هزینه های بیمارستانها، توصیه هایی را در این خصوص ارایه کرد.

دکتر آقاجانی این گردهمایی را کارگاهی کاملا مشارکتی و عملیاتی برشمرد و اظهار داشت: در دانشگاههای علوم پزشکی با واحدهای مختلفی در ارتباط هستیم که به دلایل مختلف، بیمارستانها از مهمترین واحدهای ما می باشند؛ زیرا بیمارستانها، عمده ی نیروی انسانی، بالاترین سطح تخصص، ارایه عالی ترین خدمات تخصصی و فوق تخصصی و بیشترین منابع مالی دانشگاه را به خود اختصاص داده اند. بنابراین بیمارستانها از ارکان مهم دانشگاه برای ارایه خدمات درمانی و فعالیتهای آموزشی و پژوهشی دانشگاه هستند.

وی در ادامه گفت: دانشگاه کانون تولید دانش و فناوری و همچنین تربیت کننده نیروی انسانی ماهر برای حوزه سلامت می باشد و یکی از کانونهای اصلی تربیت نیروی انسانی متخصص، بیمارستانها هستند و بسیاری از مداخلات و رویکردهای جدید باید از بیمارستانها آغاز شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر این که در بیمارستانها باید دو نهضت بهره وری و کیفیت بر پا کنیم افزود: در این راستا دانشگاه و بیمارستانها باید تمام تلاش خود را بکار گیرند، البته اصل این تحولات و پیشرفت ها از خود بیمارستانها آغاز خواهد شد.

وی در رابطه با بهره وری اظهار داشت: نهضت بهره وری در واقع تلاش برای بهبود تراز مالی و مدیریت هزینه ها و استفاده بهینه از نیروی انسانی و همه منابع در اختیار اعم از فیزیکی، مالی و انسانی می باشد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مورد مقوله کیفیت افزود: بحث کیفیت در خدمات غیر پزشکی و مراقبتهای پزشکی و پرستاری مطرح می باشد و معیار ما سیستم اعتباربخشی نوین در بیمارستانهای کشور است که جامع ترین ابزار برای سنجش کیفیت به شمار می رود. که در راستای نهضت کیفیت، باید یک اعتباربخشی عمیق با کمک بیمارستانها و با فرصت کافی توسط تیم تخصصی با جزییات کامل انجام پذیرد.

دکتر آقاجانی با اشاره به ارتباط تنگاتنگ دو نهضت بهره وری و کیفیت تاکید کرد: امروز روز مهمی برای دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و آغاز یک راه بزرگ برای نهضت بهره وری می باشد.

وی در ادامه گزارشی درخصوص تشکیل کمیته بهره وری و درآمد-هزینه در دانشگاه و بیمارستانها ارئه کرد و شرح وظایف کمیته ها و روند اقدامات صورت گرفته را بیان کرد و افزود: برنامه ریزی و هرگونه مداخله در بیمارستانها باید براساس اطلاعات دقیق باشد. حرکت بدون اطلاعات دقیق قطعا نتیجه مطلوبی در بر نخواهد داشت و باید براساس شواهد تصمیم گیری کنیم؛ وضعیت موجود را تحلیل کنیم که این امر کار مهم و دشواری است.

دکتر آقاجانی در ادامه گفت: در گام اول در راستای نهضت بهره وری باید وضعیت هزینه درآمد، نیروی انسانی و بهره وری بیمارستانها را با اطلاعات دقیق به تصویر بکشیم که خوشبختانه با تلاش مستمر سه ماهه این کار بزرگ انجام شده است. در گام دوم باید وضعیت بیمارستان و فرآیندهای آن آسیب شناسی شوند تا مشکلات و نقاط قابل بهبود را پیدا کنیم.

دکتر آقاجانی تاکید کرد: در این کارگاه بنا داریم فرآیندهای درآمد هزینه و بهره وری را آسیب شناسی کنیم و براساس آن به برنامه های عملیاتی برسیم. یعنی با تبیین وضع موجود و آسیب شناسی که مقدمه بسیار مهم برای گام سوم می باشند به تدوین برنامه عملیاتی در بیمارستان برای مداخلات بپردازیم.
وی افزود: دانسته های ما باید به برنامه های عملیاتی تبدیل شود و با جدول زمانی مشخص برنامه ها اجرا شده و سپس توسط دانشگاه و خود بیمارستان مورد پایش قرار گیرد.

گفتنی است، در این کارگاه یک روزه که روسا و مدیران، مدیران پرستاری، مدیران مالی و فناوری اطلاعات بیمارستانها و مراکز پزشکی تابعه دانشگاه حضور داشتند،پس از ارائه توضیحات فنی توسط تیم تخصصی دانشگاه در مورد شاخص های مختلف بهره وری و مدیریت هزینه-درآمد، شاخص های مرتبط با هر بیمارستان در اختیار تیم مدیریتی آن مرکز قرار گرفت و این تیم ها با کمک کارشناسان تیم تخصصی دانشگاه به تحلیل و مقایسه این شاخص ها با سایر مراکز دانشگاه پرداختند و در پایان کارگاه، تصمیم گرفته شد که تا دو هفته بعد برنامه عملیاتی بیمارستان ها تدوین و در کارگاه دوم به بحث گذاشته شود و در صورت تصویب، اجرای مداخلات بر اساس برنامه عملیاتی در بیمارستان ها آغاز شود.

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ٢ بهمن ١٣٩٦ - ١٠:٢٧ / شماره خبر: ١٧١٨٨٥ / تعداد نمايش: 1366

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج