وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رییس مرکز بهداشت خوزستان مطرح کرد:

حمایت سیاستگذاران و نهادهای حاکمیتی، پیش شرط پیشرفت برنامه های سلامت محور

 

دکتر شکرالله سلمان زاده در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه اهواز تاکید کرد: ارتقا سلامت جامعه در گرو همكاری نهادها و سازمان های فرابخشی مرتبط با سلامت است.

به گزارش وبدا، دکتر شکرالله سلمان زاده، رییس مرکز بهداشت استان خوزستان، روز گذشته، به مناسبت فرا رسیدن هفته ملی سلامت در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه اهواز در مصلای مهدیه امام خمینی(ره)، گفت: 7 آوریل مصادف با ۱۸ فروردین ماه روز جهانی بهداشت است، ولی با توجه به اینکه موضوع سلامت در کشور ما از اهمیت خاص و ویژه ای برخوردار است، هفته اول اردیبهشت ماه به عنوان هفته ملی سلامت نامگذاری شده است. همچنین هفته سلامت فرصت مغتنمی است برای دست ‌اندرکاران حوزه سلامت در راستای بیان جایگاه حوزه سلامت و جلب توجه و مشارکت مردم و همراهی مجموعه نهادهای حاکمیتی در راستای تامین عدالت در سلامت. در این راستا بدون حمایت سیاستگذاران و نهادهای حاکمیتی بسیاری از برنامه های سلامت محور پیش نخواهد رفت.

وی اظهار کرد: سلامتی موهبتی الهی است. به فرموده مولای متقیان حضرت علی (ع)، سلامت در کنار امنیت دو نعمتی هستند که قدر و ارزششان زمانی به درستی شناخته می شود که دچار کاستی شده و یا از دست بروند. مردم جامعه و سازمان ها و نهادهای فرابخشی نقش بسیار مهمی در ارتقای سلامت جامعه دارند و افزایش همکاری های بین بخشی و جلب حمایت سایر ارگان هایی که در امر سلامت نقش دارند مانند آموزش پروش، آبفا، محیط زیست و... باعث افزایش سطح سلامت جامعه می شود.

دکتر شکرالله سلمان زاده با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته، شیب زندگی مردم از روستاها به شهرها حرکت کرد و در حال حاضر حدود 70 درصد مردم در شهرها و 30 درصد در روستاها زندگی می کنند، بیان داشت: همین موضوع، باعث شد تا عده زیادی از مردم در حاشیه شهرها ساکن شوند. این در حالی بود که متاسفانه تا پیش از اجرای طرح تحول سلامت، خدمات سلامت به خوبی در این مناطق ارائه نمی شد.

رییس مرکز بهداشت استان خوزستان در بخش دیگری از سخنرانی اش افزود: در سه دهه گذشته علت اصلی مرگ و میر در کشور بیماری های عفونی و واگیر بوده، ولی در حال حاضر و با تغییر سیمای بیماری ها، علت بیش از 80 درصد مرگ و میرها ناشی از بیماری های غیرواگیر مانند سکته های قلبی، سوانح و حوادث، دیابت، فشار خون و... است. خوشبختانه در حال حاضر، با اجرای طرح تحول سلامت در سال 1392، ساختار جدیدی برای خدمت رسانی در حوزه بهداشت طراحی شد که عمدتا بر روی پیشگیری از ابتلا به بیماری های غیرواگیر متمرکز است. در همین راستا نیز بیش از 190 مرکز خدمات جامع و پایگاه سلامت در حاشیه شهرهای تابعه دانشگاه علوم پزشکی اهواز راه اندازی شد تا خدمات اولیه سلامت را به مردم ارائه کنند و بحث عدالت در سلامت تا حد بسیار زیادی محقق شود.
وی ادامه داد: همچنین بیمارستان های استان نیز، تا قبل از اجرای طرح تحول وضعیت خوبی نداشتند و مردم در حدود 60 درصد هزینه های درمانی را از جیب خود پرداخت می کردند، که با اجرای این طرح مبلغ پرداختی از جیب مردم به شدت کاهش یافته و در حال حاضر مردم برای پرداخت هزینه درمان در بیمارستان ها دولتی دغذغه ای ندارند.

دکتر سلمان زاده به اقداماتی در این زمینه اشاره کرد و گفت: در همین راستا جهت کاهش هزینه های بیمارستانی؛ هزینه زایمان های طبیعی در بیمارستان های دولتی رایگان شد تا خانواده ها در زمینه تامین هزینه های زایمان دغدغه ای نداشته باشند و تمامی زایمان های طبیعی از اردیبهشت ماه سال 1392 تا کنون، رایگان انجام شده است. همچنین در این طرح، بخش های مختلف و فضای فیزیکی بیمارستان ها نیز، مورد نوسازی و بازسازی کامل قرار گرفت و کیفیت هتلینگ بیمارستان های دولتی ارتقا پیدا کرد.

رییس مرکز بهداشت استان خوزستان همچنین پیرامون خدمات برنامه سلامت نوروزی بیان کرد: خدمتگذاران مردم در برنامه سلامت نوروزی در بخش های مختلف بیمارستانی، اورژانس و مراکز بهداشتی در ایام نوروز خدمات بسیاری را به مسافران نوروزی و همچنین کاروان های راهیان نور ارائه دادند تا سلامت مردم از نظر بهداشت، درمان و پیشگیری از انتقال بیماری های تامین شود.

وی تاکید کرد: خودمراقبتی، شاه کلید سلامتی است و مردم باید مصرف قند و نمک خود را کاهش داده و در عین حال مصرف خوراک فست فودی را نیز به حداقل ممکن برسانند و از مصرف دخانیات و قلیان به شدت پرهیز کنند.

گفتنی است در حاشیه نماز جمعه این هفته خوزستان، دو ایستگاه سنجش سلامت، توسط مرکز بهداشت شرق اهواز در قسمت برادران و خواهران مصلی برپا شد و کارشناسان بهداشتی مستقر در این ایستگاه ها، نسبت به انجام مشاوره و ارائه خدمات بهداشتی مانند اندازه گیری فشار خون، اندازه توده بدنی، وزن و... و توزیع بسته های آموزشی بین نمازگزاران اقدام کردند.

نسخه چاپي ارسال به دوست

شنبه ١ ارديبهشت ١٣٩٧ - ٠٩:٣٠ / شماره خبر: ١٧٥٥٧٩ / تعداد نمايش: 882

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج