وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون درمان وزارت بهداشت در همایش مدیریت بهره برداری از خدمات آزمایشگاهی:

دستورالعمل های بالینی در استفاده به جا و دقیق از خدمات پاراکلینیک باید در آموزش پزشکی کشور لحاظ شود

معاون درمان وزارت بهداشت بر ساماندهی خدمات آزمایشگاهی تاکید کرد و گفت: فراهم نمودن زیرساخت، ایجاد بازار مناسب و استاندارد کردن خدمات در کنار توانمندسازی ارائه دهندگان خدمت از مولفه های اصلی سازماندهی خدمات آزمایشگاهی است.

به گزارش وبدا، دکتر قاسم جان بابایی در همایش مدیریت بهره برداری از خدمات آزمایشگاهی با بیان اینکه لزوم سازماندهی خدمات آزمایشگاهی در کشور به صورت ویژه احساس می شد و اقدامات بسیار مهمی در این زمینه انجام شده است، خاطرنشان کرد: رعایت راهنماها  و دستورالعمل های بالینی در استفاده به جا و دقیق از خدمات پاراکلینیک باید در آموزش پزشکی کشور دیده شود چرا که در تمام دنیا مکانیسم های مالی و کنترل کننده ای جهت جلوگیری از ایجاد تقاضای القایی و افزایش هزینه مالی برای مردم و دولت وجود دارد.

دکتر جان بابایی با اشاره به اینکه ابلاغ دستورالعمل های آزمایشگاهی، به قانونمند کردن نحوه ارائه خدمات آزمایشگاهی کمک شایانی کرده است، یادآور شد: بر مبنای این دستورالعمل، دسته بندی خدمات آزمایشگاهی داخل و خارج فرمولری به بیمارستان ها ابلاغ شده و اجرا خواهد شد، براین اساس، دستورالعمل در دانشگاه ها به مدت سه ماه اجرا می شود و ایرادات و بازخوردها مشخص شده و بعد از این مدت، به صورت کاملا اجرایی و حتی فرآیند اجرای آن در محیط بیمارستان ها جزو برنامه اعتباربخشی قرار خواهد گرفت.

معاون درمان وزارت بهداشت بیان کرد: همچنین پیگیری ها و نظارت جدی نیز بر اجرای این دستورالعمل از سوی معاونت درمان انجام خواهد شد.

وی گفت: محصول بسیار خوب دیگر در حوزه آزمایشگاه مرجع سلامت، سند جامع آزمایشگاه است که منجر به ساماندهی آزمایشگاه ها خواهد شد، براساس این سند انواع آزمایشات، تجهیزات مورد نیاز  مراکز، نیروی انسانی مورد نیاز، لایه بندی و میزان مسئولیت هر حوزه جهت پاسخگویی به مراجعان تحت پوشش، مشخص خواهد شد و ما بر اساس این سند به حوزه سازماندهی مراکز آزمایشگاهی ورود پیدا خواهیم کرد تا بتوانیم در نهایت این بازار را کنترل کنیم.

معاون درمان وزارت بهداشت در پایان تاکید کرد: خوشبختانه گام بزرگی در جهت علمی تر شدن ارائه  خدمات آزمایشگاهی برداشته شده است و انتظار می رود دانشگاه ها نیز وقت کافی بگذارند و نظارت و پیگیری ها به صورت جدی صورت گیرد تا نهایتا مردم از ثمرات آن بهره مند شوند. /207/119

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ٢٥ ارديبهشت ١٣٩٧ - ١٤:٠٥ / شماره خبر: ١٧٦٧٤٦ / تعداد نمايش: 1391

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج