وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

وزیر بهداشت در هفتاد و یکمین نشست مجمع جهانی بهداشت در ژنو :

دستیابی به پوشش همگانی سلامت تنها از طریق مشارکت جمعی امکان پذیر است

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ژنو گفت: اجرای برنامه طرح تحول سلامت در زمینه بیماری های غیرواگیر، باعث کاهش 30 درصدی میزان مرگ و میر تا سال 2030 می شود.

به گزارش وبدا، دکتر سید حسن هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که روز گذشته برای شرکت در هفتادویکمین نشست مجمع جهانی بهداشت به ژنو سفر کرده است ضمن سخنرانی در این نشست، اظهار داشت: اجرای طرح تحول سلامت موجب شد تا پرداخت هزینه های درمانی، کاهش قابل توجهی داشته و از ۵۴ به ۳۹ درصد رسیده است.

وزیر بهداشت در این نشست تصریح کرد: مکانیسم جمهوری اسلامی ایران برای مدیریت بیماری های غیرواگیر از منظر سازمان جهانی بهداشت، برنامه ای مقرون به صرفه، جدید و عملی توصیف شده است. همچنین این سازمان، ایران را به عنوان یک کشور پیشرو انتخاب کرده که باید پیشرفت آن در پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر در سال 2018 به مجمع عمومی سازمان ملل متحد گزارش شود.

متن سخنرانی دکتر سیدحسن هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در هفتاد و یکمین مجمع عمومی سازمان جهانی بهداشت به شرح زیر است:

آقای رییس
مدیرکل محترم
وزرای گرامی
هیات های معزز
خانم ها و آقایان
بسیار مفتخرم که در هفتاد و یکمین نشست مجمع عمومی سازمان جهانی بهداشت که با هدف بررسی موضوع «سلامت برای همه: تعهد برای پوشش همگانی سلامت» برگزار می شود، حضور دارم.  کلید دستیابی به سومین هدف از اهداف توسعه پایدار؛ دستیابی به پوشش بهداشت جهانی است و شامل حفاظت از خطرات مالی، دسترسی به خدمات مراقبت های بهداشتی ضروری و با کیفیت، دسترسی به داروها و واکسن های ضروری، ایمن، مؤثر و مقرون به صرفه برای تمام افراد می باشد. این در حالی است که همچنان حداقل نیمی از جمعیت جهان به خدمات بهداشتی ضروری دسترسی نداشته و تعداد بسیاری از خانوارها فقیر هستند و باید از جیب خود برای مراقبت های بهداشتی و درمانی هزینه کنند. مسلما این وضعیت قابل قبولی نیست.
 
نمایندگان محترم
طرح تحول سلامت در ایران از خرداد سال ۱۳۹۳ و با هدف دستیابی به پوشش همگانی سلامت با بکارگیری مجموعه اقداماتی در این زمینه آغاز به کار کرد. این طرح که شامل تامین مالی و مدیریت ارائه خدمات، نیروی کار، مراقبت با کیفیت، آموزش اطلاعات و دسترسی به داروها و تکنولوژی است، موجب شد تا پرداخت هزینه های درمانی، کاهش قابل توجهی داشته و از ۵۴ به ۳۹ درصد برسد و ۱۱ میلیون نفر بیمه شوند. همچنین این طرح باعث افزایش رضایت عمومی از سیستم بهداشتی شده که مجموع این اقدامات به تایید سازمان جهانی بهداشت هم، رسیده است.

از سوی دیگر، اجرای این برنامه در زمینه بیماری های غیرواگیر، باعث کاهش 30 درصدی میزان مرگ و میر تا سال 2030 می شود. با توجه به اینکه مکانیسم جمهوری اسلامی ایران برای مدیریت بیماری های غیرواگیر از منظر سازمان جهانی بهداشت، برنامه ای مقرون به صرفه، جدید و عملی توصیف شده است، این سازمان، ایران را به عنوان یک کشور پیشرو انتخاب کرده که باید پیشرفت آن در پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر در سال 2018 به مجمع عمومی سازمان ملل متحد گزارش شود.

همچنین ما در این زمینه دست به انجام مجموعه ای از اصلاحات ساختاری زدیم. در ابتدا این تغییرات سازمانی باعث ایجاد سیاست های منسجم تر و تعامل بهتر با نهادهای مدنی و سایر بخش ها شد و سپس رصدخانه ای را در حوزه سلامت تاسیس نمودیم که اطلاعات بسیار دقیق و معتبری را برای سیاستگذاری مبتنی بر شواهد فراهم آورد.

در اسفند ۱۳۹۶، اولین مجمع عمومی سلامت با حضور نمایندگان تمام استان های کشور توسط ریاست محترم جمهوری افتتاح شد.  در همین راستا جلسات مشابهی نیز، در سطح استانها، شهرها و محلات برگزار می شود. این جلسات فرصت های بیشتری را برای شنیدن صدای مردم برای سیاستگذاری در حوزه سلامت فراهم می کند. در نهایت، این اقدامات باعث بهبود مشارکت مردم به عنوان پایگاهی برای دستیابی به پوشش همگانی سلامت می شود. همچنین یک رویداد جانبی مرتبط با این موضوع با مشارکت تعدادی از کشورهای عضو در تاریخ ۲۳ می در ژنو برگزار خواهد شد. 

خانم ها و آقایان
تقویت سیستم های سلامت از اولویت های اصلی برای دستیابی به پوشش همگانی سلامت است و ایجاد سیستم های بهداشتی مناسب تر به عنوان یک راهبرد (استراتژی) می تواند باعث ایجاد ثبات در کشورها شود. همچنین این سیستم می تواند یک ابزار موثر برای پیشگیری از شیوع بیماری ها نظیر ابولا که جدیداً شیوع یافته، باشد.

مراقبت های اولیه (PHC) باید در آستانه ۴۰ سالگی خود احیا شود. ما کاملاً از پیش نویس سیزدهمین برنامه عمومی کار (GPW) که «ابتکار سه میلیارد» (برنامه مديركل سازمان براى سال هاى ٢٠١٩-٢٠٢٤) را به عنوان اصلی ترین اقدام در پنج سال آینده در نظر دارد، حمایت می کنیم.

دستیابی به پوشش همگانی سلامت تنها از طریق مشارکت جمعی امکان پذیر است. نادیده گرفتن فقرا، درگیری ها، جنگ ها و اقدامات نسل کشی و جنایات علیه بشریت، مانند آنچه که ما اخیراً در نوار غزه توسط نیروهای اشغالگر رژیم صهیونیستی علیه ملت فلسطین شاهد آن هستیم، می تواند تلاش های دست جمعی ما را تضعیف نماید.

در پایان، آرزوی بهترین موفقیت ها را برای تحقق اهداف این سازمان مهم خصوصاً در زمینه پوشش همگانی سلامت در هفتاد و یکمین مجمع عمومی دارم.

از توجه شما کمال تشکر را دارم

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ١ خرداد ١٣٩٧ - ١٣:٠٠ / شماره خبر: ١٧٧٠٢٦ / تعداد نمايش: 1527

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج