وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

مشاور وزیر و دبیر شورای تخصصی دندانپزشکی وزارت بهداشت خبر داد:

افتتاح نخستین مرکز دولتی خدمات تخصصی دندانپزشکی بیماران خاص کشور در سبزوار

مشاور وزیر و دبیر شورای تخصصی دندانپزشکی وزارت بهداشت گفت : یکی از سیاست‌های وزارت بهداشت در توسعه و ارائه خدمت به ‌مردم در نظام سلامت و دندانپزشکی موضوع تمرکز برای ارائه خدمات مطلوب به‌ بیماران خاص است.

به گزارش وبدا، دکتر حسن رزمی در حاشیه مراسم افتتاح اتاق عمل دندانپزشکی و نخستین مرکز دولتی خدمات تخصصی دندانپزشکی بیماران خاص کشور در سبزوار با بیان این مطلب گفت:  راه‌اندازی مرکز تخصصی دندانپزشکی معلولان ناتوانی ذهنی و حرکتی می‌تواند در مسیر ارائه خدمات به‌ بیماران خاص کمک کند و بخش زیادی از خدمات را جامعه هدف خراسان رضوی ارائه دهد.

وی  با بیان این که با توجه به‌امکانات و توانمندی‌های وزارت بهداشت به‌ایجاد این مراکز کمک می‌کنیم، افزود: در سال جاری یکی از سیاست‌های مهم وزارت بهداشت در حوزه دندانپزشکی توسعه و افتتاح مراکز ویژه بیماران خاص در سطح کشور است.

مشاور وزیر و دبیر شورای تخصصی دندانپزشکی وزارت بهداشت با اشاره به این که امروزه یکی از مشکلات مردم گرانی خدمات دندانپزشکی است و بخش زیادی از هزینه‌ها و تعرفه‌های دندانپزشکی از جیب مردم پرداخت می‌شود و این موضوع در تمام جهان وجود دارد، گفت: یکی از برنامه‌های وزارت بهداشت موضوع ایجاد صندوق بیمه دندانپزشکی است که برنامه‌ریزی‌های اولیه انجام‌ شده، با راه‌اندازی این صندوق مشارکت مردم و دولت فراهم می‌شود.

دکتر رزمی در پایان گفت: هزینه‌های دندانپزشکی به‌دلیل ماهیت خدمات و تجهیزات بالا است و امیدوارم با برنامه‌ریزی وزارت بهداشت بخشی از هزینه‌های دندان‌پزشکی کاهش یابد.

رییس اداره دندانپزشکی معاونت درمان وزارت بهداشت نیز در حاشیه این مراسم گفت:  یکی از برنامه های معاونت درمان وزارت بهداشت در سال جاری توسعه و بهره برداری مراکز بیماران خاص است که اتاق های عمل دندانپزشکی بیماران خاص از آن جمله می باشد.

دکتر قاسم صادقی با بیان این که دانشگاه علوم پزشکی سبزوار به‌عنوان نخستین نهاد دانشگاهی کشور مرکز تخصصی دندان‌پزشکی برای بیماران خاص را ایجاد کرده است، گفت: امیدوارم با پایان سال جاری در تمامی مراکز استان‌های کشور این مراکز ایجاد شود و در این مراکز خدمات مطلوب دندانپزشکی به ‌بیماران تالاسمی، پیوندی، دیالیزی، معلولان کم‌توان ذهنی و حرکتی ارائه می‌شود.

وی همچنین با بیان این که ارائه خدمات دندان‌پزشکی برای بیماران خاص نیاز به ‌امکانات، تجهیزات و مراکز خاصی است که در برخی از مواقع خدمات به‌صورت بیهوشی در اتاق عمل انجام می‌شود، گفت: پیش‌بینی می‌شود بیش از 1.5 میلیون نفر از جامعه هدف بیماران خاص نیازمند ارائه خدمات دندان‌پزشکی هستند که خدمات این مراکز به‌صورت تعرفه دولتی است.

رییس اداره دندانپزشکی معاونت درمان وزارت بهداشت با اشاره به این که ارائه خدمات خاص در این مراکز نیاز به‌تعرفه‌های خاص دارد و بیماران خاص نیز با کمک بیمه‌ها باید توانایی پرداخت تعرفه‌های خدمات این مراکز را داشته باشند، گفت: هم‌اکنون در 22 دانشگاه علوم پزشکی سطح کشور مراکز اورژانس و شبانه‌روزی ارائه خدمات دندان‌پزشکی فعال است.

دکتر صادقی در ادامه با بیان این که پس از تأمین نیروی انسانی و اعتبار مورد نیاز تعداد مراکز اورژانس شبانه‌روزی دندانپزشکی به‌حدود 50 مرکز افزایش می‌یابد، گفت: همچنین در 55 دانشگاه علوم پزشکی سطح کشور نیز این خدمات در مواقع خاص مانند ایام نوروزی فعال می‌شوند.

وی با اشاره به این که برای جامعه هدف از بدو تولد تا 14 سال دو نوع خدمت در مراکز خدمات بهداشتی روستایی و مراکز خدمات بهداشتی شهری ارائه می‌شود، گفت: جامعه هدف در مراکز خدمات بهداشتی شهری با 10 درصد فرانشیز از خدماتی مانند کشیدن دندان، جرم‌گیری ترمیم بهره‌مند‌ می‌شوند.

دکتر صادقی در پایان گفت: در مراکز بهداشتی روستایی برای کودکان تا 14 سال، مادران باردار و مادران شیرده خدمات دندانپزشکی بدون فرانشیز انجام می‌شود.

مسئول امور دندانپزشکی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی سبزوار نیز گفت: اتاق عمل دندانپزشکی و نخستین مرکز دولتی خدمات تخصصی دندانپزشکی بیماران خاص ( ناتوان ذهنی و حرکتی_جسمی) کشور، در مساحت 100 متر مربع و با هزینه ای بالغ بر 3 میلیارد ریال در بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی حشمتیه افتتاح شده است.

دکتر حسین عصارزاده با بیان اینکه اتاق عمل دندانپزشکی سبزوار دومین اتاق عمل دندانپزشکی خراسان بزرگ است، افزود: این اتاق عمل به آخرین امکانات استاندارد بیهوشی، یک عدد یونیت و ملحقات آن، یک دستگاه آمالگاماتور، دو دستگاه لایت کیور و سایر وسایل دندانپزشکی تجهیز شده و آماده پذیرش و خدمت رسانی به کودکان کمتر از سه سال و کودکانی است که قابلیت دریافت خدمات دندانپزشکی سرپایی را ندارند./122/205

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ٢٦ تير ١٣٩٧ - ١٣:٥٤ / شماره خبر: ١٧٨٨٢٤ / تعداد نمايش: 598

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج