وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی:

پرستاران از اقشار زحمتکش جامعه پزشکی هستند

 
 
رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه پرستاران از اقشار زحمتکش جامعه پزشکی هستند که کار آنها سخت و دشوار است، گفت: خوشبختانه قوانین مورد نیاز جامعه پرستاری در کشور تصویب شده و در این زمینه خلا قانونی وجود ندارد.
 
به گزارش وبدا، دکتر حسینعلی شهریاری در نشست سراسری شوراهای هماهنگی پرستاری کشور، اظهار داشت: در قانون خدمات مدیریت کشوری، قوانین، امتیازات و ضرایب خاصی برای پرستاران فعال در بخش های سخت مانند بخش های ویژه، اعصاب و روان و عفونی در نظر گرفته شد و در برنامه ششم توسعه نیز، وزارت بهداشت مکلف شد که پرستاری در جامعه و منزل را تقویت کند. 
 
وی تصریح کرد: در کشور به مراقبت های پرستاری در منزل، کمتر توجه شده است. این در حالی است که بسیاری از خدمات مورد نیاز بیماران را می توان در منزل ارائه داد که می تواند برای نظام سلامت و بیمه ها م صرفه جویی مناسبی به همراه داشته باشد. خوشبختانه در شیراز، طرح آزمایشی مراقبت های پرستاری در منزل به صورت آزمایشی در حال اجرا است و می تواند برای کشور مورد استفاده قرار گیرد.
 
نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تصویب قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری در مجلس، خاطرنشان کرد: شورای عالی بیمه به اجرای تعرفه گذاری خدمات پرستاری توجهی نداشت. علاوه بر آن، دولت نیز باید برای اجرای آن اعتباراتی در نظر می گرفت که تاکنون این امر محقق نشده است.
 
دکتر شهریاری گفت: علی رغم اینکه برخی افراد از کمبود 80 تا 150 هزار نیروی پرستاری در کشور سخن می گویند، اما اطلاعات دقیقی از تعداد پرستاران به ویژه پرستاران شاغل نداریم. این در حالی است که در بخش خصوصی، حق و حقوق آنها ضایع می شود و به حق و حقوق خود نمی رسند. 
 
رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در پایان از آمادگی این کمیسیون برای همکاری در جهت برطرف کردن خلاهای قانونی در حوزه پرستاری خبر داد و گفت: پزشکان و پرستاران جدا از هم نیستند و مراقبت از بیماران بسیار مهم است و می تواند نتایج درمانی مناسبی را به همراه داشته باشد و جامعه پزشکی مدیون خدمات جامعه پرستاری است./206

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ٣٠ مرداد ١٣٩٧ - ٠٩:٠٣ / شماره خبر: ١٨٠١٣٧ / تعداد نمايش: 354

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج