وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

با حضور معاون تحقیقات و فناوری انجام شد؛

برگزاری دومین کنگره بین‎المللی تازه‎های پیشگیری، تشخیص و درمان سرطان‎های دستگاه گوارش در تبریزمعاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با تاکید بر تدوین برنامه‎های جامع غربالگری برای پیشگیری از سرطان بیان کرد: این برنامه می‎تواند برای نسل جوان و کودکان به صورت تغییر سبک زندگی و آگاهی از ریسک فاکتورها اجرا شود.

به گزارش وبدا، دکتر رضا ملک زاده در اولین روز از دومین کنگره بین‎المللی تازه‎های پیشگیری، تشخیص و درمان سرطان‎های دستگاه گوارش در تبریز با اعلام این خبر افزود: بر خلاف تصور، سرطان‎های گوارش تنها 27 درصد از کل سرطان‎ها را شامل می‎شوند و سرطان مری نیز سهم پنج درصدی دارد، اما در مجموع، سرطان‎های گوارشی، شایع‏ترین سرطان‎های ایران هستند.

وی با تشریح مناطق پرخطر و کم‎خطر از نظر تعداد موارد سرطان مری گفت: استان‎های گلستان، زنجان و خراسان شمالی بیشترین تعداد شیوع سرطان مری و استان‎های هرمزگان، یزد و اصفهان کم‏ترین تعداد را دارند. در این میان استان آذربایجان شرقی و غربی نیز از وضعیت متوسط برخوردار هستند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در ادامه با اشاره به علل شیوع بالای سرطان مری در استان گلستان تاکید کرد: مصرف چای داغ، بهداشت پایین دهان، مصرف آب غیرلوله کشی، مصرف تریاک توسط 18 درصد افراد 40 سال به بالا از علل شیوع بالای سرطان مری در گلستان است.

دکتر ملک زاده با تاکید بر تدوین برنامه‎های جامع غربالگری برای پیشگیری از سرطان بیان کرد: این برنامه می‎تواند برای نسل جوان و کودکان به صورت تغییر سبک زندگی و آگاهی از ریسک فاکتورها اجرا شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش از بالا بودن میزان شیوع سرطان معده در برخی از استانهای شمال غرب کشور خبر داد و گفت: طبق مطالعات موردی در اردبیل، کم‎تر از پنج درصد معده‎های افراد، سالم بوده و مابقی همگی التهاب و عفونت داشتند.


دکتر ملک زاده در پایان عنوان کرد: سردسیر بودن منطقه و استفاده از وسایل گرمایشی، مصرف بیش از حد گوشت قرمز و مصرف کم سبزیجات، استعمال دخانیات و مصرف نمک زیاد از علل زمینه ساز بروز سرطان معده در این استانها به شمار می‎آیند./217/205

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ٣٠ مرداد ١٣٩٧ - ٠٩:٥٣ / شماره خبر: ١٨٠١٥٩ / تعداد نمايش: 345

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج