وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون اجتماعی وزارت بهداشت در قم عنوان کرد:

احداث 40 بیمارستان جدید به همت خیّرین سلامت کشور

معاون اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از احداث 40 بیمارستان جدید به همت خیّرین سلامت کشور خبر داد.
 
به گزارش وبدا، دکتر سید محمدهادی ایازی در نخستین جلسه مجمع سلامت قم که در سالن جلسات استانداری برگزار شد، اظهار داشت: مساله سلامت، مساله‌ای فرابخشی بوده و مدیریت آن به تنهایی از عهده وزارت بهداشت خارج است، لذا برای بهبود شاخص‌های سلامت، تعامل و همکاری همزمان مردم و دستگاه‌های دولتی لازم است.
 
وی با اشاره به اهمیت مساله سلامت، گفت: سلامت، نعمت بزرگی بوده که ارزش آن زمانی بهتر مشخص می‌شود که از دست برود. سلامت صرفا به مقوله جسم خلاصه نمی‌شود بلکه سلامت روح و روان از اهمیت ویژه‌تری برخوردار است.
 
معاون اجتماعی وزارت بهداشت، تصریح کرد: در جامعه مذهبی و دینی ایران راه برای بهبود شاخص‌های سلامت روحی و روانی، نسبت به کشورهای متمدن و پیشرفته غربی سهل تر است. 
 
دکتر ایازی با اشاره به وضعیت آسیب‌های اجتماعی کشور ابراز نگرانی کرد و گفت: در حال حاضر، مساله آسیب‌های اجتماعی به شدت نگران‌کننده شده است. تاکنون 23 آسیب اجتماعی مهم در کشور شناسایی‌شده که در این ‌بین، 5 آسیب از اولویت بیشتری برخوردار  هستند.
 
وی خاطرنشان کرد: در حوزه سلامت معنوی در درجه نخست دستگاه‌های فرهنگی مسئول هستند. باید قبول کنیم که در امر سلامت معنوی نتوانسته‌ایم آن‌طور که باید و شاید به سوالات و مطالبه‌های جوانان پاسخ دهیم. انتخاب نوع و سبک زندگی در بروز بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات جانبی مؤثر است.
 
معاون اجتماعی وزیر بهداشت با تاکید بر آمار بالای سوانح رانندگی در کشور بیان کرد: در سال 96، بیش از 16 هزار نفر بر اثر تصادف فوت و 336 هزار نفر نیز بر اثر تصادفات راهنمایی و رانندگی در بیمارستان‌ها بستری شده‌اند.
 
دکتر ایازی ادامه داد: سازمان‌ها و دستگاه‌های حاکمیتی، شبکه‌های اجتماعی و تشکل‌های مردم‌نهاد و خانواده در امر سلامت نقش ارزنده‌ای دارند.
 
وی تاکید کرد: دستگاه‌ها باید نقش خود را در امر سلامت به درستی درک کرده و در راستای اجرای صحیح آن حرکت کنند. یکی از عوامل مهم کاهش شاخص‌های سلامت در کشور مشکلات اقتصادی و معیشتی بوده که سبب می‌شود انبوهی از چالش‌های سلامتی در جامعه ایجاد شود.
 
معاون اجتماعی وزارت بهداشت با بیان آمار بالای مراجعات به مراکز درمانی کشور تصریح کرد: در سال گذشته بیش از 846 میلیون مرتبه مردم به مراکز سلامت مراجعه کرده‌اند که به صورت متوسط برای هر ایرانی 11 مرتبه مراجعه ثبت‌شده است.
 
دکتر ایازی افزود: بالغ‌ بر 75 درصد از مرگ‌ومیرهای کشور را بیماری‌های غیر واگیردار تشکیل می دهد. استانداران در هر استان، رییس مجمع سلامت هستند و باید تمام تصمیمات گرفته شده با در نظر گرفتن شاخص‌های سلامت انجام شود.
 
وی با اشاره به برخی مراکز سلامت در کشور ادامه داد: همچنین بالغ‌ بر 700 مرکز مردم‌نهاد خیریه در بخش سلامت وجود دارد، 40 بیمارستان جدید به همت خیرین سلامت کشور در دست احداث است و 900 خیریه سلامت به همراه 400 موسسه خیریه در کشور در حال فعالیت هستند.
 
معاون اجتماعی وزارت بهداشت با اشاره به نقش مهم مردم در امر سلامت تصریح کرد: نقش مردم و متولیان سلامت در بهبود شاخص‌های سلامت 75 درصد بوده و وزارت بهداشت در بهترین حالت 25 درصد نقش دارد. 
 
دکتر ایازی فقر و بی‌عدالتی را از مهم‌ترین عوامل از بین رفتن سلامت در جامعه دانست و گفت: عدالت اجتماعی در سلامت از مهم‌ترین شاخص‌های سلامت اجتماعی محسوب می‌شود؛ چراکه طبق تحقیقات صورت گرفته فقر و محرومیت امید به زندگی فرد را به شدت کاهش می‌دهد.
 
وی با اشاره به آمار بالای بیماری دیابت در کشور خاطرنشان کرد: در کشور 5 میلیون دیابتی و 5 میلیون نفر نیز در آستانه دیابتی شدن هستند و تا دو دهه دیگر ، 20 درصد از جمعیت کشور را افراد سالمند تشکیل خواهند داد.
 
معاون اجتماعی وزارت بهداشت در پایان خاطرنشان کرد: حضور نمایندگان مردم، نمایندگان گروه‌های مرجع و نمایندگان دولت در مجمع سلامت محله از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و مجمع سلامت محله قم باید بدون توجه به مناطق مرفه و محروم در تمامی مناطق به صورت عادلانه تشکیل شود./130/205

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ٢٧ شهريور ١٣٩٧ - ١٠:٠١ / شماره خبر: ١٨١٢٢٧ / تعداد نمايش: 390

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج