وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

سخنگوي وزارت بهداشت در نشست خبري:

میزان تورم حوزه سلامت از تورم عمومی جامعه کمتر است/ کنترل قیمت در حوزه سلامت در شرایط کنونی از سیاست های مهم دولت و وزارت بهداشت

 
 
سخنگوي وزارت بهداشت درخصوص موضوع کنترل تورم هزینه های سلامت از سال 96 تا کنون گفت: با اقدامات انجام شده، 9 ماه متوالی است که تورم حوزه سلامت از تورم عمومی جامعه به میزان معنی دار و کاملا واضحی پایین ‌تر است.
 
به گزارش وبدا، دکتر ایرج حریرچی در نشست خبري هفتگی ضمن تسلیت به مناسبت درگذشت دکتر نوربخش و تاج‌الدین، رییس و معاون سازمان تامین اجتماعی، گفت: هر دو عزیز از زحمت کشان حوزه تامین اجتماعی بودند. مرحوم دکتر نوربخش از همان دوران دانشجویی، خدمت در جبهه، جهاد دانشگاهی، تامین اجتماعی و سازمان نظام پزشکی در حوزه سلامت فعالیت داشتند.
 
دکتر حریرچی در ادامه درخصوص نسبت تورم در حوزه سلامت و حوزه عمومی اظهار داشت: تورم حوزه سلامت که در ربع قرن گذشته 40 درصد به طور متوسط از تورم عمومی جامعه بیشتر بوده است، در سال 96 تقریبا به سطوح مشابه تورم عمومی جامعه کاهش پیدا کرد و 10.1 درصد در مقابل 9.6 درصد تورم عمومی قرار گرفت.    
 
وی در ادامه خاطرنشان کرد: از آبان ماه سال 96 روند نزولی تورم سلامت شدت بیشتری پیدا کرد به طوری که در دوره 9 ماهه بهمن ماه 96 تا مهر سال 97، هر ماهه تورم سلامت از تورم عمومی کشور کمتر بوده است. 
 
به گفته سخنگوي وزارت بهداشت در مهرماه سال جاری تورم عمومی ماهانه بهداشت و درمان 2.2 درصد در مقابل 4.6 درصد تورم عمومی بر اساس اعلام بانک مرکزی بوده است (کمتر از نصف) و تورم حوزه سلامت مهرماه امسال نسبت به مهر ماه سال گذشته 19.1 درصد بوده که تقریبا نصف تورم 36 درصدی عمومی کشور در یک سال منتهی به آخر مهر ماه است.
 
دکتر حریرچی تصریح کرد: ممکن است با توجه به نوسانات نرخ ارز و افزایش تورم و گرانی، این موفقیت بسیار بزرگ از لحاظ ذهنی ملموس نباشد و نیز ممکن است گفته شود که تورم حوزه سلامت روند معمول خود را داشته است و در مقابل تورم عمومی که افزایش پیدا کرده است، کمتر خود را نشان می دهد. با این وجود، در سال های 91 و 92 و نیز نیمه اول دهه 70 که تورم عمومی به صورت شدیدی افزایش پیدا کرد، تورم بخش سلامت به طور واضحی بیشتر از تورم عمومی بود، اما اقدامات وزارت بهداشت و همکاری جامعه پزشکی و تولیدکنندگان و واردکنندگان دارو و ملزومات پزشکی مانع تکرار این موضوع و جلوگیری از فشار بر مردم شد.
 
وی تاکید کرد: سیاست واضح و قطعی دولت و وزارت بهداشت در شرایط تورمی کنونی که قدرت خرید خانوارها خصوصا در مورد هزینه های خوراکی و مسکن دچار محدودیت است، کنترل قیمت در حوزه سلامت و جلوگیری از هرگونه فشار مضاعف به مردم عزیز و بیماران محترم بوده و خواهد بود.
 
سخنگوی وزارت بهداشت در این نشست ضمن قدردانی از جامعه پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری، پیراپزشکی و نیز تامین کنندگان ملزومات مصرفی و تجهیزات پزشکی که علی رغم افزایش هزینه ها در تعامل خوب با دولت، وزارت بهداشت و بیمه ها و با رعایت شرایط اقتصادی مردم با تعرفه های قانونی به خدمت رسانی مشغول هستند، گفت: البته افزایش هزینه های پشتیبانی سایر خدمات، اصلاح تعرفه بعضی خدمات مثل هتلینگ بیمارستان ها را ضروری می کند که شورای عالی بیمه در این زمینه پیشنهاد و مصوبه داشته است.
 
کاهش میزان درصد فرسودگی تخت‌های کل کشور از ۷۳ درصد به ۴۵ درصد در ۱۰ سال گذشته
 
دکتر حریرچی در بخش دیگری از سخنان خود در نشست خبری هفتگی در پاسخ به برخی سوالات درخصوص مقاومت بیمارستان ها در مقابل زلزله و فرسودگی بیمارستان ها گفت: با اجرای برنامه جایگزینی بیمارستان‌های فرسوده طی ده سال گذشته، میزان درصد فرسودگی تخت‌های کل کشور از ۷۳ درصد به ۴۵ درصد و تخت های استان تهران از ۸۷ درصد به ۶۶ درصد تقلیل یافته است، که هنوز رقم بسیار قابل توجه و نگران کننده‌ای است.
 
معاون کل وزرات بهداشت خاطرنشان کرد: در صورت جایگزینی بیمارستان‌ های در دست اجرا و طبق برنامه تا سال ۱۳۹۹، امیدواریم میزان درصد فرسودگی تخت‌های کل کشور و استان تهران به ترتیب به ۳۰ درصد و ۳۸ درصد کاهش پيدا كند.
 
وی به اقدامات وزارت بهداشت درخصوص مقاومت بیمارستان ها در مقابل زلزله و فرسودگی بیمارستان ها اشاره کرد و گفت: ایجاد شرکت مادر تخصصی ساخت و توسعه فضاهای بهداشتی و درمانی و تحویل تمام پروژه‌های با پیشرفت کم و پروژه‌های شروع نشده در سطح تهران و کشور جهت انجام عملیات اجرایی در یک برنامه زمانی مشخص تا افق ۱۴۰۴ و خلق منابع جدید از طریق فروش و تهاتر املاک مازاد دانشگاه‌های علوم پزشکی جهت تامین منابع مالی ساخت از جمله بیمارستان‌های تجریش و رازی تهران که خود جایگزین بیمارستان فرسوده است، از جمله این اقدامات می باشد.
 
دکتر حریرچی افزود: فاینانس خارجی بیمارستان‌ها به ویژه بیمارستان‌های بزرگ در کشور از جمله در کلانشهرهایی مانند تهران، شیراز و تبریز (جایگزین بیمارستان های امام خمینی و شهدا و تائید آن‌ها در شورای اقتصاد) و مشارکت با سایر نهادها و سازمان‌ها در کشور از جمله بنیاد مستضعفان و ستاد اجرائی فرمان امام (ره) در ساخت بیمارستان‌ها در کشور به ویژه در مناطق محروم از جمله اهواز، دزفول و شهرهای استان کرمان و سیستان و بلوچستان نیز ازجمله اقدامات وزارت بهداشت در زمینه مقاوم سازی بیمارستان ها در برابر زلزله بوده است که سخنگوی وزارت بهداشت به آن اشاره کرد.
 
سخنگوی وزارت بهداشت همچنین  به حوزه‌بندی شهر تهران به ۶ حوزه درمانی و تعریف ۸ مگا هاسپیتال (۱۵۰۰ تختخوابی) در مناطق ۶ گانه تهران و شروع ۲ پروژه از آنها یکی در منطقه ۲۲ با اخذ وام از بانک جهانی و یکی در مرز منطقه ۶ و ۲ که با همکاری خیّرین و بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: تعریف و جایگزینی بیمارستان‌های اقماری در سطح بافت شهر تهران در محل‌های خود بیمارستان‌ها یا نزدیک به آنها از جمله بیمارستان های امیراعلم، فیروزگر، لولاگر، اکبرآبادی و لقمان از جمله دیگر اقدامات است.
 
وی خاطرنشان کرد: البته همزمان با طرح جایگزینی بیمارستان‌ها، مقاوم‌سازی بیمارستان هایی که بهسازی آنها از لحاظ فنی و اقتصادی توجیه پذیر یا به دلایل مدیریتی حائز اهمیت بودند در دستور کار وزارت بهداشت قرار گرفته است.
 
معاون کل وزارت بهداشت افزود: در سال های گذشته بیمارستان سینا تهران، شهید محمدی بندرعباس و فریده بهبهانی در بهبهان مقاوم سازی شده و عملیات مقاوم‌سازی بیمارستان‌های امام علی (ع) چابهار و امام حسین (ع) رفسنجان در حال انجام است. 
 
سرانه مصرف شیر و لبنیات در معرض کاهش قابل توجه
 
دکتر حریرچی در بخش دیگری از سخنان خود به پایین بودن سرانه مصرف شیر و لبنیات اشاره کرد و گفت: متاسفانه سرانه مصرف شیر و لبنیات که قبلا هم در کشور پایین بود، با حذف یارانه شیر و لبنیات در سال 89 و به دنبال اجرای هدفمندی یارانه ها، تورم شدید سال های 90 و 91 و کاهش قدرت خرید خانوارها، در سال های 90 و 91، کاهش قابل توجهی یافته و در سال های بعد هم، کاهش تدریجی در مصرف شیر و لبنیات داشتیم.
 
وی افزود: در همین سال ها بیماری ها و عوارض مربوط به مصرف کم شیر و لبنیات در کشور به وضوح افزایش یافته است.
 
دکتر حریرچی تصریح کرد: به نمایندگی از وزارت بهداشت هشدار می دهم که با افزایش قیمت شدید اخیر شیر و لبنیات و با توجه به کاهش قدرت خرید مردم، سرانه مصرف شیر و لبنیات در معرض کاهش قابل توجه قرار گرفته است.
 
سخنگوی وزارت بهداشت کنترل قیمت، اختصاص منابع هدفمند برای تامین شیر و لبنیات مورد نیاز مردم و همچنین اقدامات حمایتی نظیر توزیع شیر در مدارس و یا بسته های غذایی حمایتی غنی از شیر و لبنیات برای فقرا و اقشار آسیب پذیر جامعه را از ضروریات این مقطع زمانی دانست و بر اقدامات در این زمینه تاکید کرد./ 207

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ٢٨ آبان ١٣٩٧ - ١٣:٣١ / شماره خبر: ١٨٣٧٤٩ / تعداد نمايش: 551

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج