وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت خبر داد:

پیمایش ملی سلامت روان ایرانیان در سال 98

معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت، گفت: بر اساس مطالعات انجام شده، اختلالات روانپزشکی در کشور ۲۳.۶ درصد در گروه سنی ۱۵ تا ۶۴ سال است.

به گزارش وبدا، علی اسدی در نشست خبری که به مناسبت هفته سلامت مردان در وزارت بهداشت برگزار شد، درخصوص وضعیت و نقش عوامل روانی در سلامت مردان، اظهار کرد: براساس آخرین پیمایش‌های ملی که در سال ۹۰ انجام شده، آمار شیوع اختلالات روان پزشکی در کشور در بین گروه سنی ۱۵ تا ۶۴ سال، ۲۳.۶ درصد است.

وی با بیان اینکه پیمایش ملی در دنیا هر 5 تا 7 سال یک بار انجام می شود، افزود: پیمایش ملی سلامت روان بعدی در دستور کار سال ۹۸ وزارت بهداشت قرار گرفته که با کمک مرکز تحقیقات سلامت مراحل اجرا را طی می ‌کند و امیدواریم نتایج آن تا سال 99 تا 1400 جمع بندی و نهایی شود.

اسدی بیان کرد: ۱۲.۷ درصد از این اختلالات روانپزشکی به اختلال افسردگی و ۱۵.۶ درصد به مجموعه اختلالات اضطراب اختصاص دارد. همچنین شایع ‌ترین بیماری در کشور اختلالات روانپزشکی است و شایع ‌ترین اختلال روانپزشکی نیز، افسردگی اعلام شده است.

وی با بیان اینکه به طور معمول اختلالاتی مانند اضطراب و افسردگی در زنان بیش از مردان است، گفت: آمار اختلالات روانی در زنان بیشتر از مردان است، اما میزان آسیب پذیری و مرگ ناشی از بیماری ‌های روانی در مردان بیشتر است.

معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت تصریح کرد: باید توجه کرد که روند اختلالات روان پزشکی به ویژه افسردگی در دنیا رو به گسترش است؛ به طوری که از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵ افسردگی در دنیا بیش از ۱۸ درصد رشد داشته و در سال ۲۰۱۸، ۴۰۰ میلیون نفر در دنیا مبتلا به افسردگی بوده ‌اند. بیماری افسردگی یکی از بیماری‌ های ناتوان کننده است، زیرا افراد نسبت به آن شناخت ندارند.

اسدی تاکید کرد: متاسفانه در زمینه اختلالات روان پزشکی باورهای غلطی وجود دارد که مانع از مراجعه افراد به مراکز درمانی می ‌شود. یکی از مشکلات‌ ما در حوزه سلامت روان این است که این اختلالات با برچسب یا انگ اجتماعی همراه هستند. بنابراین یکی از مهمترین رسالت ها و اقدامات رسانه‌ ها این است که با ارائه مطالب صحیح از این بیماری ‌ها، انگ اجتماعی ناشی از بیماری های روانی را بردارند. این در حالی است که متاسفانه باید بگویم صدا و سیما به عنوان رسانه ملی در این زمینه نه تنها اقدام خاصی انجام نمی‌ دهد، بلکه با پخش برخی برنامه ها، الگوی نادرست سلامت روانی را جا می اندازند.

وی گفت: در نظام ‏PHC‏ تمرکز بر ارائه خدمت در مناطق روستایی بود و سیستم پیگیری فعال وجود ‏داشت، اما زمانی که بیش از ۷۰ درصد مردم به سمت شهرها مهاجرت کردند، نظام سلامت برنامه جامع و کاملی برای ارائه نظام ‏یافته خدمات نداشت. طرح تحول سلامت با عنایت به چالش‌های آن، واقعا یک فرصت در حوزه سلامت بود. وقتی مرکز جامع سلامت ‏تعریف شد، خدمات و نیروهای جدیدتری مثل تغذیه و سلامت روان به این مراکز وارد شد و در حال حاضر با حضور 1600 کارشناس سلامت روان در مراکز جامع سلامت و پایگاه‌ های بهداشتی، خدمات غربالگری و ارجاع اختلالات روانپزشکی به طور رایگان ارائه می شود.

معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت، افزود: بیش از دو میلیون نفر بیمار در حوزه شهری در مراکز جامع سلامت شهری توسط کارشناسان سلامت روان شناسایی و ‏غربالگری شدند و این یک دستاوردی بزرگ است. این در حالی است که تا حدود ۳ سال گذشته اطلاعات و آمار دقیقی در حوزه سلامت وجود نداشت.‏

معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت یادآور شد: یکی از مهمترین نیازهای ما این است که مردم به سمت ‏مراکز جامع سلامت بیایند و خدمات را دریافت کنند، زیرا بستر فراهم شده، اما چالش‌ هایی در نحوه فراخوان مردم وجود دارد. مردم می ‌توانند با مراجعه به اولین مرکز جامع سلامت ‏در محل زندگی خود از خدمات پایه سلامت روان استفاده کنند. رسانه ‌ها باید به نظام سلامت در زمینه سلامت روان کمک کنند.‏/207

نسخه چاپي ارسال به دوست

شنبه ٤ اسفند ١٣٩٧ - ١٤:١٢ / شماره خبر: ١٨٧٢٦٤ / تعداد نمايش: 340

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج