وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
سه شنبه ٢٩ خرداد ١٣٩٧  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > لزوم ارتباط مستمر بین پزشک و کارشناس تغذیه/ ضرورت حضور یک کارشناس تغذیه برای هر ۵۰تخت بيمارستاني
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 در دوازدهمین نشست کشوری کارشناسان تغذیه معاونت های درمان دانشگاه های علوم پزشکی مطرح شد:
  لزوم ارتباط مستمر بین پزشک و کارشناس تغذیه/ ضرورت حضور یک کارشناس تغذیه برای هر ۵۰تخت بيمارستاني

دوازدهمین نشست کشوری کارشناسان تغذیه معاونت های درمان دانشگاه های علوم پزشکی و کارگاه آموزشی ارزیابی تغذیه ای کودکان و نوجوانان بستری در بیمارستان ها با همکاري واحد تغذيه معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکي مازندران در تاريخ 31 مرداد لغایت 2 شهريور سال جاري در ساري برگزار شد.

به گزارش وبدا ، دکتر پریسا ترابی مدیر "گروه تغذیه بالینی" دفتر مدیریت بیمارستانی و تعالي خدمات باليني وزارت بهداشت در این نشست اظهار کرد: گروه تغذیه بالینی در سطح وزارت بهداشت از سال 90 به صورت رسمی آغاز به فعالیت نموده است.

وی ساماندهی وضعیت معاونت های درمان از لحاظ نیروی انسانی تغذیه ای را از نخستین اقدامات گروه تغذیه بالینی وزارت متبوع معرفی کرد  و گفت: براساس آن ساماندهی وضعیت خدمات غذایی و مشاور ه ای در سطح دانشگاه های کشور آغاز گردید و کارشناسان تغذیه معاونت درمان دانشگاه های سراسر کشور متولی پوشش برنامه های تغذیه بالینی در سطح بیمارستان ها هستند.

دکتر ترابی تصریح کرد: یکی از اولویت اصلی ما در حوزه تغذیه و رژیم درمانی ارتقا مهارت های علمی و عملی کارشناسان تغذیه بوده است که تا کنون کارگاه های متعددی در این حوزه برگزار شده است.

وی به برگزاری کارگاه های مختلف در حوزه مدیریت خدمات غذایی اشاره کرد و گفت: برنامه های آموزشی به تفکیک گروه های مختلف فرآیند طبخ و توزیع غذا تهیه و تدوین شده است.

دکتر ترابی از ابلاغ سیاست های اجرایی و ضوابط بخش تغذیه بیمارستان ها خبرداد و در خصوص اجرای مرحله به مرحله سیاست های اجرایی و ضوابط بخش تغذیه بیمارستان های کشور تاکید کرد و گفت: هزار نفر کارشناس در سراسر کشور فعالیت می کنند که متاسفانه پراکندگی کارشناس تغذیه بسیار زیاد است به طوری که در برخی بیمارستان ها کارشناس تغذیه وجود ندارد در حالی که در بیمارستان های دیگر دو یا سه نفر کارشناس فعال هستند.

 

 مدیر گروه تغذیه بالینی دفتر مدیریت بیمارستانی وزارت بهداشت به کمبود کارشناسان تغذیه اشاره کرد وافزود: نگاه مسئولان به کارشناسان تغذیه در سطح پشتیبانی است این درحالیست که همکاران ما در بیمارستان ها مشاوره تغذیه را انجام و جزو تیم درمان بیمارستان هستند.

همچنین دکتر ترابی تدوین برنامه عملياتي گروه تغذيه باليني در سال جدید، برگزاری جلسات آموزشی ،توجیهی برای پزشکان و پرستاران را مورد تاکید قرار داد.

وی با تاکید بر حمایت مدیران بیمارستان از کارشناسان تغذیه، گفت: در بیمارستان ها باید ارتباط مستمر بین پزشک و کارشناس تغذیه وجود داشته باشد که باید به این مسئله توجه جدی شود.

همچنین آمار و نمودار های شاخص های برنامه تغذیه بالینی را در دانشگاه های کشور به تفکیک مورد مقایسه قرار داده و به لزوم ارتقاء تدریجی شاخص ها اشاره کردند و اظهار داشت: انتظار نداریم کلیه شاخص ها از ابتدای برنامه در وضعیت کاملاً مطلوب قرار داشته باشد.

 

مدیر گروه تغذیه بالینی دفتر مدیریت بیمارستانی وزارت بهداشت با بیان اینکه برای ساماندهی رژیم غذایی در بیمارستان ها فرم ارزیابی تخصصی در بیمارستان ها برای بیماران تهیه و ابلاغ شده است، افزود: یکی از برنامه ما در سال جاری، اجرایی کردن این فرم برای کودکان بستری در بیمارستان ها است.

دکتر ترابی با بیان اینکه آموزش مادران از وظایف کارشناسان تغذیه است،گفت: کارشناس تغذیه باید با بیمار و مادر ارتباط برقرار کنند تا اصول اصلی تغذیه را آموزش دهد .

سپس دکتر مردانشاهی، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مازندران نیز در این همایش  اظهارداشت: نقش کارشناسان تغذیه در سلامت جامعه از اهمیت بسزایی برخوردار است. برگزاري اين نشست ها و کارگاه ها در ارتقاي سطح دانش و مهارت و به روز رسانی اطلاعات کارشناسان تغذیه بسيار موثر است. 

دکتر مردانشاهی به کمبود کارشناس تغذیه در سطح بیمارستان های کشور اشاره کرد  و افزود:  با وجود کمبود نیرو در این بخش، کارشناسان می توانند در حوزه های مشاوره تغذیه و رژیم درمانی، متریال غذايي، سردخانه ها، هتلينگ تغذيه  ورود پيدا کنند  و با افزايش استانداردهاي لازم در حوزه تغذيه افزایش رضايت مندي بیماران حاصل گردد.

در ادامه  آقای دکتر رضا آگاه، مدیر نظارت و اعتبار بخشی و صدور پروانه های معاونت دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بيان اينکه تغذيه مناسب در سلامت جامعه بسيار موثر است، گفت: فعاليت کارشناس تغذيه تنها رژيم درماني براي بيماران نيست بلکه همه افراد جامعه براي داشتن سبك زندگي سالم مي توانند از مشاوره کارشناسان تغذیه استفاده كنند.

وی  اظهار داشت : در ۲۴بیمارستان دولتی تابعه دانشگاه  در استان مازندران کارشناس تغذیه فعالیت می کنند ولی با توجه به تعداد

 تخت و بیماران همچون بیمارستان های ساری با کمبود کارشناس تغذیه مواجه هستیم..

مدیر نظارت و اعتبار بخشی و صدور پروانه های معاونت دانشگاه علوم پزشکی مازندران با تاکید بر اطلاع رسانی در حوزه روش های مناسب تغذیه ، افزود: رسانه ها می توانند نقش موثری در آگاهي بخشي جامعه داشته باشند و فعاليت هاي دولت را منعکس کنند.

همچنین آقای  فیروز امینی، کارشناس تغذیه معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اشاره به اینکه  در این نشست چالش ها و مشکلات تغذیه و ارائه راهکارها مورد بررسی قرار می گیرد گفت:درحال حاضر در بیمارستان های چالوس، عباس آباد بهشهر، نکا، عباس آباد تنکابن ، کلاردشت تجهیزات بیمارستانی توسعه پيدا کرده است.

کارشناس تغذیه بالینی معاونت درمان دانشگاه  با اعلام اینکه تجهیزات در حدود ۶۰درصد بیمارستان های استان پایین است، به کمبود کارشناس تغذیه در بيمارستان ها اشاره کرد و گفت: براساس ابلاغ وزارت بهداشت هر ۵۰تخت بيمارستاني بايد يک کارشناس تغذيه داشته باشد اما متاسفانه در بيمارستان هاي استان به ازاي هر ۲۰۰نفر يک کارشناس تغذيه وجود دارد که كار مشاوره بيماران سرپايي، نظارت برعملكرد و آموزش بيماران و كاركنان را انجام مي دهند.

وی خواستار تعامل بیشتر پزشکان متخصص و کارشناسان تغذیه شد و بیان کرد: در بیمارستان ها باید یک تیم درمانی متشکل از پزشک متخصص، پرستار و کارشناس وجود داشته باشند که با مطالعه پرونده بیمار مشاوره هاي لازم را انجام دهند و روند بهبودي بيماران تسريع شود.

کارشناس تغذیه معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه در سطح استان ۱۵درمانگاه تغذیه و دیابت فعال هستند، گفت: درمانگاه سرپایی تغذیه کودکان در بیمارستان بوعلي سينا ساري راه اندازي شده است، ادامه داد: در اين بيمارستان به بيماران متابوليکي خدمات مشاوره اي و تغذيه ارائه مي شود.302

 

 
 دوشنبه ٦ شهريور ١٣٩٦- ١١:١٣ / شماره خبر: ١٦٥٩٠٠
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج