وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
دوشنبه ٠٢ ارديبهشت ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > انجمن‌های علمی نقش پررنگی در ارتقاء آگاهی عمومی ایفا می‌کنند/ هم اکنون ۱۰ هزار دانشجو در ۴۷۰ انجمن علمی دانشجویی دانشگاه‌های علوم‌پزشکی فعالیت می‌کنند
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت:
  انجمن‌های علمی نقش پررنگی در ارتقاء آگاهی عمومی ایفا می‌کنند/ هم اکنون ۱۰ هزار دانشجو در ۴۷۰ انجمن علمی دانشجویی دانشگاه‌های علوم‌پزشکی فعالیت می‌کنند

مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه خاستگاه انجمن‌های علمی دانشجویی، فرهنگی است و این انجمن ها دارای پیوست فرهنگی هستند، اظهار کرد: انجمن‌های علمی نقش پررنگی در ارتقاء آگاهی عمومی ایفا می‌کنند.

 

به گزارش وبدا، نخستین نشست سراسری انجمن های علمی دانشجوی دانشگاه های علوم پزشکی با حضور رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران، مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت، جمعی از مسئولان و کارشناسان معاونت فرهنگی وزارت بهداشت و حدود ۵۰۰ تن از دبیران و کارشناسان انجمن های علمی دانشجویی دانشگاهای علوم پزشکی از صبح امروز (پنج شنبه) در دانشگاه علوم پزشکی مازندران آغاز شد.

 

امیر للگانی، مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت در آیین افتتاحیه این نشست، با اشاره به اینکه هم اکنون ۱۰ هزار دانشجو در ۴۷۰ انجمن علمی دانشجویی دانشگاه‌های علوم‌پزشکی فعالیت می‌کنند، گفت: یکی از حوزه‌هایی که انجمن‌های علمی می‌توانند در آن موفق عمل کنند ارتقاء آگاهی عمومی جامعه در حوزه‌های مختلف است.

 

وی با بیان اینکه کمک به ارتقاء سلامت عمومی از اهداف انجمن‌های علمی است که در سایه نگاه نو و بهره‌مندی از خلاقیت‌های دانشجویان نسل جدید حاصل می‌شود، اظهار کرد: پذیرش انجمن‌های علمی در دانشگاه‌ها به تلاش فعالان انجمن‌ها در این مسیر سخت و ناهموار بسته است و نباید ناامید شد.

 

 مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت مسیر انتخاب شده توسط فعالان انجمن های علمی را مسیر درستی دانست که می‌تواند به آینده کشور کمک کند و گفت: باید بستر استفاده از تکنولوژی‌های جدید در انجمن‌های علمی را فراهم کنیم. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و تغییراتی که در دنیا صورت می‌گیرد ما نیز باید جدیدتر به موضوعات علمی نگاه کنیم و این خلاقیت می‌تواند در درون دانشجویان شکل بگیرد.

 

وی در ادامه گفت: پیشرفت تکنولوژی در دنیا ما را به سمتی می‌برد که مجبوریم با این دنیای جدید سازگار شویم و نسبت به نقاط ضعف و دنیای جدید آشنا شویم تا از آسیب های آن مصون باشیم. در نسل جدید دانشجویان تنوع و تکثر بیشتری نسبت به نسل های گذشته داریم و اگر بخواهیم بستر را برای فعالیت این دانشجویان آغاز کنیم باید این بسته را متنوع و متکثرتر آماده کنیم؛ بنابراین با این نگاه فعالیت‌های فرهنگی را پیش می بریم و باید بتوانیم به سمتی برویم که این قطار فرهنگی را با واگن های بیشتری در دانشگاه های علوم پزشکی داشته باشیم.

 

للگانی ادامه داد: تنوع و تکثر تا اندازه زیادی انجام شده است و اگرچه با نقطه ایده‌آل و آرمانی فاصله دارد اما آغاز خوبی در این زمینه داشته ایم و با این نگاه بوده است که تلاش کرده‌ایم بستر تنوع فعالیت‌های فرهنگی و کانون‌های فرهنگی را بیشتر کنیم و در دوره گذشته سعی کرده‌ایم که تنوع کانون های فرهنگی بیش از یک یا دو موضوع باشد و موضوعات مختلف فرهنگی و هنری در دانشگاه‌های ما شکل گرفته است تا علاقمندان می‌توانند به سمت تاسیس کانون مورد علاقه خود بروند.

 

وی با اشاره به اینکه تنوع و تکثر نگاه ها و گرایش های سیاسی، امروز وضعیت مطلوب‌تری در دانشگاه‌ها دارد، گفت: در حوزه نشریات نیز معتقدم این تکثر وجود دارد تا بالغ بر ۷۰۰ نشریه دانشجویی با موضوعات مختلف در دانشگاه های علوم پزشکی فعالیت می کنند اگر چه دست اندازها و سنگ اندازی های در این مسیر داریم.

 

مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت گفت: در حوزه انجمن های علمی یک سند بالادستی داشته‌ایم که مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی بوده است و به معاونت فرهنگی و دانشجویی در وزارت بهداشت اجازه داده است که انجمن های علمی را تاسیس کنیم و با این رویکرد از سال ۹۴ انجمن ها را در وزارت بهداشت تاسیس کردیم. ممکن است برای برخی این سوال پیش بیاید که چرا با وجود قدمت آیین نامه به تازگی انجمن های علمی شکل گرفتند که در پاسخ باید گفت: بخشی از آن به دلیل وجود کمیته های تحقیقات دانشجویی در دانشگاه های علوم پزشکی بوده است که در دانشگاه های تحت نظر وزارت علوم مشابهی ندارد. اما با جمع بندی های انجام شده در معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و توجه به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی تصمیم به ایجاد انجمن‌های علمی گرفتیم و آنچه که در این انجمن‌ها به دنبال آن هستیم مرز مجزایی با کمیته‌های تحقیقات دانشجویی دارد و رسالتمان نیز به آن‌ها متفاوت است.

 

وی افزود: نباید توقع داشته باشیم که وضعیت انجمن های علمی امروز مانند انجمن های مشابه در وزارت علوم باشد زیرا آنان سال‌هاست که شکل گرفتند و فعالیت می‌کنند و ما باید دست به دست هم دهیم و مجموعه را به پیش ببریم. در دو سال اخیر گام‌های بسیار خوبی در حوزه انجمن های علمی برداشته‌ایم و وزارت بهداشت نگاه مثبتی به انجمن های علمی دارد و مخالفان جدی در این حوزه در ستاد دانشگاه ها نداریم اگر چه ممکن است برخی از توقعات فعالان انجمن ها به ویژه در حوزه مالی برآورده نشده باشد که باید در این نشست در مورد آن گفت و گو کنیم.

 

للگانی عنوان کرد: تلاش کرده‌ایم با هماهنگی با معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت انجمن های علمی را به عنوان یک اداره مستقل در معاونت فرهنگی و دانشجویی ثبت کنیم و امروز اداره انجمن های علمی در در وزارت بهداشت فرصت مناسبی برای پیشرفت این نهاد دانشجویی است./229/205

 
 پنج شنبه ١٠ اسفند ١٣٩٦- ٢٠:٠١ / شماره خبر: ١٧٣٧٨٢
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج