وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
جمعه ٣٠ فروردين ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > تولید داروی خوراکی بیماران تالاسمی در کشور
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت خبر داد:
  تولید داروی خوراکی بیماران تالاسمی در کشور

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت گفت: یک شرکت دانش بنیان در کشور اقدام به تولید داروی خوراکی بیماران تالاسمی در سه دوز 90، 180 و 380 میلی گرم کرده است که منجر به مصرف راحت تر و افزایش کیفیت زندگی این بیماران می شود.


به گزارش وبدا به نقل از ایرنا، دکتر مهدی شادنوش درباره داروی جدید خوراکی بیماران تالاسمی با عنوان «نانوجید» افزود: با تولید نوع جدید داروی دفرازیروکس برای بیماران تالاسمی تحولی جدید در زمینه این داروها ایجاد شده است . زیرا خاصیت داروی خوراکی جدید این است که نیازی به زمان خاص برای مصرف نداشته و احتیاجی به خرد کردن دارو در آب میوه و مصرف ناشتا ندارد و در نتیجه مشکلات گوارشی کمتری نیز با مصرف این داروها اتفاق افتاده است  و کیفیت زندگی بیماران مبتلا به تالاسمی افزایش یافته است.

وی ادامه داد: این نوع جدید از داروی خوراکی با استقبال بیماران تالاسمی مواجه شده و در حال حاضر یک شرکت دانش بنیان در کشور این دارو را تولید کرده است که قطعا مورد توجه مصرف کنندگان داخلی قرار می گیرد و از طرفی وزارت بهداشت نیز از این تولید داخلی حمایت می کند تا مانند سایر داروهای تولید داخل با کمترین هزینه و بیشترین پوشش حمایتی در اختیار بیماران تالاسمی قرار بگیرد.

دکتر شادنوش درباره این داروی خوراکی بیان کرد: آهن زدایی یکی از کارهای مهمی است که برای بیماران تالاسمی که خون دریافت می کنند، انجام می شود. اولین سری داروهایی که برای این کار به بازار آمد به صورت تزریقی بود که بیماران تالاسمی باید هر شب یا یک شب در میان، به وسیله پمپی که در شکم، ران یا بازوی آنها به صورت زیرجلدی نصب می شد، دارو را طی 10 ساعت تزریق می کردند.

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت اظهار داشت: حدود 10 یا 15 سال پیش با ورود داروهای خوراکی با عنوان دفرازیروکس با اسم خارجی اکسجید و داخلی اوسفرال تحولی در ارتقای کیفیت درمان بیماران تالاسمی ایجاد شد. به وسیله این داروها نیازی به 10 ساعت تزریق نبود و بیماران می توانستند دارو را بخورند، اما با این حال عوارض و مشکلات گوارشی و استفاده به صورت ناشتا و خرد کردن در آب میوه وجود داشت و پذیرش آن از طرف بیماران سخت بود.

وی ادامه داد: با تولید نوع جدید این دارو، مشکلات مطرح شده برطرف شد و باید گفت که این دارو عوارض گوارشی نوع قبلی دفرازیروکس را ندارد.

 
 چهارشنبه ١٢ دی ١٣٩٧- ١٠:٠٨ / شماره خبر: ١٨٥٣٨٢
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج