وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

یادداشت وزیر بهداشت:

زخم ۳۸ ساله


وزیر بهداشت در یادداشتی که آن را در صفحه شخصی خود منتشر کرده است از اجتهاد شخصی از دین و ابتلا به بیماری جزمیت به عنوان بلایی یاد کرد که طول تاریخ، ادیان الهی را تهدید کرده و ادامه داد: بیشترین آسیب نیز از سوی همین افراد سطحی‌نگر و ناپخته که بازیچه گروهی کج اندیش منافق می‌شوند، بر پیکره دین و دینداری وارد شده ‌است.

به گزارش وبدا، دکتر هاشمی در این یادداشت که آن را با عنوان "زخم ۳۸ ساله" در صفحه شخصی خود منتشر کرده است، با اشاره به جریانات گروهک فرقانیسیم نوشت: دعا کنیم که انقلاب ما شاهد تکرار این قبیل جریانات نباشد؛ دعایی که برای تحقق آن باید به سخن امام خمینی عمل کنیم که فرمودند: نگذارید انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد.

متن کامل یادداشت دکتر هاشمی به شرح زیر است:

امروز چشم همسر شهید گرانقدر علامه مرتضی مطهری را عمل کردم. پیش از عمل، یادی از گذشته‌ها شد و در میان صحبت‌ها ایشان گفتند: «شما را بسیار دعا کردم برای نوشتن مطلب مربوط به گروهک فرقان و آن ‌را بارها خواندم.» این جملات را که شنیدم، حس کردم سخن از دردی است که نزدیک به چهار دهه فرو خورده شده و زخمی که هنوز التیام نیافته است.

ایشان کلام را چنین ادامه دادند: "واقعا کسی نمی‌داند شهید مطهری چه زجری کشید از کج اندیشی‌های فرقانی‌ها؛ یادم نمی‌رود که در کتابخانه منزل، ساعت‌ها با "آشوری" بحث می‌کرد و هنگامی که به اتاق بازمی‌گشت، تمام بدنش از ناراحتی می‌لرزید. آن موقع، آشوری، خانه‌ای را که امروز هم در آن زندگی می‌کنیم، کاخ می‌نامید و حتی حاضر به نوشیدن چای در منزل ما نبود! در عین حال شهید مطهری را طرفدار امپریالیسم، عافیت‌طلب و غیرانقلابی می‌دانست؛ بماند دیدگاه‌های انحرافی او در مورد دین و مذهب و قرآن."

شنیدن این سخنان لرزه بر تنم انداخت؛ بازگویی رفتاری که حاصل اجتهاد شخصی از دین و ابتلا به بیماری جزمیت در برداشت‌هایی این چنین و طرد دیدگاه‌های دیگر است.

بلایی که در طول تاریخ، ادیان الهی را تهدید کرده و بیشترین آسیب نیز از سوی همین افراد سطحی‌نگر و ناپخته که بازیچه گروهی کج اندیش منافق می‌شوند، بر پیکره دین و دینداری وارد شده ‌است.

دعا کنیم که انقلاب ما شاهد تکرار این قبیل جریانات نباشد؛ دعایی که برای تحقق آن باید به سخن امام خمینی عمل کنیم که فرمودند: نگذارید انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد.

و امیدوارم جوانان عزیزی که آن روزها را ندیده‌اند؛ جوانانی که با همه وجود به آنها علاقه‌مندم، تلاش کنند شناخت و نگاه‌شان به دین و سیاست و اجتماع، عمیق و شورشان همواره با شعور همراه باشد.
انشاءالله.
@drhasanhashemi

نسخه چاپي ارسال به دوست

شنبه ١٧ تير ١٣٩٦ - ٠٨:٢٦ / شماره خبر: ١٦٣٠١٩ / تعداد نمايش: 4386

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج