وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

قائم مقام معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد اعلام کرد:

23 درصد مردم مشهد تحت پوشش برنامه خود مراقبتی هستندقائم مقام معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: تاکنون 14 هزار داوطلب سلامت بیش از دو میلیون نفر از جمعیت تحت پوشش دانشگاه و 256 هزار سفیر سلامت بیش از 319 هزار خانوار را تحت پوشش برنامه های خودمراقبتی قرار داده اند.

به گزارش وبدا، دکتر سید کاظم فرهمند گفت: تامین، حفظ و ارتقای عادلانه سلامت خود و خانواده و جهانی که در آن زندگی می کنیم از اهداف داوطلبان سلامت است و این حضور در ایران سند افتخاری برای نظام ارائه خدمات بهداشت و درمان به شمار می رود.

ارتقای سلامت جامعه از اهداف اصلی داوطلبان سلامت است

وی گفت: توسعه رفتارهای سالم، توانمندسازی، همراهی کردن جامعه برای حفظ سلامت خود، محدود کردن رفتارهای مخاطره آمیز و در نهایت ارتقای سلامت جامعه از اهداف اصلی وجود داوطلبان سلامت می باشد.

دکتر فرهمند به انتخاب داوطلبان سلامت از میان ساکنان محله اشاره کرد و افزود: داوطلبان سلامت از میان افراد دارای توان خواندن و نوشتن، مقبولیت اجتماعی، زمان کافی، علاقه و انگیزه جهت انجام فعالیت های اجتماعی دعوت به همکاری می شوند.

قائم مقام معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: سرفصل های آموزشی داوطلبان سلامت مربوط به موضوعات حوزه سلامتی است که بیشتر جنبه پیشگیرانه دارد و از طریق این افراد مهارت های مرتبط با سلامت به مردم محله منتقل می شود.

وی افزود: همچنین داوطلبان سلامت به جذب منابع و سرمایه های محلی اقدام و برای رفع مشکلات بهداشتی منطقه خود حضوری فعالانه دارند. پی گیری احداث پل عابر پیاده، ایستگاه اتوبوس، کتابخانه، اصلاح روش های جمع آوری زباله و مشکلات بهداشتی اماکن تهیه و توزیع مواد غذایی از جمله اقدامات این افراد است.

چهل خانوار تحت پوشش هر داوطلب سلامت قرار دارد

قائم مقام معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان این که هر داوطلب سلامت به طور متوسط حدود چهل خانوار را که در محل سکونت وی زندگی می کنند تحت پوشش قرار می دهد، افزود: در مشهد بیش از 14 هزار داوطلب سلامت بیش از دو میلیون نفر از جمعیت تحت پوشش دانشگاه را تحت حمایت خود قرار داده است.

دکتر فرهمند از ایجاد طرح سفیران سلامت در برنامه طرح تحول سلامت خبر داد و افزود: با اجرای برنامه تحول نظام سلامت از سال 1393 برنامه ای تحت عنوان خود مراقبتی مطرح و در حوزه سلامت کشور راه اندازی شد.

وی اضافه کرد: در دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز ازهر خانواده یک نفر به عنوان سفیر سلامت انتخاب و آموزش و پیشگیری از بیماری ها را در برنامه خود قرار داده است.

256 هزار سفیر سلامت در جمعیت تحت پوشش دانشگاه وجود دارد

قائم مقام معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان داشت: اکنون 256 هزار نفر تحت عنوان سفیر سلامت در جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد وجود دارند که 319 هزار خانوار را تحت پوشش دارند.

دکتر فرهمند ابراز داشت: شعار سال جاری داوطلبان سلامت(داوطلبین سلامت، سفیر سلامتی محله) شامل برنامه سفیران سلامت نیز می باشد که تلاش در انسجام برنامه های پیشگیرانه دارد.

23 درصد مردم مشهد تحت پوشش برنامه خود مراقبتی هستند

قائم مقام معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد از پوشش 23 درصدی مردم شهر مشهد تحت برنامه خودمراقبتی خبر داد و بیان داشت: از مجموع 256 هزار سفیر سلامت حدود 63 هزار نفر سفیر سلامت افتخاری هستند که علاوه بر خانواده خود تعدادی از خانواده های افراد درجه یک خویشاوندان خود را نیز تحت پوشش دارند.

وی از حضور داوطلبان سلامت در انجام کارهای جهادی خبر داد و بیان داشت: این حضور در گذشته در انجام واکسیناسیون فلج اطفال و... بوده است و امروزه این کمک را در سرشماری جمعیت حاشیه شهر با حضور داوطلبان سلامت حاشیه شهر شاهد هستیم.

علاقمندان به مراکز بهداشت محله مراجعه کنند

قائم مقام معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد داوطلبان حوزه سلامت را بسیجیان حوزه سلامت دانست و گفت: افراد علاقمندی که می خواهند داوطلب یا سفیر سلامت باشند می توانند به صورت اختیاری در صورت داشتن انگیزه، علاقه و شرایط لازم جهت ثبت نام به مراکز بهداشتی محل سکونت خود مراجعه کنند./216/205

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ١٩ آذر ١٣٩٦ - ١٢:٢٤ / شماره خبر: ١٦٩٩٥٦ / تعداد نمايش: 2833

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج