• 1393/05/14 - 09:50
  • 396
  • زمان مطالعه : 9 دقیقه

وبلاگ چیست؟

 

 

تعریف وبلاگ(بلاگ):

كلمه ي وبلاگ(Weblog) از دو جزء وب(Web)و بلاگ(Blog)تشکیل شده و به طور كلي وبلاگ به مكاني گفته میشود كه يك وبلاگ نويس یا بلاگر،Blogger)) نوشته هاي روزانه ي خود پيرامون افكار،عقايد و وقايع اطراف را،از طريق آن بر روي وب منتشر و در اختيار ديگران قرار ميدهد که به آن وبلاگ يا به طور خلاصه بلاگ (Blog) مي گويند. 

وبلاگ محيطي است مجازي براي انتشار ايده ها,افكار و ديدگاه هاي شخصي افراد،به عبارتي ديگر وبلاگ،شخصي ترين محيط مجازي جهت انعکاس افكار فردي مي باشد كه با توجه به تنوع نگرش و ديد گاهها از تنوع بسيار بالا و منحصر به فردي برخوردار است.

وبلاگ،يك صفحه وب با قابليت دستيابي عموم كاربران به آن است.که بر اساس يك نظم خاص و شکلی از پیش تعیین شده  تنظیم گردیده و محتواي آن نشان دهنده شخصيت مولف و يا مولفان آن مي باشد.در وبلاگ اولويت استقرار و يا نشر مطلب بر اساس يك ساختار زماني شكل ميگيرد و در اين راستا هر يک از کاربران مي توانند دانش و تجارب خود را در اختيار ديگران قرار داده و خود نيز به عنوان عضوي از يک جامعه شبکه اي مطرح گردند(اشتراک دانش).

وبلاگ،نوشته‌هايي است كه يك فرد،بر روي اينترنت و به‌طور منظم،به رشته تحرير درآورده و در آن، معمولا حاصل جست‌وجو و گشت‌وگذار خود را در اینترنت نيز ثبت مي‌كند.اين نوشته‌ها لزوما شكل رسمي و كليشه‌اي ندارند و به فراخور شخصيت نويسنده و همچنين اقتضاي زمان نوشتن، كاملا متنوع و گوناگون بوده و همين تنوع از ويژگي‌هاي درخشان اين نوع سايت‌هاي شخصي است.

بزرگترين مزيت وبلاگ ها يا به زبانی دیگر رمز جذابيت و موفقيت وبلاگ،حاصل سادگي آن ميباشد بصورتي كه نيازي نيست نويسنده يك وبلاگ,فردي حرفه اي در زمينه طراحي وب سايت يا نويسندگي باشد,يك وبلاگ نويس ممكن است بدون هيچ گونه تخصص يا سابقه اي بتواند با نگارش مطالبی ساده و روان مخاطبان بسیاری را به خود جلب کند.

نظرات مختلفی پیرامون وبلاگ و تعریف آن وجود دارد که در این میان می توان به نظر ديويد واينر اشاره کرد.وی وبلاگ(Weblog) را چنين تعريف مي كند:

1)      وبلاگ شخصي است:

يعني توسط يك فرد نوشته مي شود،نه توسط يك سازمان؛ به همين دليل يك شخصيت ويژه دارد.

2)      روي اينترنت است:

يعني كه جايي چاپ نمي شود،مي توان آن را با هزينه بسيار كم،مرتباً روزآمد كرد،و براي خواندنش داشتن يك مرورگر كافي است.

3)      منتشر مي شود:

يعني نوشته هاي خام طي يك روند اتوماتيك،در قالب هاي پيش ساخته ريخته مي شود و بالقوه در دسترس همه قرار مي گيرد.

4)      بخشي از يك اجتماع است:

يعني مربوط به دسته اي از افراد است كه علاقه مشتركي دارند و به خاطر آن به طور مجازي دور هم جمع شده اند.  

 

با توجه به مباحث مطرح شده  و گسترش سریع وبلاگ ها ، يکي از مهمترين تحولات مهم در این حوزه تبديل آن به يک رسانه محاوره اي است. تعداد زيادي از مولفين و نويسندگان وبلاگ ها از وبلاگ خود براي بحث در ارتباط با موضوعات مورد علاقه و يا موضوعات گفته شده توسط ساير نويسندگان در وبلاگ هاي ديگر استفاده و با بکارگيري لينک هاي متعدد،امکان دنبال نمودن مباحث مورد نظر را در اختيار خوانندگان قرار ميدهند.

بدين ترتيت،خوانند گان علاقه مند،مي توانند در مباحثه مورد نظر شرکت و علاوه بر آگاهي از ساير ديدگاه هاي موجود،نقطه نظرات خود را بيان و يا شخصا" اقدام به ايجاد وبلاگ و دنبال نمودن مباحث مورد نظر در وبلاگ خود نمايند.

از لحاظ ظاهري،شايد وضعيت فوق را بتوان مشابه ارتباطات"چندين نفربا چندين نفر"در نظر گرفت که تاکنون به اشکال متفاوتي نظير newsgroups(گروه هاي خبري)و يا mailing lists (ليست هاي نامه)،پياده سازي شده است.اما در اين رابطه يک تفاوت اساسي وجود دارد:

با توجه به اينکه نظرات ارائه شده بر روي فضاي متعلق به مولف وبلاگ ارسال مي گردد،پاسخ به ساير افراد ضروري نبوده و آنان پاسخ خود را با مراجعه به وبلاگ،مشاهده خواهند کرد.يکي ديگر از تحولاتي که همزمان با رشد و گسترش وبلاگ ها محقق گرديده،مطالعه وبلاگ ها توسط ساير وبلاگ نويسان بود که باعث ايجاد پديده اي با نام blogrolling،شده است.

يکي از خصايص جالب اين لينک ها،ايجاد يک جامعه ارتباطي(شبکه اي)بين وبلاگ نويسان ميباشد.وبلاگ مشابه يک مجله و يا روزنامه online مي باشد که مولف آن مي تواند در ارتباط با موضوعات متفاوت در زمان دلخواه،در آن اطلاعاتي را درج و منتشر نمايد.

تعداد زيادي از وبلاگ ها داراي مجموعه اي جالب و ارزشمند از لينک ها به ساير وبلاگ ها و يا سايت هائي مي باشند که مولف وبلاگ آنان را مثبت و مفيد ارزيابي مي نمايد.

 

اجزاء یک وبلاگ

وبلاگ ها بدون توجه به زبان و ملیت نگارنده شان، دارای اجزای یکسانی هستند که از مهمترین آنهامی توان به قالب وبلاگ – عنوان وبلاگ – پست(مطلب نویسنده)- درباره وبلاگ - پیوندها – آمار بازدیدکنندگان – بایگانی(آرشیو)و بخش نظرسنجی اشاره نمود.

 

قالب وبلاگ:

قالب،نخستین بخشی است که به چشم می آید،لذا تاثیر زیادی در برداشت های بعدی مخاطب دارد.قالب یک وبلاگ علاوه بر سبک و سادگی،باید با شخصیت عمومی آن وبلاگ  همخوانی داشته باشد.

علاوه بر تاثیرات ظاهری که قالب وبلاگ دارد،از نظر فنی و در پشت پرده نیز می تواند تاثیر زیادی روی وبلاگ داشته باشد.قالبی که بصورت استاندارد طراحی نشده باشد،موتورهای جستجو را نیز با مشکل مواجه می کند،لذا نتایج جستجوی مطالب وبلاگ در جایگاه واقعی خود قرار نخواهند گرفت و این تاثیرات منفی فراوانی بر وبلاگ خواهد گذاشت.

 

عنوان وبلاگ:

عنوان وبلاگ،در قسمت بالایی وبلاگ ظاهر شده  و  نشان از سبک و محتوی وبلاگ دارد. با توجه به اینکه عنوان وبلاگ معمولاً اولین بخشی است که بازدیدکننده می بیند لذا باید در انتخاب عنوان وبلاگ دقت لازم را بعمل آورد.

 

پست(مطلب نویسنده):

وبلاگ ها برای آن بوجود آمده اند که مطالب نگارنده شان را منتشر کنند و آنها را با دیگران به اشتراک بگذارند.لذا هدف وجودی یک وبلاگ،مطالبی است که در آن نوشته می شود.پست ها می توانند حاوی مضامین گوناگون از قبیل متن،تصویر،صوت و فیلم باشند.

شکل رایج وبلاگ نویسی در ایران استفاده از متن برای مطالب است که اصولا تاریخ هر مطلب در زیر آن نمایش داده می شود تا مخاطبین از زمان انتشار آن مطلب آگاه شوند. 

به هنگام نگارش متن مورد نظر بهتر است سبک مشخصی برای نوشتن داشته و کلام را با مقدمه کوتاهی آغاز کنیم. همواره باید مطلب خود را به گونه ای بنویسیم که برای خواننده جذابیت داشته و او را به خواندن ادامه متن ترغیب کند.

اگر به زبان محاوره ای می نویسم،بایستی سعی کنیم که دستور زبان محاوره ای را رعایت نماییم.چنانچه از زبان رسمی استفاده می شود،لازم است تا رسم الخط و قواعد زبان را رعایت کنیم تا سخن ما گیرایی لازم را دارا باشد.هم چنین باید از پراکنده گویی پرهیز کنیم.

بنابراین علاوه بر رعایت نکات مربوط به هر نوشته،باید در انتخاب موضوعات نیز دقت کرد.البته وبلاگ ها میتوانند چند موضوعه هم باشند و این امر منافاتی با حرفه ای بودن آنها ندارد(اینگونه وبلاگ ها را معمولاً “ترکیبی”می نامند)،اما مسلماً تمرکز موضوعی وبلاگ نیز می تواند یک امتیاز مثبت برای حرفه ای تر شدن آن باشد.

 

درباره وبلاگ:

قسمتی که نویسنده در آن شرح مختصری از خود،شیوه زندگی،علایق و اهداف خود را نوشته و حتی می تواند به موارد دیگری هم چون دلیل وجود وبلاگ و موضوعات محتوایی آن اشاره داشته باشد.

 

پیوندها:

معمولا وبلاگ نویس ها لیستی از سایت ها و وبلاگ های خود را به نمایش می گذارند که این امر نیز تا حدودی نشان دهنده علایق نویسنده است.

 

بخش نظرات:

یکی از ویژگی های مهم وبلاگ ها بخش نظرات پویای آنهاست.در تعاریف اولیه ای که برای وبلاگ ها نوشته اند،آنرا “رسانه ای دو سویه”معرفی کرده اند.از این تعریف اینگونه بر می آید که یک وبلاگ تنها مختص به نوشته های وبلاگ نویس نباید باشد،بلکه لازم است مخاطبان نیز در آن شرکت فعال داشته باشند.اما این وظیفه نویسنده است که مخاطبان را ترغیب به اظهار نظر درباره مطالبش کند.

بلاگر با پاسخگویی به نظرات مخاطبان و ایجاد فضایی آزاد و ایمن در قسمت نظرات می تواند این علاقمندی را در مخاطبانش بوجود بیاورد.لازم است که برای نظرات سایرین،حتی اگر مخالف باشند، احترام قائل شویم.

 

ستون کناری(سایدبار):

سایدبار وبلاگ،مهمترین حاشیه وبلاگ است! آنچه که لازم است در حاشیه مطالب به مخاطب ارائه شود، در این ستون جای خواهد داشت،لذا اهمیت بسیاری دارد.

 

آمار بازدید کنندگان:

معمولا سرویس دهندگان بخشی را به آمار و مشخصات بازدیدکنندگان اختصاص می دهند که کاربران می توانند در صورت تمایل آن را به نمایش درآورند.

 

  بایگانی(آرشیو):

یک بلاگر می تواند در بخشی از ستون کناری صفحه وبلاگ بخشی را به عنوان بایگانی یا آرشیو مطالب قرار دهد.این بخش شامل مطالبی می باشد که قبلا در صفحه اصلی قرار گرفته و پس از افزودن مطالب جدیدتر و بر حسب تفکیک زمانی(هفته،ماه،فصل) که توسط وی مشخص خواهد شد در بایگانی قرار گیرد.

 

 

تقسیم بندی وبلاگ ها

وبلاگ ها را می توان بر اساس شکل ظاهری و محتوا به شرح زیر تقسیم بندی کرد:

1-      بر اساس شکل ظاهری

وبلاگ تصویری(video blog)

وبلاگ صوتی(audio blog)

وبلاگ متنی(                                                                        (html blog

 

2-      بر اساس محتوا

وبلاگ شخصی(personal blog)

وبلاگ تجاری(business blog)

وبلاگ شبکه ای(networked blog)

وبلاگ مبتنی بر لینک(link-based blog)

 

البته اکثر وبلاگ ها مبتني بر متن مي باشند اما وبلاگ هائي نيز وجود دارند که علاوه بر استفاده متن از ساير اقلام اطلاعاتي نظير صوت،تصاوير و کليپ هاي ويدئوئي نيز استفاده مي نمايند که به آنها وبلاگ های ترکیبی گفته می شود.

 

فواید یک وبلاگ:

با توجه به آزادی عملی که در نحوه نگارش مطالب در یک وبلاگ وجود دارد و هم چنین امکان مشارکت آزادانه و بیان نقطه نظرات و پیشنهادات به شکلی غیر رسمی و کاملا آزاد برای کلیه کسانی که مطالب یک وبلاگ را مطالعه میکنند در خصوص فواید وبلاگ به موارد ذیل می توان اشاره کرد:

● موجب ارتقاء تفکر تحلیلی و انتقادی،خلاقیت های فردی و حتی تفکر مشارکتی می گردد.

● ضمن افزایش تفکـر قیاسی،ترکیبی از بهترین تفکـرات فـردی و تعامـلات اجتماعی را موجب می شود. 

● با توجه به آزادی عملی که در نحوه نگارش مطالب وجود دارد می تواند عامل مهمی در جهت ارتقاء سطح دانش نوشتاری مشارکت کنندگان شود. 

● رسانه ای قوی برای افزایش دسترسی و قرار گرفتن در معرض اطلاعات با کیفیت باشند.

● در هر زمان و مکانی فقط با اتصال به اینترنت به آسانی در دسترس قرار می گیرد.

● قابلیت به روز رسانی سریع داشته و محدودیت زمانی برای کاربران ندارد.

● قابلیت سازماندهی محتوا بر اساس موضوع یا زمان را دارد.

● بینندگان وبلاگ را به مشارکت و بحث جمعی تشویق می کند.

 

 

 

 

 

تهیه و تنظیم:علی نظری

  • گروه خبری : آموزش شغلی کارکنان- اداری
  • کد خبر : 111427
کلمات کلیدی