• 99/06/31 - 09:50
  • 266
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

باید و نبایدها در خصوص تزریق واکسن آنفولانزا

دکتر مهدی سلیمی فوق تخصص ریه ومتخصص داخلی گفت: در شرایط شیوع کرونا استفاده از واکسن آنفولانزا برای افراد پرخطر و دارای بیماری های زمینه ای و همچنین افراد مسن توصیه می شود.

 
 
 
 
وی گفت: زمان تزریق واکسن آنفولانزا اوایل مهر تا اواسط آبان می باشد و توصیه می شود واکسن در این فاصله زمانی تزریق شود.
این متخصص داخلی گفت:  افراد در معرض خطر، از جمله افرادی که دچار بیماری‌های نقص سیستم ایمنی هستند و مبتلایان به سرطان که هم اکنون شیمی درمانی می‌شوند هم جزء گروه‌های حساس هستند، بیماران مبتلا به آسم و بیماری های ریوی مزمن و دیابت و همچنین افرادی که نارسایی کلیه و بیماری قلبی دارند باید از این واکسن استفاده کنند.
 
وی افزود: پرسنل بهداشتی درمانی، مراکز نگهداری از سالمندان ، معلولین جسمی حرکتی و ذهنی، بیماران روانی مزمن،  بیمارانی که دارو‌هایی مصرف می‌کنند که سیستم  ایمنی بدنشان را ضعیف می‌کند و بیماران مبتلا به  تالاسمی ماژور  نیز جزو افراد در معرض خطر هستند و باید واکسن آنفولانزا برای آنها تزریق شود.
 
به گفته وی افراد چاق که دارای نمای توده بدنی بالاتراز ۴۰ می باشند، بیماران هموفیلی، کم خونی شدید، افرادی که دچار سوء تغذیه و سوء جذب هستند، بیمارانی مشکلات عصبی عضلانی دارند، افرادی که فاقد طحال هستند نیز باید این واکسن را دریافت نمایند.
 
دکتر سلیمی بیان کرد:  همچنین به بیمارانی که به کرونا مبتلا شده و  درگیری شدید ریوی داشته و در ICU بستری بوده اند و در حال حاضر بطور کامل بهبود یافته اند نیز توصیه می شود واکسن آنفولانزا دریافت نمایند، چرا که ابتلا به آنفولانزا موجب می شود درگیری ریوی در این افراد تشدید شده و با  عوارض شدید ریوی مواجه گردند.
 
به گفته این متخصص عفونی وااکسن آنفولانزا برای افراد بالای ۶۵ سال و همچنین مادران باردار نیز ضروری است.
 
وی گفت: مردم به این نکته توجه داشته باشند که تزریق واکسن آنفولانزا باعث ایجاد ایمنی در مقابل بیماری کرونا نمی شود. واکسن آنفولانزا شدت بیماری را کم می کند و بر اساس بررسی های انجام شده کسانی که این واکسن را دریافت می کنند احتمال اینکه نوع شدید آنفولانزا مبتلا شوند کاهش می یابد و ممکن است آنفولانزای خفیف تری را تجربه کنند و به نوع شدید و مرگبار بیماری مبتلا نمی شوند. همچنین واکسن آنفولانزا از ابتلا به سرماخوردگی های معمولی که توسط ویروس های تنفسی ایجاد می شوند ‌جلوگیری نمی کند.
 
وی تاکید کرد: نکته مهم دیگر این است که نگهداری واکسن آنفولانزا نیازمند رعایت زنجیره سرد می باشد ، بنابراین پس از تهیه بلافاصله باید تزریق شده و نباید در منزل نگهداری شود.
 
این متخصص عفونی در کرمانشاه گفت: افرادی که سابقه آلرژیک شدید و آنافیلاکسی به واکسن و اجزای آن دارند پیش از تزریق واکسن آنفولانزا حتما باید با پزشک مشورت نمایند.
همچنین برای افرادی که به کووید ۱۹ مبتلا شده اند و یا مشکوک به کرونا هستند نباید تا زمان بهبودی کامل و رفع علائم بیماری واکسن آنفولانزا تزریق شود.
  • گروه خبری : آخرین اخبار
  • کد خبر : 214905
کلمات کلیدی

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *