• 99/12/03 - 17:23
  • 383
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
معاون پرستاری وزارت بهداشت:

بیشترین تعداد مقالات مرتبط با مراقبت تسکینی در منطقه مدیترانه شرقی، متعلق به پرستاران ایرانی است

معاون پرستاری وزارت بهداشت گفت: با بررسی گزارش های ارسالی از دانشکده ها و مدیریت پرستاری دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی کشور و جست و جو در پایگاه اسکوپوس، مشخص شد که بیشترین تعداد مقالات منتشر شده در زمینه مراقبت حمایتی تسکینی به ویژه در بیماران مبتلا به سرطان، متعلق به پرستاران ایران است.

به گزارش وبدا، دکتر مریم حضرتی با اعلام این خبر با اشاره به افزایش تعداد موارد ابتلا به سرطان گفت: 70 درصد بیمارانی که در کشورهای در حال توسعه تشخیص داده می شوند، در مراحل پایانی بیماری بوده و لذا بخش بزرگی از مراقبت های مربوط به سرطان در قالب مراقبت های حمایتی و تسکینی به آن ها ارائه می شود؛ این نوع مراقبت که به عنوان یکی از شش پایه مدیریت و کنترل سرطان تلقی می شود، در حال حاضر در کشور ما به صورت پراکنده ارائه شده و بیشتر به صورت ارائه مراقبت در منزل بوده و نسبت مراکز ارائه دهنده این خدمات به جمعیت بسیار کم است. 
 
وی افزود: نیاز به این خدمات، یک نیاز درک شده در کشور بوده و عدم ارایه مدون آن، مشکلات عدیده ای برای بیماران و تولیت ایجاد کرده که برخی از آنها شامل مراجعه مکرر بیماران به اورژانس ها به دلیل نیاز به مدیریت علایم، بستری شدن های مکرر بیماران در بخش های مراقبت ویژه و سایر بخش ها و افزایش میزان عفونت های بیمارستانی است. این در حالی است که تنها 20 درصد از بیماران مبتلا به سرطان، نیازمند خدمات تخصصی برای مدیریت علایم بوده و قریب به 80 درصد آن ها، می توانند توسط مراقبت های اولیه، مشکلات خود را مدیریت نمایند.
 
دکتر حضرتی با اشاره به شاخص های تدوین شده توسط دفتر منطقه ای سازمان بهداشت جهانی جهت ارزیابی وضعیت کشورهای منطقه از نظر توسعه خدمات مراقبت تسکینی گفت: وجود اسناد بالادستی و قوانین مربوط به مراقبت تسکینی در نظام سلامت، تخصیص بودجه به این نوع مراقبت، تعداد مراکز اعم از سرپایی و بستری، ادغام این مراقبت در برنامه های آموزشی آکادمیک و غیر آکادمیک، وجود انجمن مراقبت تسکینی، مجلات مرتبط و برگزاری سمینارها و کنگره های ملی و بین المللی در این حوزه از جمله این شاخص ها هستند که در زمینه ارتقای تعدادی از این شاخص، نیاز به تلاشی مستمر و بین بخشی وجود دارد. وی افزود: انتظار می رود با ابلاغ آیین نامه تاسیس مراکز سرپایی مراقبت تسکینی و نیز آیین نامه تاسیس مراکز ارایه مراقبت های طولانی مدت، شاهدتوسعه مراکز ارایه مراقبت تسکینی به عنوان یکی از شاخص های مهم باشیم.
 
معاون پرستاری ضمن اشاره به برگزاری بیش از 20 دوره آموزش ضمن خدمت، بازآموزی و وبینار، انجام بیش از 300 عنوان پژوهش در قالب پایان نامه و طرح پژوهشی، برگزاری 6 سمینار و کنگره، تالیف بیش از 20 عنوان کتاب منتشر شده توسط ناشرین داخلی و بین المللی و انتشار بیش از 150 عنوان مقاله در حوزه مراقبت تسکینی توسط دانشکده ها و مدیریت پرستاری دانشگاه ها، از تلاش های انجام شده در حوزه پرستاری دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی در زمینه توسعه خدمات مراقبت تسکینی قدردانی کرد. 
 
گفتنی است توسعه خدمات مراقبت تسکینی از برنامه های معاونت پرستاری در سال 1400 می باشد که تعدادی از دانشگاه ها از جمله دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و شیراز به عنوان مراکز پایلوت این برنامه ها با معاونت همکاری می کنند.
  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار کرونا ویروس,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 223598
کلمات کلیدی

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *